AfroGramy 2017 w Żarty Żartami

afrogramyW sobotę, 10 czerwca o godz. 19:30 w Żarty Żartami rozpocznie się impreza pod nazwą AfroGramy 2017, z okazji urodzin Akademii Rytmu Folk’n’Roll. Bilety kosztują 15 zł.

Koncert rozpoczną pokazy grup warsztatowych. Wystąpią osoby, które na bębnach djembe i dundun grają zarówno od kilku lat, jak i od kilku tygodni. W tym roku zadebiutuje najmłodsza grupa – Smyki Afryki. Kolejny punkt programu to występ Łódzkiej Grupy Gospel, która wykona afrykańskie pieśni. Escola Popular pokazem samby brazylijskiej przeniesie wszystkich do gorącego Rio de Janeiro. Folk’n’Roll Band zagra na bębnach dundun i djembe, balafonie i korze oraz zaśpiewa pieśni inspirowane muzyką Afryki Zachodniej. W repertuarze pojawią się również elementy energetycznej, brazylijskiej samby. Całość dopełni żywiołowy taniec. Na koniec DJ – Złodzieje Kwiatów – afro-karaibski kolektyw muzyczny, który zaprezentuje mieszankę rytmicznych brzmień czerpanych zarówno ze sceny południowo-afrykańskiej, jak i z samego środka Afryki.

AKADEMIA RYTMU FOLK’N’ROLL – to otwarta w 2013 roku w Łodzi szkoła nauki gry na bębnach zachodnioafrykańskich. Pierwsza w Polsce założona i prowadzona przez kobietę – Sylwię Walczak. W grudniu 2011 roku powstała nazwa Folk’n’Roll. Przez pierwszy rok prowadziliśmy warsztaty wyjazdowe, szkolenia. W 2013 roku otworzyliśmy stacjonarną szkołę w Łodzi. W naszej Akademii prowadzimy regularne zajęcia dla wszystkich, którzy chcą poznać rytmy Afryki Zachodniej – muzyki mającej swe źródła w Senegalu, Mali, Gwinei, Burkina Faso… Organizujemy również warsztaty podczas festiwali, szkoleń czy firmowych integracji. Nasi instruktorzy to profesjonaliści z pasją, którzy swoją radością i entuzjazmem zarażają innych. Instrumenty, jakie wykorzystujemy podczas imprez i warsztatów to tradycyjne bębny afrykańskie – djembe i dundun oraz różnego rodzaju perkusyjne przeszkadzajki (djabara, dzwonki, grzechotki i inne). Folk’n’Roll to jednak coś więcej niż tylko szkoła. To także miejsce, gdzie wspólna pasja połączyła ludzi w różnym wieku, o różnych charakterach, talentach i zajęciach. F’n’R to kreatywna społeczność, w której panuje atmosfera przyjaźni, radości, tolerancji i zaangażowania. Lubimy razem świętować, spędzać wspólnie czas, tworzyć. A to wszystko dzięki pozytywnym emocjom, które daje muzyka płynąca z bębnów!

SYLWIA WALCZAK – Djembefolka – kobieta grająca na djembe. Gra na bębnach afrykańskich od 2003 roku. W 2011 roku dotarła do źródeł muzyki djembe i dundun. Podróżowała po rejonie Hamanah w Gwinei. Wyprawa ta była niezwykłym doświadczeniem nie tylko pod względem muzycznym, ale również a może przede wszystkim poznawczym w wymiarze kulturowym i społecznym. Na przełomie 2015/2016 udała się w podróż do Bamako, gdzie doskonaliła umiejętności gry pod okiem malijskich mistrzów djembe: Bassisdi Kone oraz Makan Kone. Jest założycielką i liderką grupy Folk’n’Roll Band, gra w zespole Dzikie Jabłka. Współpracuje z The Lucyan Group, Yankel Band. Grała w zespołach Purga, City Bum Bum. Od 2005 roku uczy grać innych. Prowadzi regularne zajęcia w Łodzi oraz warsztaty podczas festiwali, szkoleń, imprez integracyjnych na terenie kraju. W 2011 roku założyła Akademię Rytmu Folk’n’Roll.

