Amalia. Królowa Fado – recenzja

amalia„Amalia. Królowa Fado” to biograficzna, banalna opowieść o portugalskiej gwieździe pieśni fado, Amalii da Piedade Rodriques. Początek filmu skrojony nieźle,  narracja retrospektywna, przejścia w czasie, nielinearność fascynuje i wciąga w fabułę.  Po godzinie sensu jesteśmy bombardowani tylko nudnymi faktami z życia piosenkarki.

 
„Amalię. Królową Fado” rozpoczyna scena koncertu tuż po rewolucji goździków 1974 r., która doprowadziła do upadku Salazara, dyktatora Portugalii. Pojawieniu się Amalii (Sandra Barata Belo) na scenie towarzyszą okrzyki: „faszystka”. Gwiazda portugalskiej muzyki nigdy nie zajmowała się polityką, a jej credo brzmiało – Interesuje mnie fado, nie polityka. To jeden z czynników, za który podziwiam tę prostą dziewczynę z ludu, która przedostała się na europejskie  i międzynarodowe sceny.

Film daleki jest od kontekstu historycznego, tylko w pierwiastkach śladowych poznajemy trudną sytuację mieszkańców Lizbony. Całość fabuły wypełnia postać Amalii, jej życie codzienne, relacje rodzinne, a przede wszystkim historia kariery muzycznej.

Muzyka w dużej mierze wypełnia i nadaje właściwy klimat tej opowieści biograficznej. Choć nie ukrywam, że ten gatunek muzyki przeznaczony jest dla znawców i koneserów tych pieśni. Po obejrzeniu całej projekcji, wysłuchaniu fragmentarycznych utworów z repertuaru Amalii, pozostał w moim umyśle i sercu jedynie smutek. Jedyny moment, w którym za zapartym tchem czekałam na rozwój wydarzeń, to końcowa scena oczekiwania na wynik badań głównej bohaterki.

Obraz  Carlosa Coelho da Silvy jest nostalgiczną, smutną historią, z której można byłoby stworzyć kilka dobrych odcinków telenoweli. Zastanawiam się może kilka drobniejszych miniatur ożywiłoby tę fabułę, a uradowany widz nie musiałby przetrawić całej historii, w tak długim sensie. Film polecam wielbicielom muzyki fado, a także każdemu, kto ma ochotę poznać klimat tej oryginalnej, portugalskiej muzyki.

{jumi [media/reklama.htm]}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy