zemsta3 czerwca o godz. 19 w Klubie Wytwórnia rozpocznie się spektakl Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie pt. Zemsta. Bilety (miejsca siedzące nienumerowane): 70 zł z kartą klubu Wytwórnia lub kartą rabatową Młodzi w Łodzi, 75 zł – bez.

Zemsta Aleksandra Fredry bywa nazywana przez krytyków literatury „ogrodem polskości”. Jest jedną z nielicznych dawnych komedii, która – mimo upływu czasu – nie traci siły wyrazu i jest nadal nośnikiem tradycji polskiej sceny. Tradycji literackiej i tradycji aktorskiej. Teatr Polski dawno już okrzyknięto „domem Fredry”, nie mogło zatem w repertuarze roku jubileuszowego zabraknąć najświetniejszej z Fredrowskich komedii.

Według Krzysztofa Jasińskiego kluczem do Zemsty jest spojrzenie na Fredrowskie postaci z dzisiejszego punktu widzenia, przy świadomym zachowaniu stylizacji, bogatej scenografii i historycznych kostiumów. Bohaterowie, mimo że mówią fredrowskim wierszem, są do granic współcześni w sposobie pojmowania i reagowania na zdarzenia, w których uczestniczą.

Trudność Zemsty polega nie tylko na zmaganiu z wyzwaniami stawianymi przez sam tekst, ale również na walce o żywe zainteresowanie widza. Publiczność zna Zemstę na pamięć, zatem oczekuje doskonałego, precyzyjnego widowiska, bezbłędnego tempa, mistrzowskiej teatralności, szczególnie w chwili, kiedy większość inscenizacji stara się wiernie naśladować codzienność. Zemsta Krzysztofa Jasińskiego jest odpowiedzią na tęsknotę za teatrem w teatrze.

reżyseria: Krzysztof Jasiński
scenografia: Maciej Putowski
kostiumy: Dorota Ogonowska
w spektaklu wykorzystano kompozycję Piotra Rubika

obsada:
Cześnik Raptusiewcz – Daniel Olbrychski
Rejent Milczek – Andrzej Seweryn
Klara – Lidia Sadowa
Wacław – Paweł Krucz
Podstolina – Joanna Trzepiecińska
Papkin – Jarosław Gajewski
Dyndalski – Stefan Szmidt
Śmigalski – Adam Biedrzycki
Perełka – Antoni Ostrouch
Mularz I – Henryk Łapiński
Mularz II – Przemysław Pawlicki

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Noworoczne IMPRO Shoty w Teatrze Nowym
Premiery teatralne – czerwiec 2022
Finał Letniej Sceny 2018

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*