Widok_ogolny_1Miniony weekend w Stacji Nowa Gdynia upłynął pod znakiem rozgrywek szachowych na najwyższym poziomie. W dniu 8 stycznia odbyły się tutaj Atlas Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich. Dzień wcześniej rywalizowali ze sobą także juniorzy oraz odbyły się Otwarte Mistrzostwa Województwa w Grze Błyskawicznej. Turniej ściągnął do Łodzi wielu mistrzów Polski, reprezentantów naszego kraju w międzynarodowych rozgrywkach. Sponsorem tytularnym turnieju była firma Atlas, a organizatorem Łódzki Związek Szachowy.

Szachy Szybkie to formuła, która przyjęła się jako jedna z najbardziej atrakcyjnych zarówno dla graczy, jak i kibiców. To odmiana szachów, w której obydwu zawodników ma mocno ograniczony czas do namysłu na całą partię – 10 minut plus 5 sekund na wykonanie każdego posunięcia od początku partii. Dzięki temu pojedynki są bardzo barwne i interesujące – w rozgrywkach pojawiają się bowiem niespodziewane kombinacje i ataki, wynikające z błędów przeciwnika grającego pod presją czasu. W Szachach Błyskawicznych zawodnicy mają z kolei jedynie około 5 minut na całą partię (3 minuty + 2 sekundy za każde posunięcie).

Mistrzostwa rozegrały się systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Zawodnik za zwycięstwo otrzymywał 1 punkt, za remis 0,5, a za przegraną 0. Zwyciężyła osoba, która po 9 rundach miała najwięcej punktów. Sędzią głównym zawodów był Aleksander Sokólski – jeden z trzech sędziów w Polsce, którzy posiadają kwalifikacje uprawniające do sędziowania na największych turniejach, takich jak ten, który odbył się w Stacji Nowa Gdynia.

Na starcie Mistrzostw Polski w Szachach Szybkich stanęło 232 dwóch zawodników, blisko 20 arcymistrzów, czyli zawodników reprezentujących najwyższy poziom umiejętności szachowych oraz blisko 50 mistrzów. Nie zabrakło także zawodników należących do polskiej kadry olimpijskiej w tym srebrnej medalistki Olimpiady Szachowej z 2016 roku – powiedział Sylwester Bednarek, Prezes Łódzkiego Związku Szachowego.

Przyjęta formuła turnieju pozwoliła nie tylko na rywalizację najlepszych z najlepszymi, ale i młodszych zawodników z tymi bardziej doświadczonymi. Na zawodach pojawiła się zatem spora grupa dzieci. Pula nagród wynosiła 25000 zł. Organizator przyznał także nagrodę specjalną dla najmłodszego i najstarszego zawodnika, a spośród wszystkich nienagrodzonych uczestników zostało rozlosowanych 5 nagród pieniężnych – każda o wartości 100 zł

Zwycięzcą Mistrzostw Polski w Szachach Szybkich został Bartosz Soćko – trener Kadry Narodowej. Drugą nagrodę zdobył Kamil Mitoń. Na trzecim miejscu znalazł się Piotr Brodowski. Najmłodszym zawodnikiem okazał się być Stanisław Michalik, z kolei najstarszym ogłoszony został Jerzy Kot.