204_g_antologia_okl_dZapraszamy 21 czerwca do Teatru Nowego. Tam odbędzie się „awantura o poezję”. Początek o 19. Wstęp wolny.

Dyskusja o antologii „Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna” z udziałem redaktorów antologii – Jerzego Borowczyka i Michała Larka oraz poetów – Jerzego Jarniewicza i Adama Wiedemanna. Prowadzenie – Tomasz Cieślak i Maciej Robert

Najgłośniejsza awantura literacka 2011 roku – polska poezja XX wieku bez Miłosza i Herberta? Kpina z kanonu czy odwaga kreowania nowych zjawisk?

Antologia ułożona przez Jerzego Borowczyka i Michała Larka obejmuje obszerne wybory (po 20-22 wiersze) z dorobku trzydziestu jeden polskich poetów XX i XXI wieku.

„Projekt Jerzego Borowczyka i Michała Larka proponuje zmianę. Zmianę gwałtowną, dzięki temu jednak wyrazistą. To bez wątpienia propozycja przewietrzenia biblioteki, w której dawno nie otwierano okien. Radykalizm nie wiąże się w tym przypadku jednak z zapędami likwidatorskimi. Fakt, iż pewnych poetów czytelnik w niej nie znajdzie, nie idzie w parze z pozbawianiem ich znaczenia i wagi. Sprawa wydaje się o wiele prostsza: otóż nie wnoszą oni niczego istotnego do narracji na temat poezji nowoczesnej. Oczywiście, jeśli zgodzimy się z Borowczykiem i Larkiem na ich sposób definiowania samej nowoczesności. Aby to uczynić, pierwej musimy zaangażować się w spór, wziąć udział w debacie. A co może bardziej sprzyjać samej poezji, jeśli nie dyskusja jej dotycząca?”       
(Ryszard K. Przybylski)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Magdalena Witkiewicz i Stefan Darda w EMPIKu Manufaktura
goerke
Święto Wolnych Książek w Domu Literatury
ksiazki
Łódź literacka – czerwiec 2013

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*