Aquarius – recenzja

aquariusJak mocno związane są ze sobą przestrzeń i historia? Jesteśmy zbyt sentymentalni, kiedy wiążemy się z miejscami pamięci? Kto ma prawo do zdecydowania na temat tego, co zachowamy i co zmieniamy? „Aquarius” przedstawia historię rodzinną, codzienność kobiety i spór związany z własnością i utrzymaniem mieszkania. Brazylijski dramat w reżyserii Klebera Mendonça Filho wiążąc powyższe pytania tworzy tematem opowieści skutki wykorzystania gospodarczego w dzielnicy mieszkaniowego.

W roku 1980 Clara (Bárbara Colen) z rodziną obchodzą siedemdziesiąte urodziny cioci Lucia w ich mieszkaniu nad plażą w Recife, w Brazylii. Emocjonalnymi mowami przywodzą na pamięć różne zdarzenia z ich żyć, śmierci towarzysza życia Luci i okresu, kiedy Clara musiała walczyć z rakiem piersi. Również cieszą się czasem, który spędzają wspólnie. Śpiewają piosenkę urodzinową, w której stwierdza się: niech będzie dom, w którym mieszkasz, domem radości i schronieniem przed burzą.

Około 35 lat później, wdowa i znana krytyczka muzyki Clara (Sonia Braga) mieszka wraz z pomocą domową Ladjane w bloku mieszkalnym. Pozostałe mieszkania stoją puste, byli mieszkańcy już nie żyją lub wyprowadzili się i sprzedali dobytek firmie budowlanej. Clara również dostaje hojną ofertę, jednak nawet nie bierze jednak pod uwagę. Młody projektant Diego (Humberto Carrão) nakłania Clarę  do sprzedaży. Stopniowo nasila się również presja ze strony dzieci. Nie rozumieją dlaczego zależy jej na mieszkaniu rodzinnym.

Film składa się z trzech części (włosy Clary, miłość Clary, rak Clary) – przez prawie dwa i pół godziny dostajemy wglądy w biografię i życie codzienne bohaterki. Oferta Diega i zmieniona sytuacja mieszkaniowa subtelnie wywiera na niej presję, a jednak wkracza mocno w życie upartej i silnej emerytki. Obrona jej pomieszczania mieszkalnego zalicza się do wyzwań i trudności jej życia, jak śmierć męża i pokonania raka. Na początku przedsiębiorcy muszą przekonywać ofertami, dynamika akcji jednak się zmienia, także pod koniec Clara musi uzasadniać swoją decyzję pozostania w mieszkaniu.

Świętowa premiera „Aquarius” odbyła się w maju 2016 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Obraz, poprzez swój ton polityczny budziły wiele kontrowersji, przede wszystkim w Brazylii. W polskich kinach pojawił się 30 czerwca bieżącego roku. Obecnie można obejrzeć go w Kinie Charlie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy