Karbido_1W sobotę, 23 listopada o godz. 19 w Teatrze Pinokio rozpocznie si ę koncert Juri Andruhowycz & Karbido z projektem Absynt.

Album „Absynt” to trzecia część muzycznej i poetyckiej trylogii, której twórcami i wykonawcami są wrocławska grupa Karbido i ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz. Poprzednimi jej częściami były płyty „Samogon” (polska edycja – 2006, ukraińska – 2008) i „Cynamon” (odpowiednio: 2009 i 2010 rok).

Obie pierwsze części tryptyku oraz ich koncertowe wykonania – w szczególności w Ukrainie – były dostrzeżone i szeroko dyskutowane jako wyjątkowe zjawiska współczesnej kultury niezależnej. Przeistaczając się z tradycyjnej post-folkowo-koncertowej propozycji („Samogon”) poprzez mroczno-psychodeliczne widowisko multimedialne („Cynamon”), w „Absyncie” osiąga trylogia swoje apogeum: multimedialną, postmodernistyczną fuzję artystycznego kina, muzycznego koncertu i występu literackiego.

Podobna wolta ma miejsce na pozostałych poziomach artystycznych: w warstwie literackiej (inaczej niż wcześniej, gdy tworzono kolekcje utworów ze stricte poetyckich źródeł) w „Absyncie” mamy do czynienia z rodzajem przetworzonej prozy. Podstawą projektu jest napisana przez Andruchowycza w 1996 r. „Perwersja”, a z niej – historia głównego bohatera, Stanisława Perfeckiego, który – wyruszywszy ze Lwowa, przez Kraków, Wieden, Bawarie- w marcu 1993 roku pojawia się w Wenecji, a następnie, przeżywając w niej kilka fantastycznych przygód i – romantycznie zakochany – znika bez śladu z „widocznej powierzchni świata”.

W warstwie muzycznej, Karbido konstruuje niepokojącą „avant-opere”, której osią są archiwalne nagrania i rosnąca temperatura „muzyki drogi” – postmodernistyczna, rozszczepiona, wielonurtową – de facto Karbido maluje słuchaczom soundtrack do nieistniejącego filmu, zderzając ze sobą niemal niezderzalne odcienie: od ambientu, przez folklor, psychodelię, dadaistyczną groteskę, post rock i prog-rock, freejazz – aż do eksperymentalnych gatunków cięższych. To swoista mieszanka wybuchowa, a jednak spójna, literacko-muzyczna wypowiedź utrzymuje słuchacza w napięciu od
pierwszego do ostatniego wybrzmienia..

Karbido – polska eksperymentalna grupa muzyczna i interdyscyplinarna. Karbido jest związane z platformą działań artystycznych Hermetyczny Garaż Tomasza Sikory, w ramach której realizuje swoje prace muzyczne. Zespół charakteryzuje się otwartą strukturą personalną, zmienną w zależności od charakteru danej realizacji – również w obrębie instrumentarium. Karbido działa we Wrocławiu. Najbardziej znanym projektem Karbido jest spektakl audio p.t. Stolik – koncert grany na drewnianym, elektroakustycznym stole własnego autorstwa. Od 2005 grupa współpracuje z ukraińskim pisarzem Jurijem Andruchowyczem − wspólnie wydali płytę Samogon – edycja Polska 2006, edycja ukraińska 2008 oraz „Cynamon (z dodatkiem Indii)” − wydaną w obu krajach w 2009. Do końca 2010 artyści zagrali trzy duże trasy koncertowe na terenie Ukrainy i Polski.

Jurij Andruchowycz (ur. 1960)– poeta, prozaik, eseista i tłumacz. Założyciel grupy poetyckiej Bu-Ba-Bu. W Polsce ukazały się cztery jego powieści: Rekreacje, Moscoviada. Powieść grozy, Perwersja oraz Dwanaście kręgów, za którą otrzymał Nagrodę Lipskich Targów Książki oraz Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus, tomy esejów: Erz-herz-perc, Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową (wspólnie z Andrzejem Stasiukiem) i Ostatnie terytorium. Eseje o Ukrainie, Diabeł tkwi w serze, tomy poezji Piosenki dla martwego koguta oraz Egzotyczne ptaki i rośliny. Wiersze z lat 1980–1990, a także płyty Samogon (z muzyką zespołu Karbido) oraz Andruchoid (z muzyką Mikołaja Trzaski, Wojtka Mazolewskiego i Macia Morettiego). Jest autorem przekładów z języka polskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Mieszka w Iwano-Frankiwsku.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
tenebris
Tenebris i inni w Stereo Krogs
17. urodziny Dreadsquad w DOMu
eventhorizonfestivalplakat
Event Horizon Festival

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*