Tym razem żonglujemy w Łodzi

25 października o godzinie 18:00

Spotykamy się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 83

Serdecznie zapraszamy!

Zapisy: klubksiazki@centrumdialogu.com

Spotkania z Agatą Tuszyńską to zawsze niezwykłe przeżycie. Autorka potrafi przenieść nas w magiczny świat słowa, pamięci i artystycznych doznań.

Romain Gary/Emile Ajar/Roman Kacew.
Podwójny laureat nagrody Goncourtów. Nagrody, którą…można dostać tylko raz! Jak to zrobił?

Mistyfikator, nieprzeciętny umysł i twórca wielkiej mistyfikacja.

Autor słynnej Obietnicy Poranka i Życia przed sobą, które doczekały się filmowych wersji.

Tuszyńska maluje portret Gary’ego jaskrawymi barwami, pokazuje, jak jej bohater przekracza granice artystycznej wolty i człowieczej odpowiedzialności. Żonglerka pozostaje tu niezmiennie metaforą sztuki.

Żongler to najdojrzalsza książka Tuszyńskiej. I najbardziej zaskakująca. To Gary o przewrotnej duszy kameleona i Tuszyńska, o jakiej nie mieliśmy pojęcia.

„Lepiej tego wypowiedzieć nie można” – napisał Romain Gary w pożegnalnym liście.

„Imię: Roman, Romain, Romuszka, Emile.
Nazwisko: Kacew, de Kacew, Gari, Gary, Ajar, Sinibaldi, Bogat.
Urodzony: w Wilnie, w Kursku, w Moskwie, na rosyjskich stepach, w 1914 roku, w maju, w grudniu, po południu… W drodze do ojczyzny, Francji”.

W taki sposób Agata Tuszyńska, autorka znakomitych biografii Singer. Pejzaże pamięci (1994), Oskarżona: Wiera Gran (2010) i Narzeczona Schulza (2015), rozpoczyna swoją najnowszą książkę Żongler.

Romain Gary (1914–1980) – francuski pisarz urodzony w Wilnie, jedyny w historii autor uhonorowany dwukrotnie Nagrodą Goncourtów, dyplomata, scenarzysta, pilot wojenny, podróżnik. Celebryta, który w 1980 roku po błyskotliwej literackiej karierze odebrał sobie życie w wieku 66 lat. Mistyfikator. Wreszcie – kuglarz zręcznie żonglujący faktami i zmyśleniami, swoimi i zasłyszanymi historiami, nieustannie tworzący opus magnum: własną biografię (jakby ta autentyczna była nie dość fascynująca).

Agata Tuszyńska

pisarka, poetka, reportażystka. Autorka biografii Isaaka Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran, a także osobistych Rodzinnej historii lęku.

W ostatnich latach wydała m.in. Oskarżona Wiera Gran (2010), Narzeczona Schulza (2015), Jamnikarium (2016), Bagaż osobisty. Po Marcu (2018) Mama zawsze wraca (2020) oraz Ćwiczenia z utraty. Po 15 latach (2021). W maju ukazał się najnowsza książka Żongler. Romain Gary

Bohaterką wszystkich moich książek jest PAMIĘĆ. Znikające światy i odchodzący ludzie. Zapisuję, żeby nie przestały istnieć. Wierzę w ocalającą moc słowa.

Laureatka Nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu. Uhonorowana srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
salon
IV Salon Ciekawej Książki – informacje
czarnapiosenka
Teresa Walas i Michał Rusinek w Poleskim Ośrodku Sztuki
Literatura – luty 2022

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*