Adam_Baldych_Sextet3_fot._Margo_Tlalka_smallJuż 23 marca w klubie New York (Łódź, ul. Piotrkowska 62) – jeden z najważniejszych skrzypków jazzowych na świecie – Adam Bałdych. Oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje.  Artysta świadomie nawiązuje do polskiej tradycji i zaciera granice między muzyką poważną i jazzową. Bilety: 60 przedsprzedaż/ 80 zł w dniu koncertu / 90 zł Vip (miejsca siedzące blisko sceny drink niespodzianka od Szefa Baru). 

Nowy projekt Adama Bałdycha łączy fascynację współczesnym jazzem, muzyką nową oraz współczesnym indie-rockiem. Uduchowiona, pełna kolorów oraz przypraw muzyka, wyrywa się z gatunkowych klasyfikacji, jeszcze mocniej eksponuje rozpoznawalne brzmienie Bałdycha już nie tylko jako skrzypka, ale i kompozytora.  Nowy projekt stawia na kolektywność. Każdy z instrumentalistów wprowadza swój rozpoznawalny język muzyczny, a ponieważ tworzący sextet artyści reprezentują nieco odmienne muzyczne światy – efekt ich zetknięcia jest bardzo intrygujący i wybuchowy.

Adam Bałdych – skrzypek, kompozytor, urodzony 18.05.1986 w Gorzowie Wielkopolskim. Przez wielu krytyków uznawany jest za wirtuoza skrzypiec. „Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego” – pisał Urlich Olshausen z Frankfurter Allgemeine Zeitung (DE) po jednym z koncertów Adama. Artysta oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje. Adam Bałdych świadomie nawiązuje do polskiej tradycji i zaciera granice między muzyką poważną i jazzową.

W wieku 16 lat okrzyknięty „cudownym dzieckiem” szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Należy do prestiżowej niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT MUSIC, gdzie w czerwcu 2012 roku, wydał premierowy album „Imaginary Room” w towarzystwie m.in kontrabasisty Larsa Danielssona, pianisty Jacoba Karlzona czy trębacza Verneri Pohjoli. 30 maja 2014 roku ukazał się jego kolejny album dla ACT MUSIC nagrany w duecie z izraelskim pianistą Yaronem Hermanem, zatytułowany „The New Tradition”. Trzeci album dla niemieckiej wytwórni to Adam Bałdych & Helge Lien Trio „Bridges” wydany 28 sierpnia 2015. W czerwcu 2016 roku Adam Bolesław Bałdych został odznaczony „ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI” przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski oraz odznaką honorową „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Adam Bałdych jest laureatem ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej Artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, plebiscytu Gazety Wyborczej, Radio Zachód i TVP „Ale Sztuka”, Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów oraz w 2012 w kategorii Artysta Roku. Był również nominowany do nagrody FRYDERYK 2013, 2015 oraz 2016 w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa. Wśród muzyków, z którymi współpracował znaleźli się zarówno niezwykle doceniani muzycy jazzowi: Jim Beard, Iiro Rantala, Leszek Możdżer, Billy Cobham, Aaron Parks, Jacob Karlzon, Lars Danielsson, Joachim Kühn czy Michel Portal, ale również artyści związani z muzyką popularną (Mika Urbaniak, L.U.C) oraz poważną (Paweł Hendrich, Andrzej Bauer, Cezary Duchnowski, Royal String Quartet). Bałdych coraz częściej zwraca się w stronę twórczości kompozytorskiej  pisząc na duże składy – w 2014 roku cykl utworów „Mozaika” na orkiestrę i kwintet jazzowy – odnoszący się do mieszanki kulturowej ludności napływowej na tzw. Ziemie Odzyskane i czerpiący z ich tradycji oraz w 2015 – „Mozaika Impresje” – na skrzypce improwizujące, głos, fortepian, kontrabas, perkusję i orkiestrę smyczkową na zamówienie Baltic Neopolis Orchestra ze Szczecina.

Krzysztof Dys – jeden z najbardziej oryginalnych pianistów na polskiej scenie jazzowej urodzony w 1982 roku. Wykształcenie klasyczne zdobył w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu klasycznego. Obecnie jako doktor sztuk muzycznych wykłada na tej uczelni, pracując jako adiunkt
w klasie fortepianu jazzowego. Jako młody pianista zdobył prestiżowe nagrody zarówno na polu muzyki klasycznej jak i muzyki jazzowej.

