24wrzesnia_469W dniach 19-24 września w Łodzi odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu AnimArt organizowana przez Teatr Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi. Festiwal zastąpi dwie inne imprezy kojarzone z Arlekinem – Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy i Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej „TrotuArt”.

AnimArt ma być w założeniu organizatorów największym i najbardziej interesującym festiwalem w naszym kraju, a być może także i w Europie, konfrontującym dokonania artystów teatru animacji i filmu animowanego. Planowane są pokazy kilkudziesięciu spektakli lalkowych i animacji filmowych. Ideą przyświecającą powstaniu festiwalu jest podniesienie rangi sztuki animacji, która niestety zaczyna odchodzić w zapomnienie, szczególnie w odniesieniu do polskich instytucjonalnych teatrów lalek. Celem jest zatem odnowienie zainteresowania tą dziedziną sztuki, dlatego organizatorzy zamierzają przyciągnąć szeroką publiczność popisami aktorskimi na wysokim poziomie, niezwykłymi efektami pracy animatorów, licznymi pokazami w teatrze i w plenerze.

Każdy festiwal podnosi rangę dziedziny, której jest dedykowany. Niewątpliwie animacja powinna zostać silniej doceniona i wsparta przez osoby, którym nie jest obojętna sztuka na wysokim poziomie. Bogaty dorobek polskiego lalkarstwa, jego tradycje i osiągnięcia odchodzą w przeszłość wraz z powszechnie obowiązująca modą inscenizacyjną preferującą tzw. żywy plan. Stwarza to paradoksalną sytuację, gdy Polska jako jeden z krajów z najsilniej rozbudowaną strukturą lalkarską (25 instytucjonalnych teatrów, dwie wyższe uczelnie etc.) przestaje być konkurencyjna w światowym rankingu animacji. Dlatego wydaje się, że najwyższy czas stworzyć wydarzenie, które będzie kładło nacisk właśnie na ten szczególny aspekt teatru lalek, jakim jest ożywianie martwej formy.

Teatr Lalek Arlekin mający bogatą historię i wieloletnie doświadczenie w zakresie organizacji festiwali oraz współpracująca z nim Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna są gwarantami organizacji wydarzenia na wysokim poziomie. Proponowane pokazy powinny zainteresować szeroką publiczność sztuką animacji oraz teatrem lalek jako miejscem magicznych transformacji i dziedziną sztuki o olbrzymich możliwościach kreacyjnych i poznawczych.

Zobacz także:

Trotuart 2014 w Manufakturze (foto)

TrotuArt 2012 – dzień 2 (foto)

TrotuArt 2012: Gil pogromca smoków (foto+wideo)

Trotuart 2011: Burnt Out Punks – The Stockholm syndrom (foto+wideo)

TrotuArt 2011 (foto+wideo)

TrotuArt 2011: Parada na Piotrkowskiej (foto+wideo)

TrotuArt 2010: Teatr Antagon – Time Out (foto+wideo)

TrotuArt 2010 (foto+wideo)

Faust – Teatr A Part w Manufakturze (foto+wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ryl2013
Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla 2013
taniec_wampirw_-_mroczna_legenda_20100622_2025386596
Grease! w Teatrze V6
pozorymylaplakatglowny
Pozory mylą w Teatrze Muzycznym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*