Niemal 300 uczestników z całego świata, w tym Hiszpanii, Bułgarii, Kolumbii czy Libanu. Dyskusje na temat pozycji kobiet w branży animacji czy zrównoważonej produkcji filmowej. A do tego wyjątkowo wysoki poziom projektów walczących o nagrody, które zbliżają twórców do realizacji wzruszających, zabawnych, często zaangażowanych społecznie animacji. Ceremonia wręczenia nagród to jeden z ostatnich punktów programu tegorocznej edycji ANIMARKT Stop Motion Forum.

Tegoroczna edycja była wyjątkowa, bo po raz pierwszy mieliśmy dwie kategorie pitchingów. W ostatnich latach w branży animacji poklatkowej obserwujemy tendencję do coraz lepszej współpracy między producentami, reżyserami, zespołami i ekipami technicznymi. Dzięki temu możemy oglądać taką różnorodność i zdolność do poruszania wielu tematów – tłumaczy Agnieszka Kowalewska-Skowron, organizatorka ANIMARKT Stop Motion Forum i dodaje, że w tegorocznej edycji wzięła udział rekordowa liczba uczestników. A dzięki połączeniu ANIMARKTu z programem StopMoLab twórcy z najdalszych zakątków świata mogli spotkać się z producentami i przedstawicielami najważniejszych studiów animacji.

W tym roku po raz pierwszy zgłoszenia do ANIMARKT Pitching przyjęły dwa formaty: krótkie projekty w developmencie oraz projekty filmów fabularnych lub seriali czy odcinków specjalnych.

15 projektów krótkometrażowych walczyło o 60 000 zł w postaci rzeczowego wkładu koprodukcyjnego ufundowanego przez Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, akredytację branżową na targi MIFA 2023, rezydencję w argentyńskiej Cordobie ufundowane przez APA Lab, konsultacje branżowe od Animond czy oprogramowanie Dragonframe 5. Radiator IP Sales Distribution wybranemu projektowi zapewni doradztwo w zakresie międzynarodowej dystrybucji. CEE Animation Forum gwarantuje udział w kwalifikacjach do pitchingu w kategorii pozakonkursowej.

Z kolei najlepsze projekty filmów pełnometrażowych i seriali, które po raz pierwszy stanęły do rywalizacji podczas ANIMARKT Stop Motion Forum, mogły liczyć na kwalifikację do Kids Kino Indsutry 2023, akredytację branżową do MIFA 2023 w Annecy czy publikację w katalogu inwestorskim Animond, oprogramowanie Dragonframe 5.

Nagrody przybliżają twórców do realizacji ich filmów. Wybór tegorocznych zwycięzców nie należał do najłatwiejszych, nie tylko dlatego, że poziom pitchingowych projektów walczących o nagrody był wyjątkowo wysoki, ale także ze względu na poszerzenie kategorii o seriale i filmy pełnometrażowe – wyjaśnia Paulina Zacharek, organizatorka ANIMARKT Stop Motion Forum.

 

Lista nagrodzonych projektów krótkometrażowych:

  • 60 000 zł w postaci rzeczowego wkładu koprodukcyjnego ufundowanego przez Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, wygrała Lina Kalcheva za Dawn Chorus;
  • akredytację branżową na targi MIFA 2023, otrzymali Alejandra Jaramillo za Embroidered Body oraz Claudia Munksgaard-Palmqvist za A visualization of a cut;
  • rezydencję w argentyńskiej Cordobie ufundowane przez APA Lab, wygrał Juan Camilo Fonnegra za Monstruo Come Palmeras;
  • konsultacje branżowe od Animond, zostały przyznane Alejandra Jaramillo za Embroidered Body;
  • doradztwo w zakresie międzynarodowej dystrybucji ufundowane przez Radiator IP Sales Distribution otrzymała Izabela Plucińska za Joko;
  • udział w kwalifikacjach do pitchingu w kategorii pozakonkursowej podczas CEE Animation Forum otrzymała Carina Zidan za Houston?.

 

Lista nagrodzonych projektów pełnometrażowych i seriali:

  • kwalifikację do Kids Kino Indsutry 2023 dostali Gabriela Villalobos i Sebastian Bisbal za Sissi & Ceasar;
  • akredytację branżową do MIFA 2023 w Annecy wygrali Gabriela Villalobos i Sebastian Bisbal za Sissi & Ceasar oraz Petr Vodicka za Babu in The Night City;
  • publikację w katalogu Animond otrzymał Vincente Mallols za The Inner Life;

 

Nagrodę publiczności, czyli oprogramowanie Dragonframe, otrzymały animacje Dr Hau, w reżyserii Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz oraz Embroidered Body Alejandry Jaramillo.

 

Organizowany po raz siódmy ANIMARKT Stop Motion Forum jest jedynym branżowym wydarzeniem na świecie, które integruje środowisko filmu poklatkowego. To właśnie na forum nawiązują się biznesowe relacje, międzynarodowe kooperacje, a młodzi twórcy mają niecodzienną okazję zaprezentowania własnych projektów przed swoimi mistrzami. To tu swój początek mają filmy doceniane przez krytyków i publiczność.

ANIMARKT Stop Motion Forum jest dofinansowane ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerem wydarzenia jest Creative Europe Desk Polska. Głównymi partnerami ANIMARKT Stop Motion Forum 2022 są EC1 Łódź – Miasto Kultury i Łódź Film Commission oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Wydarzenie jest organizowane przez MOMAKIN, firmę łączącą świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji, która specjalizuje się w projektach stop motion. Wspiera projekty animacyjne na każdym etapie ich rozwoju: od planowania i finansowania przez produkcję, aż po dystrybucję. Zajmuje się edukacją i profesjonalizacją branży filmowej.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kusturica
Otwarte spotkanie z Emirem Kusturicą
_2260210
Oscar w Muzeum Kinematografii
Najstarsze łódzkie kino będzie bohaterem głównej wystawy w Narodowym Centrum Kultury Filmowej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*