Współpracuje m.in. z awangardowym klarnecistą Wacławem Zimplem, współtworząc wraz z nim i perkusistą Hubertem Zemlerem trio LAM, sięgające po muzykę amerykańskich minimalistów. Krzysztof Dys współpracuje także z uznanym trębaczem Maciejem Fortuną. Jako duet nagrali cieszący się uznaniem album „Tropy”, który zdobył drugie miejsce w kategorii najlepszy album roku w zestawieniu portalu jazzowego polish-jazz-blog-spot (2013). Od 2002 roku Dys jest członkiem kwartetu Soundcheck tworzonego z Maciejem „Kocinem” Kocińskim (saksofon), Andrzejem Święsem (kontrabas) i Krzysztofem Szmańdą (perkusja). Grupa ma w swym dorobku sześć albumów i szereg nagród na prestiżowych festiwalach w Polsce i zagranicą. Dys jest również związany
z nurtem nowej muzyki żydowskiej. Od wielu lat współpracuje z wokalistką Leną Piękniewską i razem z nią współtworzy projekt „Kołysanki na wieczny sen”, który w 2012 roku został uwieczniony na płycie.

Michał Barański – kontrabasista i gitarzysta basowy urodzony w roku 1984. Już jako trzynastolatek grający na gitarze basowej został zauważony na warsztatach jazzowych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry. Niedługo potem rozpoczął naukę kontrabasu klasycznego, zdobywając wyróżnienia i nagrody na przesłuchaniach  i konkursach klasycznych szkół muzycznych. Swoją edukację muzyczną kontynuował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już w trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Grzech Piotrowski, zespoły Afromental, New LifeM., TGD i wiele innych. Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album-muzyka jazzowa.

Maciej Kociński – saksofonista, klarnecista, kompozytor urodzony w 1975 roku. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest propagatorem muzyki improwizowanej, wykładowcą w AM w Poznaniu.  Jego szerokie muzyczne zainteresowania oraz wszechstronne wykształcenie sprawiają, że jako muzyk sesyjny nagrywa i koncertuje z wieloma artystami (MUTRU, Maria Schneider, Ewa Bem, Hanna Banaszak, Krzysztof Herdzin, John James, Justyna Szafran, Adam Sztaba, Kuba Badach, Adam Bałdych, Przemysław Raminiak, Lena Piękniewska i wielu innych). Jest również członkiem orkiestry swingowej amerykańskiego trębacza Gary Guthman’a.  Jest liderem kwartetu SOUNDCHECK oraz KOCIN  KOCIŃSKI  TRIO. Z formacjami tymi miał okazję występować  w wielu krajach Europy. Wraz z kwartetem SOUNDCHECK oraz z innymi zespołami zdobył wiele prestiżowych nagród zespołowych i indywidualnych na międzynarodowych konkursach jazzowych. Dwukrotnie nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody przemysłu fonograficznego w Polsce FRYDERYK jako jazzowy kompozytor roku (2011 i 2012).

Szymon Mika – jeden z najbardziej utalentowanych gitarzystów jazzowych młodego pokolenia, urodzony w roku 1991. Zdobywca Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015), Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012) oraz wielu innych nagród  i wyróżnień. Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. O jego grze  z entuzjazmem wypowiadają się takie osobowości jak Peter Bernstein, Mike Stern czy John Abercrombie. Występował na licznych festiwalach muzycznych w Polsce i zagranicą, między innymi Montreux Jazz Festival czy Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami. Na co dzień koncertuje z czołówką polskich muzyków, współtworząc nietuzinkowe projekty – Joachim Mencel Artisena, Piotr Budniak Essential Group, Adam Kawończyk Quartet, Ida Zalewska Quintet czy Adam Bałdych Sextet. Komponuje także autorską muzykę, jej próbki znalazły się do tej pory na płytach Organ Spot, Mateusz Pałka/Szymon Mika Quartet oraz najnowszym albumie nagranym z udziałem wybitnego perkusisty z Izraela Zivem Ravitzem – „Unseen”.

Dawid Fortuna – jeden z najwybitniejszych perkusistów obecnego pokolenia urodzony w 1988 roku.  Jest absolwentem bydgoskiej szkoły muzycznej , kontynuował naukę w krakowskiej Akademii Muzycznej.  Swoje umiejętności zawdzięcza wspaniałym pedagogom do których należą Maciej Korpal, Mirosław Żyta, Jan Pilch oraz genialnym muzykom z którymi miał okazuje współpracować , m in. Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Zbigniew Wegehaupt , Adam Pierończyk, Michael Patches Stewart, Leszek Możdżer, Dominik Wania, Adam Baldych, Paweł Kaczmarczyk, Sebastian Bernatowicz czy Jerzy Małek. Regularnie występuje w składzie grup: Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band, New Bone, NSI Quartet, Kuba Płużek Quartet, Adam Bałdych Sextet,  Dominik Wania Trio.

/fot. mat.pras. Marko Tlaka

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Angela_Gheorghiu_-_plansza
Angela Gheorghiu w Teatrze Wielkim
romantic
Romantic Fellas w Pop’n’Art
poster_LE
Labyrinth Ear w Scenografii

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*