Bajki (nie) tylko dla najmłodszych w Monopolis

Teatr Komedii Impro w Łodzi zaprasza dzieci i rodziców na niepowtarzalne i niezwykłe improwizowane bajki! To rodzinne zabawy w teatr, będące okazją do odkrywania wspólnego świata fantazji – rodzica i dziecka.

Żaden spektakl nie ma ustalonego scenariusza, a za wydarzenia na scenie, odpowiadają najmłodsi widzowie.

Dziecko rządzi, dziecko radzi, w bajkę Impro nas wprowadzi

Podczas „Bajki (nie) tylko dla najmłodszych” dzieci decydują o wszystkim: gdzie się potoczy akcja, w jakie postaci wcielą się aktorzy, jak się ubiorą, wreszcie do jak bardzo zaczarowanego świata zabiorą siebie i innych. – U nas bajki wymyślają dzieci. Każde z nich może zostać reżyserem lub scenografem, wystarczy, że powie, co chciałoby zobaczyć, wybierze kostium, albo określi zadanie do wykonania – wyjaśnia Jacek Stefanik, dyrektor artystyczny Teatru Impro w Łodzi.

Aktorzy spełniają marzenia dzieci walcząc np. niewidzialnymi mieczami, stając się nieistniejącymi zwierzętami, wypełniają często nieprawdopodobne, czy wręcz „odjazdowe” misje.

Córka księżniczką, a syn – rycerzem?

W czasie spektaklu najmłodsi nie tylko decydują o tym, co wydarzy się na scenie, ale także same się na niej pojawiają, aby zostać wykonawcą wymyślonej historii. Dzieci i aktorzy mogą być nie tylko rycerzami lub księżniczkami, ale także np. płatkami róży, designerami, traktorami lub dzikimi zwierzętami. – Czasem nas ta wyobraźnia zaskakuje. Zdarzało mi się grać „Obraz nędzy i rozpaczy”, „Stopę procentową”, „Smoka, który boi się latać”, a nawet „zakochaną Inflację”. Gdy dzieci wymyślają takie inspiracje trudno zachować powagę. Jeśli uda mi się przemycić coś edukacyjnego podczas improwizacji, jestem bardzo zadowolony – mówi Jacek Sut, pisarz, reżyser, producent i aktor Teatru Komedii Impro.

Najmłodsi zwykle bardzo aktywnie włączają się w spektakl, chętnie stają się jego twórcami i mają z tego niesamowitą frajdę. Zaskakują przy tym nie tylko aktorów, ale także rodziców. – Jeśli chcesz poznać swoje dziecko, przyjdź na bajkę impro. Najmłodsi często zdumiewają tym, jak postrzegają świat. To wyjątkowa czasem niepowtarzalna okazja dla rodziców, aby mogli „zajrzeć do głowy” dziecka – przekonuje aktorka i impresario Teatru Komedii Impro Anna Modrzejewska. – Często to właśnie u nas rodzice poznają świat marzeń i pragnień swoich pociech. Naucz się spontaniczności patrząc na dziecko, przyjdź z nim do teatru i zachwyć się jego wyobraźnią.

Dzieci tworzą, dzieci grają, mama z tatą podziwiają

Twórcy Impro przekonują, że bajki improwizowane to inteligentna rodzinna zabawa na dwóch poziomach – dla rodzica i dla dziecka. To także znakomita odskocznia od codzienności i gwarantowany relaks. – Nasze spektakle to prawdziwy intelektualny rollercoaster. To istna burza mózgowa, rodzinna zabawa w teatr i tworzenie wspólnego świata fantazji – dla rodzica i dziecka. U nas każdy może zostać Brzechwą lub Andersenem – zapewnia Jacek Stefanik.

***

Teatr Komedii Impro w Łodzi regularnie występuje na scenie teatru repertuarowego, uczestniczył także w ubiegłorocznych Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. TKI stworzył i ukształtował Jacek Stefanik, od 2018 roku zespół w każde wakacje, wraz z innymi improwizatorami, współtworzy Wioskę Artystyczną Janowo koło Rewala. Wystawiono tam 240 spektakli improwizowanych, które obejrzało 23 tys. widzów.

Zespół nie przyjmuje od publiczności sugestii religijnych, politycznych oraz takich, które mogłyby w jakikolwiek sposób urazić widza. Aktorzy wybierają głównie pozytywne propozycje, stroniąc od wulgaryzmów. W przedstawieniu bierze także udział muzyk improwizator.

            Spektakle rozpoczynają się na Scenie dla dzieci Monopolis w Łodzi o godz. 11 (ArtKombinat, ul. Kopcińskiego 62a). Terminy najbliższych przedstawień:

  • 16 stycznia,
  • 23 stycznia,
  • 6 lutego,
  • 27 lutego,
  • 13 marca,
  • 20 marca.

Bilety dostępne są na stronie bilety.janowo.art oraz bezpośrednio w kasie przed spektaklem.

foto Tomasz Zawadzki Fotografia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *