fot._Pawel_Herzog_220 marca najpoczytniejszy izraelski pisarz Amos Oz odbierze doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Uroczystość odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji UŁ o godzinie 11.

Tego samego dnia w Auli Fioletowej Wydziału Prawa i Administracji UŁ przy ul. Kopcińskiego 8/12 pisarz wygłosi otwarty wykład zatytułowany „Israel – dreams and realities”. Wstęp na wykład jest wolny. Amos Oz spotka się także z czytelnikami w Warszawie na zaproszenie Domu Wydawniczego REBIS, nakładem którego ukaże się najnowsza powieść pisarza, „Wśród swoich”. Pojawi się ona w księgarniach 5 marca. Współorganizatorem tego wydarzenia jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Amos Oz – eseista, prozaik i publicysta, najpoczytniejszy na świecie izraelski pisarz. Studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Walczył w wojnie sześciodniowej oraz w wojnie Jom Kipur. Od lat działa na rzecz pokoju między Izraelem a Palestyńczykami.

Poza działalnością pisarską Amos Oz zajmuje się edukacją- jest profesorem na Uniwersytecie Ben Guriona w Beer Sheva; działa też aktywnie na rzecz izraelskiego ruchu pokojowego. Walczył w wojnie sześciodniowej oraz w wojnie Jom Kipur. Od lat działa na rzecz pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Został uhonorowany literacką Nagrodą Izraela oraz licznymi nagrodami międzynarodowymi, a jego książki przełożono na trzydzieści siedem języków. Od kilku lat wymienia się go wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

Wybrane dzieła: „Mój Michał” (1968) „Dotknij wiatru, dotknij wody” (1973),„Opowieść o miłości i mroku” (2002).

/fot. mat.pras. Paweł Herzog

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
hrabal
Wokół Hrabala w Domu Literatury
ZAKAZANE2
Tydzień Zakazanych Książek w Bibliotece UŁ
jennydisk
Spotkanie wokół serii Twarze kontrkultury

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*