AŻ Festiwal w Akademii Muzycznej w Łodzi

az_festiwal_logo

AŻ Festiwal to cykl wydarzeń kulturalnych organizowanych od 17 października do 18 grudnia 2013 roku w nowej Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. Żubardzkiej 2a. To jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie łódzkim, przedsięwzięcie znaczące w skali miasta, regionu, a także kraju w zakresie propagowania muzyki klasycznej w różnorodnych formach artystycznych. W programie Festiwalu znajdą się koncerty symfoniczne, chóralne kameralne, spektakle taneczne i operowe, konferencje i seminaria, wystawy fotograficzne, projekcje filmów.

Na AŻ Festiwal składa się dwadzieścia znaczących wydarzeń muzycznych z udziałem znamienitych artystów z Polski i zagranicy. W ramach imprezy przewidziano m.in. spotkanie z gościem specjalnym z Wojciechem Kilarem, prapremierę musicalu Łódź Story oraz jubileusz 65-lecia prof. B. Schaeffera. Festiwal uświetnią liczne koncerty m.in. laureatów międzynarodowych konkursów akordeonowych i uczestników  Warsztatów Muzyki Rozrywkowej. Warto wybrać się również na  występ absolwentów klasy fortepianu Łódzkiej Akademii Muzycznej oraz posłuchać występu finalistów konkursu „Musica Moderna”. Dla miłośników tańca proponujemy konferencję, warsztaty i pokaz interpretacji ruchowych, a dla koneserów muzyki dawnej Koncert Orkiestry Barokowej.

Wymiar międzynarodowy przedsięwzięcia zapewniają m.in. uczestnicy konkursów i konferencji będących częścią festiwalu, w tym: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Wykonawstwo bez limitu” (blisko 100 uczestników z 25 krajów świata m.in. Chin, Japonii i USA) oraz Międzynarodowej Konferencji Trębaczy (uczestnicy m.in. z Niemiec, Hiszpanii i USA). Festiwal otworzy Koncert Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi pod batutą Maestro Jerzego Semkowa.

– A-Ż Festiwal to dwa miesiące odkrywania nowych inspiracji muzycznych, możliwości poznania wspaniałych, młodych twórców i czerpania z talentu i doświadczenia mistrzów. Warto podkreślić, że realizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez nowoczesnej infrastruktury, którą zapewnia nowo powstała sala koncertowa – powiedział prof. Cezary Sanecki, Rektor Akademii Muzycznej w Łodzi. – Mam nadzieję, że dzięki festiwalowi nasza nowa inwestycja na stałe wpisze się w kulturalny pejzaż Łodzi, z której będą się cieszyć nie tylko studenci Akademii Muzycznej, ale również mieszkańcy i po prostu miłośnicy muzyki” – podkreśla Rektor Uczelni.

Program AŻ Festiwalu

17 października – Uroczysta inauguracja nowej Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi
18 października – Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina
20 października – Koncert Laureatów I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Wykonawstwo bez limitu”
25 października – Koncert finałowy I Międzynarodowej Konferencji Trębaczy w Łodzi „Klasycznie i jazzowo”
29 października – Koncert Laureatów I Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Ruchowych Utworów Muzycznych im. Janiny Mieczyńskiej dla uczniów szkół muzycznych II stopnia
30 października – Tadeusz Chmielewski in memoriam. Koncert absolwentów klasy fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego

5 listopada – Koncert uczestników III Warsztatów Muzyki Rozrywkowej „Rock and Roll is King. Alexandra Kędra i jej goście”
12 listopada – XVII Festiwal Kultury Chrześcijańskiej – Koncert pt. Kyra
13 listopada – Jubileusz 65-lecia pracy twórczej prof. Bogusława Schaeffera
14 listopada – Koncert laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych
18 listopada – Koncert inauguracyjny Ogólnopolskiej Konferencji Artystyczno-Naukowej z cyklu „Kameralistyka fortepianowa w twórczości kompozytorów na przestrzeni wieków” pt. „Elementy jazzu w kameralistyce fortepianowej XX i XXI wieku”
19 listopada – Koncert Orkiestry Barokowej Akademii Muzycznej w Łodzi
27-28 listopada – Koncerty w ramach I Międzynarodowej Konferencji Naukowej na temat „Rytmika w kształceniu muzyków, aktorów, tancerzy i w rehabilitacji”

6 grudnia – WOJCIECH KILAR – spotkanie z kompozytorem
7 grudnia – Koncert finałowy 63. sesji „Musica Moderna”
14 grudnia – Musical operowy Łódź Story – premiera
17 grudnia – Wieczór z muzyką i tańcem
18 grudnia – Koncert na Boże Narodzenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *