ATLAS Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich (foto)

szachy-dk-2336Rozegrane w miniony weekend w Centrum Biznesowo-Sportowym Stacja Nowa Gdynia ATLAS Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich dostarczyły zawodnikom i kibicom wielu sportowych emocji. Zmagania drużynowe można było obserwować w sobotę, a niedziela obfitowała w indywidualne pojedynki najlepszych szachistów. W rywalizacji wzięło udział niemal 350 zawodników i zawodniczek – arcymistrzów i mistrzów reprezentujących najwyższy poziom szachowych umiejętności. Sponsorem tytularnym turnieju była firma Atlas, a organizatorem Łódzki Związek Szachowy.

Szachy Szybkie to formuła niezwykle atrakcyjna zarówno dla graczy, jak i kibiców. W tej odmianie szachów zawodnicy mają mocno ograniczony czas do namysłu w całej partii – 10 minut plus 5 sekund na wykonanie każdego posunięcia od początku rozpoczęcia gry. Taka forma rozgrywek sprawia pojedynki są barwne i interesujące, obfitujące w niespodziewane ataki i kombinacje, a także decyzje podejmowane pod presją czasu. Podobnie jest w Szachach Błyskawicznych, w rozgrywkach których zawodnicy mają około 5 minut na rozegranie całej partii (3 minuty + 2 sekundy na każde posunięcie).

Tegoroczne Mistrzostwa rozegrane zostały w systemie szwajcarskim na dystansie 9 rund. Zawodnik za zwycięstwo otrzymywał 1 punkt, za remis 0,5 punktu, a za przegraną 0.  Zwyciężała osoba, która po 9 rundach miała na swoim koncie nawięcej punktów. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwał Tomasz Delega, sędzia główny turnieju i sędzia szachowy w klasie międzynarodowej.

 

Wysoka frekwencja podczas tegorocznych Mistrzostw Polski w Szachach Szybkich, w których udział wzięło niemal 350 zawodników pokazuje, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się nasza impreza, i o której z dumą mogę powiedzieć że jest jedną z największych w kraju. Nie bez znaczenia jest też wysokość puli nagród siegająca 25 000 zł. Szachy Szybkie to obecnie jedna z naciekawszych odmian tej dyscypliny, a nasza impreza pozwala na rywalizację najleszych z najlepszymi i młodszych zawodników z tymi bardziej już doświadczonymi  –  mówił Sylwester Bednarek, Prezes Łódzkiego Związku Szachowego.

Zwycięzcą Mistrzostw Polski w Szachach Szybkich został Kacper Piorun. Drugą nagrodę zdobył Mateusz Bartel, a trzecie miejsce zajął Wojciech Moranda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *