Awiacje i Czata – dwie premiery w klubie DOM

awiacje_czataDwie czołowe postaci łódzkiej sceny niezależnej: Marcin Pryt i Wiktor Skok i dwie różne formy przekazu: film i książka. W czwartek, 15 lutego w klubie DOM, odbędą się dwie premiery: pokaz filmu „Awiacje” w reżyserii Olgi Żukowicz i spotkanie wokół książki Elizy Gaust „CZATA | JUDE 1993-2017”. Początek wydarzenia o godzinie 18:00.

Oba projekty, których bohaterami są wokalista 19 Wiosen Marcin Pryt oraz lider grupy Jude Wiktor Skok, zostały zrealizowane w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi. Te dwie różne formy przekazu – dokument kreacyjny i publikacja graficzno-tekstowa – nie stanowią biografii ani monografii. Jak podkreślają same autorki, to indywidualne próby przyjrzenia się artystom, którzy wciąż działają i inspirują.

„AWIACJE”
Empe to mieszanka człowieczeństwa, robota i farby. Wobec Empe stawiane są wysokie wymagania – ma tworzyć sztukę na zamówienie, pracować, funkcjonować normalnie jako człowiek i wciąż uprzejmie odpowiadać na pytania. Buntuje się. Postanawia na zawsze uciec ze świata, zanim to zrobi, spełni swoje największe marzenie – o locie w przestworza.
Dokument kreacyjny „Awiacje” to opowieść o artyście dążącym do wewnętrznej emigracji, której nie sposób zrealizować w świecie, który domaga się jego twórczości.
Film będzie połączeniem żywego planu z ożywionymi grafikami Marcina Pryta, lidera 19 Wiosen.

„CZATA | JUDE 1993-2017”
Zespół Jude nie mógł narodzić się w żadnym innym miejscu ani w innym czasie. To wykwit tego miasta – naznaczonego bolesną historią, konfliktami, gettem, a później gwałtownym upadkiem przemysłu. Miasta, na którego murach słowo „Jude” widniało i wciąż jeszcze widnieje jako obelga. Jude – Żyd – obcy, gorszy, podczłowiek, wesz…
Grupa Jude, będąca legendą łódzkiej sceny punk/industrial, istniejąca nieprzerwanie od 1993 roku, zasługuje na szersze spojrzenie. Książka Elizy Gaust nie jest monografią ani podsumowaniem działalności zespołu, który wciąż istnieje, nagrywa i koncertuje. To raczej wydobycie na światło pewnych wycinków, zdarzeń, kontekstów z historii zarówno zespołu, jak i miasta, które go ukształtowało.

Czwartkowe wydarzenie w klubie DOM, bedzie pierwszą okazją do obejrzenia filmu „Awiacje” i zakupienia książki „CZATA | JUDE 1993-2017”. Po spotkaniu, które poprowadzi Jędrzej Słodkowski, swój DJ set zaprezentuje Michał Fryc. Poczatek wydarzenia o godzinie 18:00. Wstep jest wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *