_DSC0790_kopiaW piątek, 12 września w Atlasie Sztuki została otwarta wystawa prac László Fehéra i Romana Lipskiego. Ekspozycja zainaugurowała dwunasty rok działalności wystawienniczej placówki.

W 2010 roku pokazano w Atlasie Sztuki indywidualną wystawę prac Romana Lipskiego. Cieszyła się zainteresowaniem widzów i krytyki, pomimo tego, że artysta nie był w Polsce specjalnie znany. Po czterech latach postanowiono ponownie pokazać obrazy Romana Lipskiego zestawiając je z pracami László Fehéra – wybitnego węgierskiego artysty, którego twórczość w Polsce jest praktycznie nieznana.

Na Węgrzech László Fehér należy do najbardziej znanych twórców, w 1990 roku reprezentował Węgry na 44. Biennale Sztuki w Wenecji. Roman Lipski i László Fehér dotychczas nie poznali się osobiście, pomimo tego, że reprezentuje ich w Niemczech ta sama galeria – Sophisticated z Monachium. Pierwszy raz stanęli  twarzą w twarz w Łodzi kilka dni przed otwarciem ich wspólnej wystawy.

joomplu:78643

W jednym z publikowanych w katalogu tekstów Magdalena Lewoc z Muzeum Narodowego w Szczecinie zauważa, że: obaj są znakomitymi malarzami, posługującymi się perfekcyjnie malarskim warsztatem i obaj wypracowali indywidualną formułę obrazu w oparciu o charakterystyczny dla siebie repertuar ikonograficzny” oraz że: „związek pomiędzy Fehérem a Lipskim ma raczej emocjonalny niż formalny charakter, tworzy go surrealna widmowość obrazów, niepokojąca relacja pomiędzy postaciami i obiektami pojawiającymi się na płótnach a ich otoczeniem, poetyka malarskiej przestrzeni.

Kuratorka wystawy Agata Mendrychowska w swoim tekście zwraca naszą uwagę, że: tym, co łączy wrażliwość obydwu artystów jest wyczucie tego, co wzbudza niepokój, co niesamowite, związane z przemijaniem czasu, pamięcią. Elementem, który buduje wystawę jest jednak kontrast. Emocjonalne i dramatyczne obrazy Romana Lipskiego uzupełniają się wzajemnie na wystawie z narracyjnym i zrównoważonym malarstwem László Fehéra.

/fot. mat.pras.

Zobacz także:

Roger Ballen w Atlasie Sztuki (foto)

Katarzyna Kozyra w Atlasie Sztuki (foto)

Dekompozycje w Atlasie Sztuki (foto)

Gesty Teresy Tyszkiewicz w Atlasie Sztuki (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_5738
Moi sąsiedzi w Domu Literatury (foto)
komiksgala_101
MFKiG 2011: Gala Finałowa (foto+wideo)
26listopada_122
Akty w Galerii 87 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*