annabujakOd 23 lutego do 26 marca w Galerii Bałuckiej będzie można oglądać wystawę Anny Bujak – Osobita mitologia. Kuratorką projektu jest Martyna Nowosiad. Wernisaż odbędzie się 23 lutego o godz. 17.

„Osobista mitologia” to zbiór prac Anny Bujak – rzeźb, instalacji i kolaży, który w najpełniejszy bodaj sposób realizuje wielokrotnie już eksplorowaną przez artystkę relację „człowiek-zwierzę”. Obiekty z lat 2014-2015 uzupełniają prace, które dzięki różnorodności zastosowanych form i materiałów wzbogacają konsekwentnie budowaną przez rzeźbiarkę opowieść o zbiorze „zaklęć i obrazów” ją inspirujących.

Stalowe, dynamiczne i pozostające, mimo pozornego wyizolowania, zawsze w odniesieniu do otoczenia, formy zwierzęce pozbawione głów to charakterystyczne dla rzeźbiarki motywy. […] To właśnie relacja ze znajdującymi się w ich pobliżu obiektami – czy to osobą oglądającego, górującego nad nimi człowieka, czy inną rzeźbą, nadaje im ich dynamicznego i ożywionego wyrazu […]

Ekspozycja uwidacznia, jak mimo upływu wieków […] opresyjna relacja między zwierzęciem, a człowiekiem-zwierzęciem jest (często mechanicznie i podświadomie) repetytowana i utrwalana. „Osobiste mitologie” w tym kontekście wydają się aktualne szczególnie dziś, gdy narracje dzielące istoty żywe na te „bardziej” i „mniej” wartościowe, znów dochodzą do głosu. Bujak nie pozwala zapomnieć, że mimo obiektywnie uznanego postępu cywilizacyjnego, niezliczonych i ukonstytuowanych dyskusji etycznych czy filozoficznych, singerowski postulat „zwierząt i ludzi jako istot równych sobie”, w obliczu dochodzącej do głosu, ciemnej strony natury ludzkiej, wciąż okazuje się słabo praktykowany. Artystka nie pozwala tak łatwo przejść nad tym do porządku dziennego i zostawia swojego odbiorcę z ukrytym, lecz mocnym ostrzeżeniem: „uważaj, ty tez możesz pewnego dnia stać się ofiarą kogoś innego”.

 Anna Bieliz (fragment tekstu do folderu wystawy)

Anna Bujak – (ur. 1979) rzeźbiarka, autorka instalacji, rysunków i fotomontaży. Ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu im. E. Gepperta, gdzie w roku 2011 uzyskała dyplom z wyróżnieniem na kierunku rzeźba. W swojej intermedialnej praktyce używa szerokiej gamy materiałów łącząc stal, brąz, aluminium i plastik z naturalnymi surowcami takimi jak wosk, włosie czy drewno. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artystka wielu wystaw indywidualnych, a także uczestniczka wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. Portugalii, Rumunii, Niemczech, Czechach. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Budzimy kulturę w przestrzeni miejskiej (foto)
50 Aukcja Promocyjna
Miejska nacja ruin. Artysta, który pyta o kondycję współczesnych miast zrobi wystawę w dawnej elektrowni Scheiblera

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*