Biznesowe konsultacje, spotkania z mistrzami czy przedstawicielami znaczących studiów produkcyjnych i pitchingowe zmagania o nagrody, pozwalające zrealizować własny film. Już 5 listopada rozpocznie się ANIMARKT Stop Motion Forum – jedno z najważniejszych wydarzeń branży animacji na świecie. Za jego sprawą Łódź – osobiście lub online – odwiedzą twórcy związani z takimi produkcjami jak „Pinokio” Guillermo Del Toro czy „Wyspa psów” Wesa Andersona. Właśnie ogłoszony został szczegółowy program wydarzenia.

Organizowany po raz siódmy ANIMARKT Stop Motion Forum jest jedynym branżowym wydarzeniem na świecie, które integruje środowisko filmu poklatkowego. To właśnie na forum nawiązują się biznesowe relacje, międzynarodowe kooperacje, a młodzi twórcy mają niecodzienną okazję zaprezentowania własnych projektów przed swoimi mistrzami. To tu swój początek mają filmy doceniane przez krytyków i publiczność.

W tym roku, po raz kolejny ANIMARKT przyjmie format hybrydowy – spotkania w Łodzi uzupełni wirtualna platforma, dzięki której forum będzie dostępne dla użytkowników z najdalszych zakątków świata.

Korzystając ze zdobytych doświadczeń chcemy wykorzystać narzędzia internetowe, tworząc platformę z materiałami, z których będzie można korzystać. Kluczowe pozostają dla nas bezpośrednie spotkania w Łodzi, które wielu twórcom otwierają drzwi do międzynarodowej kariery. – tłumaczą Agnieszka Kowalewska-Skowron i Paulina Zacharek, twórczynie forum – Celem forum od samego początku jest integracja branży i ułatwianie startu początkującym twórcom – dodają.

ANIMARKT Stop Motion Forum 2022 rozpocznie się 5 listopada i potrwa cztery dni. Program składa się z trzech głównych sekcji: MASTERS, PITCHING i BUSINESS.

W ramach sekcji MASTERS uczestnicy będą mieli do wyboru aż pięć masterclassów. Przedstawianie w animacji prawdziwych historii omówi norweski reżyser i animator – Mats Grorud, zaś Ana Chubinidze zdradzi tajniki tworzenia lalek w technice paper cut-out. Hector Fausto i Jonatan Guzman z Polar Studio opowiedzą o efektach wizualnych w projektach stop motion i o tym jak VFX pomaga osiągnąć wizję reżysera. Angela Poschet mówić będzie o swojej najnowszej produkcji „The House” przygotowanej dla platformy Netflix. Ostatni z masterclassów, dotyczący budowania publiczności poprowadzą Ilan Urroz i Ellen Byrne pracujący przy animacji „The Inventor”.

Nie zabraknie też warsztatów. Pierwszy przygotowany przez Christophe’a Erbesa i poświęcony developmentowi seriali dla dzieci. Drugi – z animacji postaci – poprowadzi Thiago Calçado.

Sekcja Masters to także dyskusje o trendach. W tym roku poświęcone zielonej produkcji animacji stop motion, rynkowi dystrybucji animacji po pandemii i pozycji kobiet w branży animacji. Tę część forum zamyka Ask the Expert, czyli seria spotkań konsultacyjnych doświadczonych praktyków z młodymi twórcami.

Największe emocje budzi zawsze Pitching, czyli sekcja konkursowa ANIMARKT. Daje ona możliwość zaprezentowania projektu przed grupą ekspertów światowej branży animacyjnej, pozyskania partnerów oraz zdobycia nagród, które przybliżą twórców do realizacji filmu. W tym roku 15 projektów krótkometrażowych powalczy między innymi o 60 000 zł w postaci rzeczowego wkładu koprodukcyjnego ufundowanego przez Centrum Technologii Audiowizualnych, akredytację branżową na targi MIFA 2023, nagrody ufundowane przez APA Lab czy Animond oraz oprogramowanie Dragonframe 5. Radiator IP Sales Distribution wybranemu projektowi zapewni doradztwo w zakresie międzynarodowej dystrybucji. Z kolei najlepsze projekty filmów pełnometrażowych i seriali, które po raz pierwszy staną do rywalizacji podczas ANIMARKT Stop Motion Forum, mogą liczyć na kwalifikację do Kids kino Indsutry 2023, akredytację branżową do MIFA 2023 w Annecy, nagrodę Animond czy oprogramowanie Dragonframe 5.

ANIMARKT to spotkanie sztuki filmowej i biznesu. Dlatego szczególne miejsce w programie zajmuje sekcja BUSINESS, która umożliwia branżowe spotkania networkingowe z udziałem najbardziej decyzyjnych osób w branży. Tradycyjnie nie zabraknie śniadań branżowych, formuły szybkich, 15-minutowych spotkań Match&Meet oraz Meet Your Partner, czyli spotkań networkingowych z producentami.

Przegląd portfolio, w ramach Job Fair, przybliży młodym twórcom system selekcji pracowników w studiach filmowych. Rozmowy z wybranymi twórcami przeprowadzą przedstawiciele uznanych studiów 5 A.M. Studios, Beast Animation, LAIKA, MAUR Film czy Nukufilm.

Aby wziąć udział w forum należy się zarejestrować i wybrać formę uczestnictwa. Koszt udziału w tegorocznej edycji wynosi 25 euro, a dla studentów 10 euro. W tym roku po raz pierwszy możliwy jest zakup łączonego biletu na ANIMARKT Stop Motion Forum i CEE Animation Forum, z aktóry zapłacić trzeba 35 euro. Studenci za wspólny bilet zapłacą 15 euro. Link do biletów można znaleźć na stronie www.animarkt.pl.

ANIMARKT Stop Motion Forum jest dofinansowane ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Creative Europe Desk oraz współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Głównymi partnerami ANIMARKT Stop Motion Forum 2021 są EC1 Łódź – Miasto Kultury i Łódź Film Commission oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Wydarzenie jest organizowane przez MOMAKIN, firmę łączącą świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji, która specjalizuje się w projektach stop motion. Wspiera projekty animacyjne na każdym etapie ich rozwoju: od planowania i finansowania przez produkcję, aż po dystrybucję. Zajmuje się edukacją i profesjonalizacją branży filmowej.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
norton_creative_commons
Edward Norton gościem Transatlantyk Festival
19. Millennium Docs Against Gravity w Łodzi
The_best_of_OPLA
The Best of O!PLA 2017 – vol.1, czyli Animacje Dla Opornych

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*