FOLK’N’ROLL BAND – Rytmem, melodią, śpiewem oraz ruchem w tańcu, każde z nich od lat zajmuje się i zachwyca. Poznali się przy okazji wspólnych inicjatyw muzycznych i warsztatów (Akademia Rytmu Folk’n’Roll, Łódzka Grupa Gospel). Porwani do działania i zainspirowani przez Sylwię Walczak od września 2016 roku wspólnie łączą to co w muzyce najbliższe ich sercom. Grupa gra na afrykańskich, tworzących silny rytm bębnach dundun i djembe, bardziej melodyjnych i delikatnych instrumentach typu balafon i kora oraz śpiewa pieśni inspirowane muzyką Afryki Zachodniej. W repertuarze zespołu pojawiły się również elementy energetycznej, brazylijskiej samby. Całość dopełnia żywiołowy taniec.

ŁÓDZKA GRUPA GOSPEL – istnieje już ponad 10 lat. Na początku zespół śpiewał głównie tradycyjny, amerykański gospel. Pewnego dnia jeden z chórzystów przyniósł na próbę afrykański bęben djembe – tak rozpoczęła się ich afrykańska przygoda. I choć pierwsze utwory były tylko pewnego rodzaju odskocznią od tego co do tej pory było śpiewane, to jednak ten początkowo eksperyment muzyczny stał się integralną częścią warsztatu. Muzyka Czarnego Lądu weszła do repertuaru chóru tylnymi drzwiami. Punktem kluczowym był wyjazd dwójki chórzystów do Senegalu. Koledzy powrócili odmienieni. Poznali korzenie muzyki gospel i przywieźli jej prawdziwego, dzikiego ducha ze sobą. Zwyczajne ubrania ustąpiły miejsca barwnym strojom. Zespół bębniarzy djembe rozrósł się i śpiewaniu zaczął towarzyszyć teraz tajfun rytmów i tańca. Łódzka Grupa Gospel stała się jedynym z nielicznych tego typu chórem w Europie, a być może i jedynym w Polsce. Zespół umożliwia swoim słuchaczom podróż do prawdziwej afrykańskiej wioski. Ale uwaga: pasja jego chórzystów jest zaraźliwa. Wiele było przypadków, gdy nowi członkowie ich roztańczonej społeczności wracali do swoich domów z pieśnią na ustach. Choć muzyka afrykańska stała się dla grupy ważnym elementem jego działalności, to jednak nazwa zespołu nie uległa zmianie. Odzwierciedla ona nadal przynależność jego członków do społeczności miasta Łodzi oraz wskazuje, że popularyzacja wartości wywodzących się z szeroko pojmowanej muzyki gospel jest ważnym celem chóru.

ESCOLA POPULAR – Nie musisz rezerwować biletu lotniczego by posłuchać brazylijskiej samby. Zapraszamy na pokaz gdzie dźwięki z Rio de Janeiro przylecą do Ciebie. Jesteśmy grupą, która od przeszło dziesięciu lat, tworzy razem coś więcej niż tylko muzykę. Dzięki wspólnym spotkaniom, warsztatom i wyjazdom, stajemy się rodzinną społecznością. Escola Popular łączy za pomocą muzyki ludzi o różnych temperamentach czy pomysłach na życie – dając przestrzeń na bycie sobą, możliwość realizowania pasji, odkrywania siebie, a wszystko to w atmosferze dobrej zabawy i elektryzująco-energetyzującego relaksu! Od maja 2009 roku występujemy oficjalnie w barwach Escola Popular – międzynarodowej ewangelickiej szkoły samby i capoeiry, której celem jest aktywne uczestniczenie w życiu społecznym, budowanie mostów między ludźmi, krajami i kulturami.

ZŁODZIEJE KWIATÓW – Afro-karaibski kolektyw muzyczny oparty na głębokiej pozytywnej wibracji i jeszcze pozytywniejszym przekazie. Rozkochani w muzyce, grają od 10 lat. Występowali obok Indios Bravos, Dj-a Feel-X’a, Dread Squadu, Vavamuffin, wspierają parady samby i coroczne łódzkie batizado. Tym razem złodzieje pokażą się od innej strony. W ich secie będzie można poczuć narkotyczne rytmy rodem z czarnej Afryki, ale w nowej odsłonie. Złodzieje zaprezentują mieszankę rytmicznych brzmień czerpanych zarówno ze sceny południowo-afrykańskiej, jak i z samego jej środka. Na imprezie będzie można usłyszeć takie tuzy jak Culoe da Song, Busiswa, Black Cofee czy Black Motion. Kto nie słyszał? Niech się wstydzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *