STOPTRIK_logo2. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Stoptrik nabrał w tym roku szczególnie międzynarodowego charakteru. Jego pierwsza, główna odsłona, miała miejsce na wyjątkowym squacie/centrum kultury Pekarna w Mariborze na Słowenii (07 – 09.09.2012), czyli tam, gdzie festiwal przyszedł na świat. Z kolei jego druga część, w formie repliki, odbyła się w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa w podkrakowskich Nipołomicach (05 – 07.10.2012).

Tematem przewodnim StopTrik, korespondującym z charakterem festiwalu, była potężna Słowiańska Panorama, przygotowana przez trzech kuratorów: Illyę Gladshteina/Molodist IFF (”Wschodnie przemiany: 25 lat ukraińskiego stop motion”), Piotra Kardasa/Animation Across Borders (”Polskie.Stop.Triki, czyli 65. lat polskiego stop motion”) oraz Igora Prassela/Animateka (ex-YU 2002 – 2012: Nowa fala stop motion z krain zwanych kiedyś Jugosławią”).

Tegoroczny Stoptrik zadebiutował międzynarodowym konkursem, w którym znalazły się 43 filmy z ponad 20 krajów świata. Jurarami była w tym roku mariborska publiczność, która za najlepszy film uznała czeskie ”The Chronicle of Oldřich S.” Rudolfa Šmída, przyznając mu Nagrodę Główną. Kapituła festiwalu, w składzie: Olga Bielańska (dyrektor festiwalu), Michał Bobrowski (dyrektor programowy festiwalu), Piotr Kardas (Animation Across Borders), Igor Prassel (Animateka), przyznali nagrodę dla najlepszej słowiańskiej animacji słowackiemu filmowi ”The Last Bus” Ivany Laucikovej i Martina Snopka. Każdy z członków kapituły przyznał także indywidualne wyróżnienia.

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu w Mariborze były 3-dniowe warsztaty animacji stop motion dla studentów poprowadzone przez słoweńskiego animatora, Leona Vidmara. Niezwykle kreatywna grupa przybyła następnie do Niepołomic, aby także tu poprowadzić warsztaty z adeptami animacji.

Gośćmi festiwalu byli w tym roku m.in. Tadeusz Wilkosz, Natalia Brożyńska i Jack Lowson. Na otwarcie festiwalu w Mariborze zagrała znakomita petersburska grupa The Grand Astoria.

W programie pokazu w Piwotece Narodowej (30 października, godz. 19) znalazł się wybór filmów z konkursu międzynarodowego na najlepszą animacją stop motion, oraz specjalny pokaz efektów warsztatów w Mariborze i Niepołomicach.

1. Kuubo
Claudia Röthlin, Adrian Flückiger (Netvertising Ag, Owl Studios)
SUI, 2010, 1’26”
Papierowa animacja stop motion reklamująca nowe stoły Kuubo zaprojektowane przez Naoto Fukasawę. Nagroda na festiwalu Anifest 2011 (Teplice).

2. Oh Willy
Emma De Swaef, Marc Roels (Beast Animation)
BEL/FRA, 2012, 16’36”
Zmuszony do powrotu do swoich pierwotnych korzeni, Willy niezręcznie przeistacza się w szlachetnego dzikusa.

3. Tulipomania: Rumble Thud/ Tulipomania: huk i łomot
Tom Murray, Cheryl Gelover (Tulipomania/Tom Murray, Cheryl Gelover)
USA, 2011, 3’22”
Świetlne odbłyski stworzone przy pomocy latarek odkrywają animowane cienie różnych obiektów (od samochodów-zabawek i starodawnych młotów, po brązowe posążki Buddy) wyłaniające się z następujących po sobie, długo naświetlanych kadrów.

4. The Old Man and the Old Woman/ Dziad i baba
Basia Goszczyńska (Basia Goszczyńska)
USA, 2011, 8’50”
Dwie bratnie dusze walczą ze strachem przed śmiercią i samotnością. Krótka czarna komedia oparta na polskiej bajce Józefa Ignacego Kraszewskiego.

5. Dead Bird/Martwy ptak
Trevor Hardy (Foolhardy Films)
UK, 2011, 1′
Peter otrzymuje radę od mądrego starca… nawet jeżeli wcale o nią nie pytał.

6. Triangle Affair/ Afera w trójkącie/ Kolmnurga afäär
Andres Tenusaar (OÜ Nukufilm)
EST, 2012, 10′
Nie istnieje trójkąt bez kątów. Nie istnieje kierunek bez trójkąta. Nie istnieje ruch bez kierunku. (Wyróżnienie indywidualne dyrektora festiwalu).

7. Blanche Fraise
Frédérick Tremblay (Frédérick Tremblay)
CAN, 2011, 16’45”
Para królików próbuje przetrwać w umierającym lesie. (Wyróznienie indywidualne Igora Prassela).

8. The Chronicle of Oldřich S./ Kronika Oldřicha S.
Rudolf Šmíd (AniFest s.r.o.)
CZE, 2011, 17’27”
NAGRODA GŁÓWNA II MFF STOPTRIK. Intymna, osobista historia Oldřicha S., kronikarza codziennych wydarzeń z życia przyjaciół i sąsiadów, które przeplatają się z wielką polityką. Jego krótkie notatki zostały połączone w niezwykły sposób i zrekonstruowane przy pomocy animacji, co pozwoliło spojrzeć z nowej perspektywy na historię i społeczeństwo. (napisy dzięki uprzejmości Krakowskiego Festiwalu Filmowego)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Blindsided1
World Shorts: Islandia vol. 2
avengers
Premiery kinowe – maj 2015
Festiwal Kamera Akcja 2018

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*