Arterie nr 6 wreszcie dostępne

okadkaARTERIE_nr_6_2krzywe_2„Arterie” nr 6 pod hasłem „Wojna” właśnie dotarły do EMPIK’ów. Znajdziecie je w dużych salonach i megastorach. Do pisma dołączono tomik poezji Joanny Lech.

Numer zawiera następujące „wojenne” rubryki: Pojedynek snajperów – rubryka z wywiadami: o wojnie w filmie i wielu innych istotnych sprawach Magdalena Nowicka rozmawia z krytykiem filmowym i wykładowcą łódzkiej szkoły filmowej Marią Kornatowską; z Jackiem Bieleńskim, legendą łódzkiego rockowego off-u, o muzyce, inspiracjach, Łodzi i życiu w mieście oraz byciu dobrym „skurwielem” rozmawia Piotr Gajda.
 
Przyczółki – rubryka z poezją, prozą i dramatem: wiersze Agaty Chmiel, Macieja Gierszewskiego, Agnieszki Smołuchy, Miłosza Biedrzyckiego, Aleksandry Zbierskiej, Roberta Rybickiego; prozy Dariusza Eckerta, Magdaleny Cybulskiej, Roberta Miniaka, Agnieszki Kłos; dramat Horsta Gertlera. W numerze zaprezentowano także wiersze amerykańskiej poetki Jorie Graham w przekładzie Miłosza Biedrzyckiego i Ewy Chruściel oraz wściekle zabawne prozy Vedrany Rudan „torpedujące” ambiwalentną semantykę płci.
W rubryce zamieszczono także wiersze nominowanych do Nagrody im. Jacka Bierezina. Po jednym wierszu strzelają: Piotr Nita, Paweł Łęczuk, Radosław Sączek, Tomasz Bąk, Jakub Sajkowski, Przemysław Witkowski, Rafał Baron, Joanna Borzęcka, Łukasz Witkowski, Kajetan Herdyński, Natalia Malek, Magdalena Dąbrowska, Beniamin Maria Bukowski.
Defilada – galeria „Arterii”: akrylowe wojenne obrazy Rafała Bojdysa i komiks o łódzkim getcie Łódź podwodna rosyjskiego autora Alima Vielitova.
ZAPA_OKADKA_2
Manewry okrążające – rubryka esejów i reportaży: o niepodległości gestu, podległości pamięci i historycznych bzdurach na przykładzie postpamięciowej gloryfikacji powstania warszawskiego rozprawia Radosław Wiśniewski; z wojną w przestrzeni literatury jugosłowiańskiej i austriackiej mierzą się Joanna Wygnańska i Karol Franczak; Katarzyna Knapik-Gawin raportuje z wojny na wpisy i hasła w przestrzeni łódzkich murów, zaś legendę czterech pancernych antropologiczne rozbraja Marcin Kępiński.

W stałych rubrykach szturmują: Piotr Gajda w muzycznej rubryce Nóż w płycie ostrzeliwuje płytę zespołu Art of War Sabaton i muzyczny projekt Gajcy; w rubryce Maseczki Paulina Ilska relacjonuje wojny w teatrze i wojny o teatry; w Co do joty o wojennym paradygmacie polskiej kultury i wojnach o literaturę rozprawiają Jerzy Jarniewicz i Zdzisław Jaskuła. Krzysztof Kleszcz w A(tak) na marginesie tym razem dywaguje o wojennych wersach piosenek.

W dziale recenzji – Na linii ognia: Justyna Banaszczyk wystawia na cel antologię poezji kobiecej Solistki; Katarzyna Knapik-Gawin detonuje powieść Żmija Andrzeja Sapkowskiego; Michał Stępniak oskrzydla książkę prozatorską Zaplecze Marty Syrwid; batalię wokół debiutu prozatorskiego Agnieszki Czachor Ciśnij piorunem nawet w śmierć rozgrywa Małgorzata Niedziółka; Marcin Bies organizuje najazd na prozatorski debiut Kamila Majewskiego Panta deus; Justyna Banaszczyk rozgrywa partię wokół Pozytywek i marienbadek Andrzeja Sosnowskiego; Rafał Gawin i Michał Murowaniecki dokonują zbójnickiego napadu na książkę Grzegorza Kwiatkowskiego Eine kleine  Todesmusik, nazywając autora „Tarantino poezji”.

Do numeru dołączono książkę Joanny Lech Zapaść, debiut poetycki nagrodzony w 2007 r. Nagrodą im. Jacka Bierezina.

5 marca o godz 18:30 w Poleskim Ośrodku Sztuki odbędzie się spotkanie promocyjne nowego numeru Arterii oraz książki poetyckiej Joanny Lech „Zapaść”, połączoną ze spotkaniem z autorką zbioru. Książkę można nabyć wyłącznie z szóstym numerem pisma.

Spotkanie poprowadzą Magdalena Nowicka i Rafał Gawin. Wieczór autorski Joanny Lech poprowadzi Jarosław Zaręba.

 
Wstęp wolny

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *