animaturaDom Literatury w Łodzi i Ogólnopolski Festiwal Polska Animacja O!PLA zapraszają na czwarte spotkanie w ramach cyklu „Animatura/Litanimacja”, którego bohaterem będzie jedna z najważniejszych postaci w historii światowej animacji – WITOLD GIERSZ, zaś punktem wyjścia książka-album WITOLD GIERSZ – MALARZ EKRANU (2012), autorswa Joanny Prosińskiej-Giersz i Jerzego Armaty.

TERMIN: 17.11.2015 || 19:00
GOŚCIE: Joanna Prosińska-Giersz & Witold Giersz
MIEJSCE: DOM LITERATURY W ŁODZI (ul. Roosevelta 17)
WSTĘP WOLNY

W PROGRAMIE:
>> Rozmowa na temat książki-albumu WITOLD GIERSZ – MALARZ EKRANU (2012) oraz literackich tropów w twóczości Witolda Giersza.
>> Projekcja filmów Witolda Giersza: CZERWONE I CZARNE (1963), WSPANIAŁY MARSZ (1970), GWIAZDA (1984), SIGNUM (2015).

WITOLD GIERSZ – MALARZ EKRANU (2012, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym) to pierwsza monografia wybitnego – i niezwykle oryginalnego – artysty, mistrza nie tylko polskiej, ale i światowej animacji. Witold Giersz zrealizował blisko pół setki filmów, za które otrzymał ponad sześćdziesiąt nagród i wyróżnień na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. w Cannes, Cork, Honolulu, Oberhausen, Paryżu, Teheranie, Turynie, Krakowie i Poznaniu. Pierwsze filmy Giersza były realizowane tradycyjną metodą rysunkową, przełomem okazał się „Mały western”, pełna błyskotliwych gagów i zaskakujących zwrotów akcji parodia „dużego” westernu, w którym – zafascynowany kolorem jako tworzywem filmowym – porzucił ją na rzecz tzw. ruchomego malarstwa, które od tego czasu zaczęło dominować w jego twórczości. Zaczął malować na celuloidach, ożywiając swobodną plamę barwną, co przyniosło znakomite efekty (m.in. „Czerwone i czarne”, „Koń”, „Pożar”).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
04_Zagubiona_autostrada
Cyrk Davida Lyncha na gościnnych występach w Łodzi
2016-10_noc_grozy_i_horrorow_825
ENEMEF: Noc Grozy i Horrorów
Konkursy filmowe na 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*