Xeno & Oaklander to specjaliści od tworzenia melodyjnych dźwięków za pomocą analogowych syntezatorów. Void Vision, doskonale łączy stylistykę retro ze współczesną zimną falą. Oba projekty, będzie można zobaczyć na żywo w najbliższą niedzielę, 2 czerwca, w klubie DOM. Początek imprezy o godzinie 20. Bilety kosztują 30 złotych.

Xeno & Oaklander to duet, który znakomicie czuje się w klimatach minimal electro. Projekt tworzą pół Francuzka, pół Norweżka – Liz Wendelbo i pochodzący z Maryland – Sean McBride. Obecnie, para stacjonuje w nowojorskim Brooklynie i tam, we własnym studiu, pisze i komponuje muzykę. Cechą charakterystyczną dźwięków Xeno & Oaklander jest to, że wszystkie powstają przy użyciu wyłącznie analogowych instrumentów, przede wszystkim – syntezatorów. Nic więc dziwnego, że blisko 15 lat temu, kiedy zaczynali swoją przygodę z muzyką, od razu zostali okrzyknięci głównymi sprawcami odrodzenia minimal electro i to nie tylko w USA, ale też na całym świecie.

Równie ważnym, jak muzyka, elementem koncertów duetu Xeno & Oaklander, są wizualizacje. Liz, która z wykształcenia jest filmowcem, dba o to, żeby obrazy idealnie współgrały z analogowymi dźwiękami, tworząc spójną i oryginalną pod względem artystycznym całość. Najnowszy album grupy – „Hypnos”, został wydany przez wytwórnię Dais Records, skupiającą w swoich szeregach, takich artystów, jak np. ADULT., Hide czy Drab Majesty. Na najnowszej płycie, duet bez trudu udowadnia, że nadal, śmiało można go uznać za mistrzów tworzenia przyjemnych, syntezatorowych melodii.

Początki utworzonego przez Shari Vari projektu Void Vision, sięgają 2009 roku. Jego debiut, idealnie wtopił się w czas, w którym na amerykańskiej scenie muzycznej, renesans przeżywały takie gatunki, jak minimal synth i cold wave. Mimo dużej konkurencji na scenie, Void Vision udało się wyróżnić. Wszystko za sprawą sprytnego łączenia ze sobą melodyjnych struktur z tanecznymi elementami w stylu vintage z dodatkiem melancholii. Dynamiczne utwory Void Vision, świetnie nawiązują do tego, co było najlepsze w muzyce elektronicznej w ciągu ostatnich 30 lat, nie tracąc przy tym swojej oryginalności.

Debiutancki album Void Vision„Sub Rosa”, został wydany w 2014 roku, nakładem berlińskiego labelu Mannequin Records. Płyta zawiera 10 hipnotycznych ścieżek, w których zimnofalowe, analogowe brzmienie, miesza się z delikatnym i ciepłym głosem Shari. W rezultacie, na albumie można znaleźć zarówno kawałki, w których bez trudu da się wyczuć popowy klimat, jak i te, od których od pierwszych dźwięków emanuje chłodna, zimnofalowa atmosfera.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ceti2
Ceti & Cochise w New York
Koncert dla Kasi Jędrasiak
Bez-nazwy-7
Wymień Roba Zombie na Avenged Sevenfold
2 komentarze
 • kuba
  28 maja 2019 at 11:12

  ee poprzednia płyta X&O (Topiary) była w 2016, więc jakby niespecjalnie „pierwsza od 10 lat płyta”

  • Magdalena Stefańska
   28 maja 2019 at 20:37

   Racja! Już poprawione. Dzięki za czujność 🙂

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*