Akademia Polskiego Filmu rusza 22 lutego

apf22 lutego w kinie Polonia rusza Akademia Polskiego Filmu – dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego na poziomie akademickim. To okazja, by w atrakcyjny i kompletny sposób poznać historię polskiego kina, a na dodatek uzyskać wpis do indeksu!

 

Akademia została stworzona z myślą o studentach oraz wszystkich osobach, które interesują się polskimi kinem i chciałyby pogłębić wiedzę o polskim filmie. Podobne zajęcia organizowane są od pół roku w warszawskim kinie Kultura i cieszą się wielkim powodzeniem – sala wypełniona jest zawsze po brzegi!

Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu – w poniedziałki o godz. 17.00 w kinie Polonia w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 67.

W pierwszym semestrze pokazane zostaną filmy z lat 1908 – 1959, od „Pruskiej kultury” do „Pociągu”. Zajęcia składają się z wykładów, projekcji i spotkań z twórcami, uznawane są jako zajęcia fakultatywne przez Uniwersytet Łódzki i Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi.

Program Akademii, składający się z 96 tytułów i rozłożony na cztery semestry, obrazuje dorobek polskiego kina fabularnego w szerokim spektrum nazwisk, gatunków i tematów, mówi Rafał Marszałek – konsultant naukowy Akademii. Podstawą ich wyboru były dopełniające się kryteria: rangi osiągnięć i poszukiwań artystycznych oraz szczególnie życzliwego przyjęcia przez widownię. Chronologiczna konstrukcja programu ułatwia poznanie tendencji dominujących w danym okresie i kierunków rozwojowych. Pewne ograniczenie liczby utworów wybitnych twórców jest zamysłem świadomym: ma chronić przed ich tzw. nadreprezentacją. Pozwala to na przypomnienie pojedynczych, lecz ważnych dokonań innych reżyserów.

Akademia Polskiego Filmu uzupełnia humanistyczne programy wyższych uczelni, jednocześnie pełniąc funkcje wolnej wszechnicy. Otwiera się przed tymi wszystkimi, którzy chcieliby scalić i pogłębić historyczną wiedzę o rodzimym filmie.

Każdy wykład prowadzi inny filmoznawca, specjalizujący się w danej dziedzinie. Wykładowcami są profesorowie i doktorzy z wielu uniwersytetów z całej Polski: prof. Barbara Gierszewska, prof. Alicja Helman, prof. Małgorzata Hendrykowska, prof. Marek Hendrykowski, dr Natasza Korczarowska, dr Iwona Kurz, dr Małgorzata Jakubowska, dr hab. Alina Madej, dr Rafał Marszałek, prof. Ewelina Nurczyńska – Fidelska, prof. Piotr Zwierzchowski i dr Kamila Żyto. Konsultantem naukowym Akademii jest dr Rafał Marszałek, opiekunem I semestru jest dr Natasza Korczarowska.

Akademia organizowana jest przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Polski Instytut Sztuki Filmowej we współpracy z Filmoteką Narodową.

Sprzedaż karnetów na semestr I:
kasa kina Polonia, cena 120zł
bilety na pojedyncze zajęcia,
kasa kina Polonia, cena 20zł    

Kontakt:
Kino Polonia, tel. 042 630 02 15
ul. Piotrkowska 67
90-422 Łódź

/informacje prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy