AfroGramy 2019 – Urodziny Folk’n’Roll

W sobotę, 15 czerwca o godz. 20 w Żarty Żartami odbędzie się kolejna odsłona cyklu AfroGramy, czyli urodziny Folk’n’Roll. Wstęp: 20/25 zł.

Koncert rozpoczną pokazy grup warsztatowych. Wystąpią osoby, które na bębnach djembe i dundun grają zarówno od kilku lat, jak i od kilku tygodni. Uczniowie F’n’R są naprawdę wyjątkowi, więc szykujcie się na wiele niespodzianek. W tym roku wystąpi również najmłodsza grupa.

Kolejny punkt programu, to występ wrocławskiego zespołu AfroTuba. Grupa zabierze nas w muzyczną podróż po zakamarkach globu. Sekcja rytmiczna czerpie inspiracje z rytmów i pieśni griotów z Afryki Zachodniej, sekcja dęta zaś ze Słowiańszczyzny, Bałkanów, Ameryki Łacińskiej i muzyki nowoczesnej. Energia i radość grania jaką muzycy wyzwalają na scenie to przeżycie na które publiczność nigdy nie pozostaje obojętna. Po koncertach zapraszamy na afterparty z DJ’em Ewer Afro Selecta.

AKADEMIA RYTMU FOLK’N’ROLL to otwarta w 2013 roku w Łodzi szkoła nauki gry na bębnach zachodnioafrykańskich. Pierwsza w Polsce założona i prowadzona przez kobietę – Sylwię Walczak. W grudniu 2011 roku powstała nazwa Folk’n’Roll. Przez pierwszy rok prowadziliśmy warsztaty wyjazdowe, szkolenia. W 2013 roku otworzyliśmy stacjonarną szkołę w Łodzi. W naszej Akademii prowadzimy regularne zajęcia dla wszystkich, którzy chcą poznać rytmy Afryki Zachodniej – muzyki mającej swe źródła w Senegalu, Mali, Gwinei, Burkina Faso… Organizujemy również warsztaty podczas festiwali, szkoleń czy firmowych integracji. Nasi instruktorzy to profesjonaliści z pasją, którzy swoją radością i entuzjazmem zarażają innych. Instrumenty, jakie wykorzystujemy podczas imprez i warsztatów to tradycyjne bębny afrykańskie – djembe i dundun oraz różnego rodzaju perkusyjne przeszkadzajki (djabara, dzwonki, grzechotki i inne). Folk’n’Roll to jednak coś więcej niż tylko szkoła. To także miejsce, gdzie wspólna pasja połączyła ludzi w różnym wieku, o różnych charakterach, talentach i zajęciach. F’n’R to kreatywna społeczność, w której panuje atmosfera przyjaźni, radości, tolerancji i zaangażowania. Lubimy razem świętować, spędzać wspólnie czas, tworzyć. A to wszystko dzięki pozytywnym emocjom, które daje muzyka płynąca z bębnów!

SYLWIA WALCZAK – Djembefolka – kobieta grająca na djembe. Gra na bębnach afrykańskich od 2003 roku. W 2011 roku dotarła do źródeł muzyki djembe i dundun. Podróżowała po rejonie Hamanah w Gwinei. Wyprawa ta była niezwykłym doświadczeniem nie tylko pod względem muzycznym, ale również a może przede wszystkim poznawczym w wymiarze kulturowym i społecznym. Na przełomie 2015/2016 udała się w podróż do Bamako, gdzie doskonaliła umiejętności gry pod okiem malijskich mistrzów djembe: Bassisdi Kone oraz Makan Kone. Jest założycielką grupy Folk’n’Roll Band, gra w zespole Dzikie Jabłka. Współpracuje z The Lucyan Group, Yankel Band. Od 2005 roku uczy grać innych. Prowadzi regularne zajęcia w Łodzi oraz warsztaty podczas festiwali, szkoleń, imprez integracyjnych na terenie kraju. Założyła Akademię Rytmu Folk’n’Roll.

AFROTUBA powstała pod koniec 2014 roku z inicjatywy duetu Balafon Brothers we Wrocławiu. Jest owocem ich długoletniej znajomości oraz przeróżnych korelacji z wrocławskimi muzykami. Ich muzyka to fuzja różnych gatunków, a nazywają ją etno-fusion. Sekcja rytmiczna czerpie inspiracje z rytmów i pieśni griotów z Afryki Zachodniej, które zgromadzili podczas podróży po Czarnym Lądzie i Europie. Sekcja dęta zaś ze Słowiańszczyzny, Bałkanów, Ameryki Łacińskiej i muzyki nowoczesnej. Różnorodne punkty odniesienia oddaje energetyczna i zróżnicowana formuła muzyczna autorskich kompozycji. AfroTuba zabiera nas w muzyczną podróż po zakamarkach globu, szerzy ideę pokoju na nim, propaguje jedność i serdeczność. Rytmiczne i melodyjne kompozycje zainspirowane kulturą perkusyjną Afryki, porywają publiczność do wspólnej zabawy. Sekcja dęta z finezją koloruje przestrzeń wokół długimi dźwiękami i harmonicznymi interwałami. Całość okraszona elektroniką w nowoczesnym opracowaniu wprowadzają w słuchacza nutkę zadumy. Energia i radość grania jaką muzycy wyzwalają na scenie to przeżycie na które publiczność nigdy nie pozostaje obojętna.

Członkowie zespołu
Zbigniew Pawłowski – zestaw bębnów basowych dundun/hi – hat
Tomasz „Kaczy” Murawski – balafon
Wojciech ”Ewer” Krasuski – balafon/djembe
Łukasz Makos – sax Tenor
Paweł Feduch – sax Alt
Oleg Bakowski – trąbka
Adam Kurek – Puzon
Leopold Komuszyna – realizacja dźwięku
Krzysztof Juszczak – fotograf

EWER AFRO SELECTA – etnolog, pasjonat muzyki afrykańskiej, muzyk zespołu AfroTuba oraz współorganizator Uplifitng Dub Gathering. W 2016 roku inspirowany wrocławską sceną Sound System, postanowił kontynuować swoją pasję jako selektor muzyki reggae. Pomoc w organizowaniu sesji Sound System zamieniła się w chęć wyrażania siebie. Poprzez swoją muzykę stara się przekazać przesłanie edukacji i miłości do afrykańskiej kultury. W jego wykonaniu można usłyszeć roots reggae, Dub i Spiritual steppers.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *