angele_et_tonny„Jeden z najpiękniejszych tańców miłosnych, jaki trafił na duży ekran.” Tak w materiałach promocyjnych zachwalany jest film Angele i Tony. Słowa te wydają się być jednak przesadzone, bo obraz z całą pewnością nie jest skażony pierwiastkiem geniuszu, a stanowi jedynie niezobowiązującą propozycję na letni wieczór.

Angele i Tony to francuska kameralna produkcja o kobiecie po przejściach, która po wyjściu z więzienia, na nowo próbuje ułożyć sobie życie. Za wszelką cenę pragnie wyjść za mąż, by móc odzyskać syna. Spotyka na swej drodze Tony’ego, szorstkiego rybaka z małej wioski, którego głowę zaprzątają liczne rozterki.

Jak zakończy się cała historia dowiadujemy się już w trailerze. Choć twórcy filmu z pewnością mieli aspiracje do stworzenia dzieła nieco głębszego w swej wymowie niż miałkie komedie romantyczne, to można odnieść wrażenie, że ostatecznie zabrakło im dobrego pomysłu, by ów plan wcielić w życie. Obraz jest do bólu przewidywalny i zdecydowanie zbyt statyczny. Reżyserka Alix Delaporte dość skąpo tłumaczy zachowania głównych bohaterów, czego skutkiem jest to, że widzowi trudno uwierzyć w ich nagłą przemianę.

Sceneria francuskiego filmu jest skrajnie różna od miłosnego tła, do którego przyzwyczaiły nas miałkie filmowe romansidła. Akcja rozgrywa się w ponurej, deszczowej Normandii. Nie ma tu romantycznych uniesień, kolacji we dwoje, czy spacerów w blasku księżyca. Oczom widza pokazana jest za to szara rzeczywistość i rodzinne problemy głównych bohaterów. Na tle tego mało atrakcyjnego obrazu rodzi się uczucie pomiędzy dwojgiem spragnionych miłości osób, które dzięki scenerii, w której rozkwita, wydaje się być bardziej autentyczne.

Oryginalna, jak na ten gatunek filmowy sceneria i bez wątpienia idealnie dobrana muzyka to jednak za mało, by uznać obraz za wyjątkowy. Angele i Tony dziełem wybitnym nie jest, a może jedynie stanowić świetny sposób na zabicie nudy.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ciacho-plakat
Ciacho – recenzja
tojuzjestkoniec
To już jest koniec – recenzja
kwartet
Kwartet – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*