Angela Gheorghiu w Teatrze Wielkim

Angela_Gheorghiu_-_planszaAngela Gheorghiu, najbardziej czarująca i utalentowana śpiewaczka operowa naszych czasów, wystąpi na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi 10 czerwca 2017 o godz. 20:00. Urodziła się w małym rumuńskim miasteczku Adjud. Od wczesnego dzieciństwa widać było, że jej przeznaczeniem jest muzyka. Uczęszczała do szkoły muzycznej w Bukareszcie i także tam ukończyła studia w klasie Mii Barbu na Narodowym Uniwersytecie Muzycznym. Wspaniały głos i wyjątkowa prezencja zapewniły jej status międzynarodowej gwiazdy operowej.

Na arenie międzynarodowej zadebiutowała rolą Mimi w Covent Garden w roku 1992. W tym samym roku po raz pierwszy wystąpiła w Metropolitan Opera i w Wiedeńskiej Operze Narodowej. W 1994 roku wystąpiła w Covent Garden w partii Violetty (Traviata) w głośnym spektaklu, który następnie był emitowany w BBC. Od swego debiutu w Royal Opera House występowała w najważniejszych teatrach operowych na świecie. Jej repertuar obejmuje partie Mimi, Violetty, Charlotty, Julii, Neddy, Adiny, Toski, Magdy w Jaskółce, Manon, Małgorzaty, Leonory w Trubadurze i Adriany Lecouvreur. Nagrała wiele płyt dla wytworni takich jak EMI Classics i Decca. Otrzymała liczne odznaczenia włącznie z La Médaille Vermeil de la Ville de Paris i Orderem Sztuki i Literatury (Ordre des Arts et des Lettres).

Zagrała tytułową rolę w filmie Tosca w reżyserii Benoit Jacquota, a także wystąpiła w roli Julii w filmie nakręconym dla Online Classics. Ostatnio występowała w partiach Mimi (La Scala, Royal Opera House, Wiedeńska Opera Narodowa, Opera national de Paris, Metropolitan Opera, Opera Państwowa w Hamburgu), Toski (Royal Opera House, Opera Państwowa w Berlinie, San Francisco Opera, Wiedeńska Opera Narodowa, Metropolitan Opera), Magdy (Royal Opera House), Małgorzaty (Royal Opera House), Adriany Lecouvreur (Wiedeńska Opera Narodowa, Opera national de Paris) i Charlotty (Wiedeńska Opera Narodowa, Festiwal w Salzburgu), a także w koncertach w Paryżu, Dublinie, Wiedniu i Salzburgu. Przyszłe angaże obejmują koncerty w Europie i Ameryce Północnej oraz spektakle w Londynie (Adriana Lecouvreur), Wiedniu (Tosca), Buenos Aires (Adriana Lecouvreur), Palermo (Adriana Lecouvreur).

ANGELA GHEORGHIU sopran
CĂLINA BRĂTESCU tenor
orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi po dyrekcją CIPRIANA TEODORAŞCU
prowadzenie: Jacek Marczyński

 W programie m.in.:
„Del sultano Amuratte… Ecco: respiro appena”
– aria Adriany z I aktu opery Adriana Lecouvreur Francesco Cilei

 „Ma, dunque, è vero?”
– duet Adriany z Maurizia z II aktu opery Adriana Lecouvreur Francesco Cilei

„Sola, perduta, abbandonata”
– aria Manon z IV aktu opery Manon Lescaut Giacomo Pucciniego

„Un bel di vedremo”
– aria Butterfly z II aktu opery Madame Butterfly Giacomo Pucciniego

„Mario, Mario! – Son qui….”
– duet Toski i Cavaradossiego z I aktu opery Tosca Giacomo Pucciniego

„ Ebben? Ne andrò lontana”
– aria Wally z I aktu opery La Wally Alfredo Catalaniego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *