Antoni Starczewski. Kompozycje graficzne w Galerii Re:Medium (foto)

IMG_0968Do 26 sierpnia w Galerii Re:Medium można oglądać ekspozycję pt. Antoni Starczewski (1924-2000). Kompozycje graficzne. To pierwsza wystawa z cyklu Współobecność. Artyści awangardowi w kręgu Władysława Strzemińskiego. Do grudnia zostaną jeszcze zaprezentowani: Stefan Wegner (1901-1965). Obrazy i projekty z lat 50. XX w., Stefan Krygier (1923-1997). Symultanizm form  i Karol Hiller (1891-1939). Kompozycje heliograficzne i grafika projektowa.

Antoni Starczewski był uczniem Władysława Strzemińskiego, który na gruncie teorii unizmu zbudował swoją własną koncepcję sztuki. Wykorzystywał różne formy przekazu, posługiwał się splotem tkackim, pismem, formami ceramicznymi, a także dźwiękiem. W 1963 roku zdecydował się na operowanie elementami o ustalonym module, początkowo był to alfabet elementów rzeźbiarskich. W 1965 roku ideę dokładania elementów przeniósł na inne dziedziny aktywności, rozwijając swoje zainteresowania w poszukiwaniu własnego alfabetu, modułu, w którym stosował punkty, przecinki, litery, powtarzający się kształt listka dębowego, motywy owoców i jarzyn.

Wystawa Antoniego Starczewskiego w Galerii Re:Medium ma charakter kameralny i składa się z reliefu, trzech rysunków i kompozycji graficznych z kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *