IMG_8578

Od 11 września do 2 października w Galerii Manhattan można oglądać ekspozycję autorstwa Karola Radziszewskiego pt. Art in America. To pierwsza prezentacja artysty w Manhattanie.

Na wystawie pojawiają się historie trojga bohaterów: zmarłego w Teksasie Ryszarda Cieślaka – reżysera i aktora Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, polskiego malarza, który na długie lata osiadł w Ameryce – Wojciecha Fangora i konceptualistki Natalii LL, która Nowy Jork odwiedziła w 1977 roku.

Trzy biograficzne opowieści o amerykańskich przygodach klasyków sztuki polskiej drugiej połowy XX wieku Radziszewski buduje za pomocą charakterystycznych dla siebie środków: powtórzenia i przywłaszczenia (appropriation). Pokazywany na wystawie film America Is Not Ready For This (2012) można odczytać jako swego rodzaju powtórzenie podróży Natalii LL z 1977 roku. Poza zapisem rozmów o Ameryce, jakie odbył z artystką, składają się na niego wywiady, które przeprowadził z członkami amerykańskiego świata sztuki podczas swego pobytu stypendialnego w Nowym Jorku.

joomplu:97434

Obrazy z serii Ryszard Cieślak (2014) to utrzymane w Warholowskiej poetyce płótna z wizerunkiem aktora i reżysera stylizowanego na gwiazdę amerykańskiej popkultury. Ich plakatowy, ściśle graficzny wygląd koresponduje z narracją o trzecim bohaterze ekspozycji, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, Wojciechu Fangorze, którego obecność a wystawie zaznaczona została również obrazem Drang nach West(End) (2004); będącym niemal dokładną kopią ikonicznego płótna Fangora pt. Postaci z 1950 roku.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_8235
Jan Czarny – Dziwne tematy malowane temperą (foto)
mtn_010
Polska i sowiecka propaganda w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921 (foto)
9_ostr
Maksym Ostrowski w Galerii Starej (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*