Anka Leśniak w Centrum Dialogu

01_a_a_lesniak_ksiazka_okladkaZapraszamy na performance i spotkanie z Anką Leśniak autorką książki INVISIBLE inVISIBLE. NIEWIDZIALNE WIDZIALNEGO Kobiety nieumiejscowione w historii. Instalacje artystyczne na opuszczonych budynkach. Częścią spotkania będzie panel dyskusyjny.

// KIEDY: 30 czerwca 2017 // piątek / 18.00
// MIEJSCE: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
// WSTĘP WOLNY
uczestniczki panelu: Anka Leśniak, Karolina Jabłońska, Ewa Kamińska-Bużałek,
moderatorka: Eliza Gaust
kuratorka projektu: Magdalena Swacha Komborska

Projekt artystyczno/społeczny o tytule Invisible inVisible /Niewidzialne Widzialnego. Interwencje artystyczne inspirowane biografiami zapomnianych kobiet, artystki wizualnej sztuki Anki Leśniak. Projekt Niewidzialne Widzialnego jest połączeniem spotkań dotyczących premierowej książki artystki z jej performance. Książka stanowi dokument artystyczno/historyczno/badawczy i ciekawą literaturę dla osób zainteresowanych historią oraz sztuką. Czytelnicy mogą dzięki niej poznać tajemnicze losy kobiet, takich jak Zofia Rojuk czy Fifi Zastrow, jak również zapoznać się biografią pisarki – Stanisławy Przybyszewskiej – córki znanego młodopolskiego skandalisty. Leśniak przedstawia również historie kobiet o kontrowersyjnych biografiach, uwikłanych w historię swoich czasów, takich jak Michalina Tatarkówna-Majkowska czy Hanna Reitsch. Historie tych kobiet z różnych względów zapomnianych, bądź pomijanych Leśniak przywraca widzialności poprzez poświęcone im realizacje w przestrzeni miasta. Leśniak nie wystawia im pomników, ale poprzez działania artystyczne zwraca uwagę na wieloaspektowość tych biografii, wciąż ważnych ze współczesnej perspektywy.

W swojej książce Leśniak zapoznaje też czytelników ze swoim warsztatem pracy, a także przedstawia swoje wcześniejsze projekty, w których ukazuje kobiece spojrzenie na historię i historię sztuki. Jest to m.in. cykl Top Models, gdzie bohaterkami są anominowe kobiety z obrazów Rembranta, Tycjana czy Velazqueza, a także cykle Fading Traces i Zarejestrowane, oparte na wywiadach ze znanymi artystkami z polskiej sceny sztuki (prezentowane m.in. w Galerii [ON] w Poznaniu, Galerii Lokal 30 w Warszawie, Galerii Entropia we Wrocławiu). Publikacja prezentowana będzie poprzez cykl spotkań promocyjnych/performerskich w wielu instytucjach kultury w Polsce (m.in. w Lesznie, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Gdańsku, Zielonej Górze, Poznaniu).

Projekt realizowany jest w wielu instytucjach kultury i sztuki jak m.in. Art Agenda Nova – Galeria Sztuki Współczesnej Krakowie, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Galeria MBWA w Lesznie, Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, Rodriguez Gallery w Poznaniu, Galerii lokal_30 w Warszawie.

WYDAWCA:
Publish Art
www.publishart.com.pl
kuratorka projektu: Magdalena Swacha Komborska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *