AŻ Festiwal: trzy koncerty na zakończenie

Perliste dźwięki instrumentów sztabkowych, marszowe tryle werbli oraz energetyczne rytmy współczesnej muzyki perkusyjnej. The Bacewicz Percussion Ensemble Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją Piotra Sutta – założyciela i opiekuna zespołu – zagra kameralne arcydzieła. Artyści interpretować będą transkrypcje oraz kompozycje oryginalne, m.in. Bacha, Burritta, Daughtreya, Becka i Piepera. Koncert perkusyjny w ramach 9. AŻ Festiwalu odbędzie się 28 listopada (niedziela) o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a. Bilety w cenie 30 zł i 20 zł do nabycia w kasie biletowej AM.

 

W programie koncertu znajdą się utwory na różnorodne zespoły perkusyjne, m.in.: „Overture” Johna H. Becka i „MAG 7” Michaela Burritta. Zabrzmi także utwór na werble i tomy Timma Piepera „Level Two”, w którym artyści grają na instrumentach zarówno swoich, jak i współwykonawców, a całość prezentuje się jak skomplikowana choreografia. Młodzi artyści wykonają także opracowanie autorstwa Piotra Sutta I Koncertu brandenburskiego F-dur Johanna Sebastiana Bacha. W programie wieczoru znajdą się też dwa koncerty. Na kotłach Piotr Sutt z towarzyszeniem zespołu zagra „Koncert” Johna H. Becka. W utworze „The Golden Age of the Xylophone” partię solową ksylofonu realizować będzie Dawid Modzelewski.

 

Założyciel i opiekun zespołu The Bacewicz Percussion Ensemble Piotr Sutt to solista, kameralista, pedagog i autor interdyscyplinarnych projektów. Zespół pod jego dyrekcją wykonuje muzykę etniczną, marszową oraz klasykę perkusyjnego repertuaru XX i XXI wieku. Grupa realizuje też muzykę przestrzenną i ceni sobie interakcje z publicznością. Na niedzielnym koncercie zespół wystąpi w składzie: Dagmara Karandys, Julia Tymanowska, Patrycja Urbańska, Szymon Brillowski, Bruno Deredos, Krzysztof Kloch, Dawid Modzelewski, Maciej Nowacki.

 

 

Kasa biletowa AM czynna we wtorki i czwartki w godzinach 14.00-18.00 oraz na godzinę przed każdym koncertem.

Zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej grający repertuar współczesny? Takie nietypowe połączenia czekają na publiczność kolejnego koncertu 9. AŻ Festiwalu. Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej w Łodzi oraz solista wiolonczelista Wojciech Fudala interpretować będą muzykę Purcella, Bacha, Szymańskiego i Zagajewskiego. Muzyka barokowa i współczesna zabrzmi 2 grudnia (czwartek) o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a. Bilety w cenie 30 zł i 20 zł do nabycia w kasie biletowej AM.

 

Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej w Łodzi wraz z wiolonczelistą Wojciechem Fudalą zagrają cztery kompozycje, powstałe w dwóch odmiennych muzycznie światach. Barokowe suitę i sinfonię Henry’ego Purcella i Wilhelma Friedemanna Bacha zestawią z nawiązującym do tradycji „Concerto Grosso” Pawła Szymańskiego i zupełnie nowoczesnym „brutem” Artura Zagajewskiego, którym kompozytor zwyciężył 64. edycję Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów. Orkiestrę poprowadzą Jakub Kościukiewicz i Marek Walczak.

 

Wojciech Fudala jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako stypendysta rządu Belgii ukończył z najwyższym wyróżnieniem Królewskie Konserwatorium Muzyczne w Brukseli. Edukację kontynuował w Chapelle Musicale Reine Élisabeth w Waterloo. Muzyk prowadzi bogatą działalność artystyczną, koncertując z polskimi oraz zagranicznymi orkiestrami, jest regularnie zapraszany na festiwale muzyczne w całej Europie. Jest solistą grupy wiolonczel w Orkiestrze Symfonicznej NFM im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej w Łodzi powstała w 2012 roku, a jej inicjatorem, założycielem i kierownikiem artystycznym jest grający na wiolonczeli barokowej dr Jakub Kościukiewicz – kameralista, solista, pedagog. Zespół tworzą studenci Katedry Organów, Muzyki Kościelnej, Klawesynu i Muzyki Dawnej, grający na instrumentach z epoki, bądź ich kopiach, w stroju 415 Hz, używając strun jelitowych i smyczków barokowych.

 

 

Kasa biletowa AM czynna we wtorki i czwartki w godzinach 14.00-18.00 oraz na godzinę przed każdym koncertem.

 

W całości wypełnionym muzyką najnowszą koncertem będzie, tradycyjnie już, finał festiwalu, a zarazem początek 78. Sesji Musica Moderna. W tym roku zainaugurują ją kompozycje łódzkich twórców w wykonaniu łódzkich zespołów. Na estradzie zaprezentują się: Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi pod batutą Marcina Wolniewskiego oraz trio fletowe i trio altówkowe Triviolium, wykonując muzykę najnowszą oraz filmową. Koncert odbędzie się 5 grudnia (niedziela) o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a. Bilety w cenie 30 zł i 20 zł do nabycia w kasie biletowej AM.

 

Program symfonicznego koncertu „Kompozytorzy Łódzcy” to zestawienie najnowszej muzyki łódzkich twórców ze znaną już przez publiczność muzyką filmową. Publiczność usłyszy premierowo „Maszynę wiatrową” Wojciecha Glądysa – utwór nagrodzony na 7. Uczelnianym Konkursie Kompozytorskim „Mała symfonia”, zagrany przez Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej w Łodzi pod batutą Marcina Wolniewskiego. „Inkantacje” Olgi Hans, również premierowo, wykonają trio fletowe w składzie: Ewelina Zawiślak, Mateusz Wojtkiw i Magdalena Morus-Fijałkowska oraz zespół altowiolistek Triviolium w składzie: Jolanta Kukuła-Kopczyńska, Róża Wilczak i Dorota Stanisławska z towarzyszeniem orkiestry. Na zakończenie wieczoru zabrzmi Suita symfoniczna z muzyki filmowej do serialu „Królowa Bona”, autorstwa zmarłego w 2019 roku kompozytora i dyrygenta Zdzisława Szostaka.

 

Orkiestra Symfoniczna występuje kilka razy w ciągu roku, zarówno w Sali Koncertowej macierzystej uczelni, jak i podczas koncertów zewnętrznych, przygotowując bardzo zróżnicowane programy. Co roku orkiestra prezentuje się podczas AŻ Festiwalu, wykonując program złożony z muzyki współczesnej, nierzadko biorąc udział w prawykonaniach. W programach orkiestry znajdują się także dzieła z wielkiego repertuaru symfonicznego, kompozycje oratoryjne i muzyka filmowa.

 

Kasa biletowa AM czynna we wtorki i czwartki w godzinach 14.00-18.00 oraz na godzinę przed każdym koncertem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *