aniamtorSpecjalny bezpłatny pokaz „Animator on Tour” to jedyna okazja bezproblemowego obejrzenia najlepszych artystycznych filmów animowanych bieżącego i ubiegłego roku.

Oczywiście będzie można spróbować znaleźć je na kanale TVP Kultura, będącym jednym z patronów medialnych wydarzenia, ale zdecydowanie łatwiej i przyjemniej jest po prostu przyjść w niedzielę 4 września o godz. 20:30 do EC1 Łódź — Miasto Kultury i rzucić się w trzygodzinny wir najlepszych produkcji.

„Animator on Tour” to wyselekcjonowany zestaw 9 filmów (w tym jednego pełnometrażowego), uznanych za najlepsze dzieła 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” w Poznaniu (lipiec 2016 r.). Podczas każdego festiwalu prezentowanych jest ok. 300 filmów z całego świata, było zatem z czego wybierać. Widzowie obejrzą m.in. „Before Love” Igora Kowaljewa (Rosja 2015, Grand Prix festiwalu, Złoty Pegaz), „Króla Olch” Georgesa Schwizgebela (Szwajcaria 2015 – nagroda za najlepszy film muzyczny) czy też zabawny „Nuts!” Penny Lane (USA 2016, nagroda specjalna za najlepszy film długometrażowy).

Nie zabraknie również łódzkiego akcentu w postaci animacji „Kinki” autorstwa Izumi Yoshidy. Izumi Yoshida urodziła się w Łodzi, maturę zdała w VIII LO im. Adama Asnyka i studiowała na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej. Ponieważ zdecydowała się na studia doktoranckie, na pewno jeszcze wiele razy o niej usłyszymy; szczególnie że jej mroczny film zdobył nagrodę specjalną im. Wojciecha Juszczaka za szczególne walory estetyczne (przyznawaną przez dyrektora artystycznego „Animatora” Marcina Giżyckiego).

Prezentację filmów planujemy na skwerze w kompleksie EC1, tym samym, na którym odbywały się projekcji filmowe w ramach wakacyjnej „Polówki”. W razie gorszej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do Hali Maszyn, najbardziej imponującej przestrzeni budynku EC1-Wschód.


„Before Love”, Igor Kovalyov, Rosja 2015, 19’15’’
Tytuł filmu sugeruje, że to, co przydarza się bohaterom, nie jest jeszcze prawdziwą miłością. Ludzkie ułomności prowadzą do dramatów. Każdy szuka miłości.

II NAGRODA/ NAGRODA NARODOWEGO INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO/ SREBRNY PEGAZ
„Ślepa Vaysha” / „Vaysha, L’aveugle” / „Blind Vaysha”, Theodore Ushev, Kanada 2016, 8’14”
Od urodzenia lewe oko Vayshy widzi tylko przeszłość, a prawe – przyszłość. Nie widzi za to teraźniejszości. Opowieść o szukaniu pocieszenia we wspomnieniach i budowaniu nadziei pokładanej w przyszłości.

III NAGRODA/ BRĄZOWY PEGAZ
„Endgame” / „Ostateczna Rozgrywka” , Phil Mulloy, Wielka Brytania 2015, 6’
Po ciężkim tygodniu w biurze Richard i George lubią w weekendy pograć dla przyjemności w gry wojenne.

NAGRODA ZA NAJLEPSZY FILM MUZYCZNY
„Król Olch” / „Erlkönig” / „Erlking”, Georges Schwizgebel, Szwajcaria 2015, 5’30’’
Ojciec z synkiem pędzą konno przez las. Chore dziecko widzi w majakach Króla Olch, który jednocześnie fascynuje go i przeraża. Film oparty na motywach ballady Goethego „Król olch” z muzyką Schuberta i Liszta.

NAGRODA SPECJALNA REKTORA UNIWERSYTETU ARTYSTYCZNEGO W POZNANIU ZA NAJLEPSZY STUDENCKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
„O matce” / „Pro Mamu” / „About a Mother”, Dina Velikovskaya, Rosja 2015, 7’20’’
Film opowiada o matce, która dała z siebie tak wiele, że nic jej nie zostało… Wtedy życie otwiera przed nią nowe możliwości.

NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH ZA NAJLEPSZY FILM POLSKI
„Figury niemożliwe i inne historie II” / „Impossible Figures II”, Marta Pajek, Polska 2016, 14’30’’
Bohaterką jest kobieta, która w codziennej bieganinie potyka się i przewraca. Kiedy wstaje, odkrywa, że jej dom posiada nieoczekiwane właściwości – zbudowany jest z paradoksów i wypełniony iluzjami.

NAGRODA SPECJALNA IM. WOJCIECHA JUSZCZAKA ZA SZCZEGÓLNE WALORY ARTYSTYCZNE, NAGRODA DYREKTORA ARTYSTYCZNEGO
„Kinki”, Izumi Yoshida, Polska 2015, 10’12’’
Abstrakcja w konwencji horroru i thrillera psychologicznego. Bohater – morderca – koduje w pamięci obrazy, by dokonać rekonstrukcji pewnej zbrodni.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
„Sexy laundry”, Izabela Plucińska, Niemcy, Kanada, Polska 2015, 12’
Czy po 25 latach w związku można rozpalić namiętność od nowa? Komedia erotyczna wykonana techniką animacji modelinowej, przedstawiająca intymne życie Alicji i Henryka, pary pięćdziesięciolatków otępiałych od małżeńskiej rutyny.

NAGRODA SPECJALNA ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY
„Niezłe jaja!” / „Nuts!”, Penny Lane, USA 2016, 79’
Ta pomysłowa, zabawna i zwariowana opowieść jest w dużej mierze oparta na faktach. Jest to historia Johna Romulusa Brinkleya, lekarza z Kansas, który w roku 1917 wpadł na pomysł, żeby leczyć impotencję u mężczyzn przeszczepiając im kozie jądra.

„Animator on Tour”, niedziela 4 września
od godz. 20:30 do ok. 23:30
skwer EC1 Łódź — Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3 (wejście od strony skrzyżowania ul. Tuwima i Dowborczyków).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych online
stepupenemef
ENEMEF: Noc Step Up
future
Future Shorts winter edition 2015

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*