adiazz5, 12 i 19 października w Teatrze Muzycznym w Łodzi organizowany będzie Adi Jazz Festiwal.

Podczas koncertów wystąpią gwiazdy jazzu z trzech kontynentów (m.in. perkusista Lenjes Duke Robinson z USA, Eljazz Quintet z Polski, gitarzysta Jose Miguel Carreola z Meksyku, włoskie trio Maurizio Di Fulvio, UniVox Jazz Vocal Band z Mołdawii). Po każdym koncercie w ramach głównego programu odbędzie się jam session w AOIA (Zachodnia 54/56).

Adi Jazz Festiwal to nie tylko sobotnie koncerty, ale również m.in. pokaz filmu o Michelu Petruccianim oraz wystawa okładek płyt jazzowych autorstwa Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego w Muzeum Kinematografii.

Program festiwalu

5 października (sobota), godz. 19:00

– kwintet Józefa Eliasza w składzie: Józef Eliasz (perkusja), Bohdan Hołownia (fortepian), Andrzej „Bruner” Gulczyński (kontrabas), Marcin Gawdzis (trąbka), Adam Wendt (saksofon),
– Lenjes Robinson (perkusja) z towarzyszeniem Ellen Meyer (kora) i Macieja Sikały (saksofony),
– Mirosław Trusiłło (gitara) i Jarosław Wilkołaski (skrzypce).

12 października (sobota), godz. 19:00

– kwartet Krzysztofa Ścierańskiego w składzie: Krzysztof Ścierański (gitara basowa), Michał Kobojek (saksofony), Zbigniew Jakubek (fortepian), Przemek Kuczyński (perkusja),
– trio Wojciecha Konikiewicza w składzie: Wojciech Konikiewicz (fortepian), Marcin Lamch (gitara basowa), Frank Parker (perkusja).
– Jakub Czekierda (fortepian).

19 października (sobota), godz. 19:00

– gitarzyści Jose Luis Lara i Jose Miguel Carreola z towarzyszeniem Karoliny Kowalczewskiej (fortepian) i Mariusza „Faziego” Mielczarka (saksofony),
– trio: Maurizio Di Fulvio (gitara), Ivano Sabatini (gitara basowa) i Walter Caratelli (perkusja),
– „UniVox” Jazz Vocal Band (Mołdawia) – Viola Julea (sopran), Ilona Stepan (alt), Valeriu Vântu (tenor), Andrei Otean (barytone), Nicolai Andrus (bass).
 
Imprezy towarzyszące

4 października (piątek), godz. 19.00

MUZEUM KINEMATOGRAFII – pokaz filmu o Michelu Petruccianim pt. „Lettre A”

Francuski pianista i kompozytor jazzowy, urodził się w 1962 roku z wrodzoną chorobą kości, powodującą karłowatość, zmarł w 1999 w Nowym Jorku. Pochodził z francusko-włoskiej rodziny muzycznej, grał już od 13 roku życia. W wieku 20 lat przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie nagrywał z wielkimi gwiazdami muzyki amerykańskiej, takimi jak Dizzy Gillespie, Anthony Jackson, Steve Gadd, Eddy Louiss  i Stéphane Grappelli. W 1994 został odznaczony w Paryżu Orderem Legii Honorowej.

11 października (piątek), godz. 19.00

GALERIA ADI ART, wernisaż  wystawy „Jazz w sztuce”

prace m.in. Iwana Kulika, Magdaleny Leśniak, Adama Łożykowskiego, Iwony Malchrowicz-Kulągowskiej, Henryka Płóciennika.

18 października (piątek), godz. 19.00

MUZEUM KINEMATOGRAFII – wernisaż wystawy okładek płyt winylowych autorstwa Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego.

Twórcy poznali się w latach 50. XX wieku, podczas studiów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, obaj są reprezentantami tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Projektują przede wszystkim plakaty, okładki płyt i książek. Rosław Szaybo jest mocno związany ze scena jazzową. W ramach pracy jako dyrektor artystyczny wytwórni CBS w Londynie w latach 1972-88  zaprojektował okładki takich wykonawców jak Judas Priest, The Clash, Elton John, Roy Orbison, Carlos Santana, Janis Joplin, Simon & Garfunkel. Stanisław Zagórski wyemigrował z Polski w latach 60. XX wieku i swoją karierę projektanta rozwinął w pełni w Stanach Zjednoczonych. Od 1964 roku współpracował z nowojorskim Atlantic Records i Columbia Records projektując okładki płyt m.in. dla Arethy Franklin, Roberta Flacka, Velvet Underground, Cream, Cher, Milesa Davisa, Rolanda Kirka, The Modern Jazz Quartet.

kurator wystawy: Grzegorz Brzozowicz

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ADI-JAZZ2
Adi Jazz Festival 2016
deeppurple
Deep Purple w Atlas Arenie
Pikers & MFC w Formacie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*