Audio performance i instalacja w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Audio performance Aleksandry Chciuk i Kuby Krzewińskiego „Zapis rąk” towarzyszący wystawie „Antoni Starczewski. Idea zapisu linearnego” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Antoni Starczewski, któremu poświęcona jest jedna z nowych wystaw czasowych „Antoni Starczewski. Idea zapisu linearnego” odważnie eksplorował różne dziedziny sztuk wizualnych, przenosząc specyficzne dla danej sztuki elementy w obręb innej, pokrewnej. Niezmiernie ważną rolę w jego twórczości odgrywały inspiracje muzyką i językiem. Artysta stworzył własny alfabet form i w naturalny sposób przenosił go na projekty, które opierały się na rytmie, tworząc wizualne partytury. Specyfikę poszczególnych mediów wykorzystywał do rozwijania własnych koncepcji artystycznych.

12 maja (czwartek) o godzinie 17.00 zapraszamy na audio performance Aleksandry Chciuk i Kuby Krzewińskiego „Zapis rąk” / „Record of hands” towarzyszący wystawie „Antoni Starczewski. Idea zapisu linearnego”.

Chciuk i Krzewiński w swoich pracach konfrontują ciało i dźwięk. Zarówno w twórczości solowej, jak i duetowej eksplorują różne cielesności w muzyce: cielesność wykonawcy, instrumentu, publiczności, a także przestrzeni architektonicznej. We wspólnych pracach tworzą nowe rytuały,  zanurzając publiczność w doświadczenie odwróconej rzeczywistości i dźwięku („Black of Granule”), czy innym razem budując społeczność wokół fortepianu przekształconego w maszynę quasi-tkacką („Splotmaszyna”).

Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć odtworzoną na dziedzińcu CMWŁ monumentalną kompozycję przygotowaną oryginalnie dla przestrzeni wystawienniczych Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Realizacja wykonana z cegieł została pieczołowicie odtworzona z zachowaniem rytmów stworzonych przez autora. Jest to pełna rekonstrukcja pracy i pierwsza od oryginalnego pokazu (1973) jej prezentacja, wykonana na podstawie dokumentacji fotograficznej.

Tego dnia będzie również możliwość zakupienia publikacji poświęconej twórczości Antoniego Starczewskiego pod redakcją kuratorów wystawy Marty Kowalewskiej i Grzegorza Musiała w promocyjnej cenie 99 zł. Książka zawiera cykl artykułów kuratorskich i eksperckich, pozwalających na nowo przyjrzeć się praktykom artystycznym Starczewskiego w kontekście transgresji dyscyplin artystycznych i ich wzajemnych powiązań, a także fragmenty z dziennika artysty oraz kalendarium jego twórczości.

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 12 maja (czwartek) godz. 17:00

Bilety: 8 zł normalny | 6 zł ulgowy

Bilety na wydarzenie do kupienia w kasie muzeum lub na stronie www.cmwl.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *