24Wystawa_Aleksander_Tansman-warsztat_kompozyrota_fot.R.Sochala15 listopada Muzeum Miasta Łodzi poszerzył swoją ekspozycję – Panteon Wielkich Łodzian. Wystawa Aleksander Tansman – warsztat kompozytora to kolejna propozycja ukazująca sylwetkę jednego z najznakomitszych artystów związanych z naszym miastem.

Swoje miejsce w Muzeum Miasta Łodzi Aleksander Tansman znalazł już w 1996 roku, jednak z uwagi na zmieniające się wymogi nowoczesnego muzealnictwa wystawa wymagała modernizacji. Prowadzona na ekspozycji narracja odwołuje się do pięciolinii i symbolizuje pięć kategorii. Czas – który niczym metrum w muzyce porządkuje wszystkie wydarzenia. Polak – bo Tansman zawsze czuł się Polakiem i stąd wypływały główne cechy jego twórczości. Obywatel świata – bo odwiedził wiele krajów i wszędzie czuł się dobrze, a żadne miejsce nie wydawało mu się nieodpowiednie. Artysta – bo muzyka była główną treścią jego życia. Człowiek – bo muzyka to przede wszystkim ludzkie emocje. Ekspozycja ukazuje i dowartościowuje dziedzictwo muzyczne pozostawione Polsce przez Aleksandra Tansmana – przywołuje postać kompozytora, historię jego życia i twórczości.

Dodatkową wartością wystawy są multimedialne aplikacje angażujące zwiedzających oraz zapoznające ich ze zjawiskami akustycznymi i różnymi sposobami zapisu muzyki. Do dyspozycji gości będą jedyne w Polsce: interaktywne stanowisko dyrygenckie, na którym będzie można poznać tajniki dyrygentury oraz interaktywne studio montażowe, ukazujące z bliska pracę reżysera dźwięku. Co ważne, we wszystkich aplikacjach wykorzystana została koncepcja warstw, czyli możliwość dostosowania na bieżąco przez użytkownika prezentowanych treści do własnego poziomu zainteresowania i kompetencji odbiorczych.

joomplu:82950

Goście zwiedzający wystawę mogą obejrzeć niezwykle ciekawe pamiątki po kompozytorze, które zostały przekazane do Muzeum Miasta Łodzi przez córki Aleksandra Tansmana, Marianne i Mireille oraz jego biografa, Janusza Cegiełłę. Wśród nich znajdują się liczne zdjęcia artysty, partytury, a także przedmioty towarzyszące mu w życiu zawodowym (np. pulpit kompozytorski – prezent od Igora Strawińskiego), codziennym (np. własnoręcznie wykonana przez córki Tansmana talia kart) oraz w trakcie podróży (np. aparat fotograficzny czy paszport).

mat.pras. Muzeum Miasta Łodzi Radosław Rochala

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
sipr080911-0945
Dagmara Horab – Orlando (foto)
loopaa
Loophole to Happiness w ms (foto)
Monica_Bonvicini_NOT_FOR_YOU__2006
Dla Was w ms2 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*