Tkalnia Francuskiego – 100 % francuski / Frankofonia 2019

1 i 2 marca we wnętrzach galerii handlowej Manufaktury odbędzie się impreza pod nazwą „Tkalnia francuskiego”. W ten sposób łódzkie środowisko frankofońskie włącza się w obchody Festiwalu Frankofonii, który z roku na rok oferuje coraz bogatszy program wydarzeń promujących język i kulturę francuską. Całe wyjątkowe wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi, Pani Hanny Zdanowskiej, Instytutu Francuskiego  w Warszawie oraz Konsul Honorowej Francji, Pani Alicji Bień.

Dwudniowa zabawa rozpocznie się w piątek o godz. 10.00 VI Turniejem w Bule o Puchar Dyrektora XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi.

Ta niekonwencjonalna forma promocji języka ma od lat swoje miejsce w kalendarium łódzkich wydarzeń frankofońskich.

W ramach „Tkalni francuskiego” (piątek od 17.00 do 20.00, sobota od 12.00 do 20.00) będzie można posłuchać jazzu, muzyki klasycznej, a także tradycyjnej francuskiej muzyki rozrywkowej – wszystko na żywo, w wykonaniu łódzkich artystów lub adeptów sztuki wokalnej i instrumentalnej (kwartet saksofonowy studentów Akademii Muzycznej, recital śpiewu operowego, koncert Łódzkich Smyczków oraz Orkiestry Politechniki Łódzkiej pod dyrekcją Ryszarda Jana Osmolińskiego, występy dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i średnich). Dla publiczności zatańczą uczennice Niepublicznej Szkoły Baletowej w Łodzi (spektakl „Pas de danse”). Będą pokazy mody, wspólne tańce i flashmob. Przewidziano liczne gry, warsztaty i konkursy, zarówno dla najmłodszych, jak i starszych uczestników, którzy mają ochotę poczuć atmosferę Francji w przystępnej i rozrywkowej formie. Można będzie sprawdzić swoje umiejętności detektywistyczne w pokoju zagadek przygotowanym specjalnie na tę okazję w przestrzeni Manufaktury. Swój udział obiecał też twórca komiksów, pan Tomasz Tomaszewski. Szerokie możliwości czekają na amatorów zdjęć pozowanych: będzie można sfotografować się w prawdziwie paryskiej scenerii („Ławeczka zakochanych” w obiektywie łódzkiego plastyka Michała Stahla) albo przejrzeć się w fotolustrze (przygotowanym przez Politechnikę Łódzką). Oprawę plastyczną wzbogacą wystawy, m. in. makiet francuskich zabytków architektury i naukowych osiągnięć Politechniki Łódzkiej: bolidu czy turbiny wiatrowej. Nie zabraknie także licznych wystaw prac plastycznych z postaciami z komiksów czy kolaży łączących elementy kultury francuskiej i balet. Amatorzy słodyczy ucieszą się z niepowtarzalnych wypieków Antka Rochali, finalisty Bake Off – Ale ciacho 2, który prywatnie jest miłośnikiem języka francuskiego. Jednym słowem – każdy znajdzie coś dla siebie!

Głównym celem imprezy jest promocja języka i kultury francuskiej wśród szerokiego grona odbiorców. Manufaktura nadaje się do tego idealnie. Organizatorzy: Stowarzyszenie Łódzkie Bardziej Francuskie, Instytut Romanistyki z Uniwersytetu Łódzkiego, Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE) Politechniki Łódzkiej, Alliance Française – a także wspierający ich liczni partnerzy, przede wszystkim nauczyciele i uczniowie ze szkół podstawowych i średnich – chcą pokazać, że francuskiego warto się uczyć i że nie jest on wcale taki trudny! W czasach powszechnej znajomości angielskiego umiejętność posługiwania się drugim językiem obcym staje się istotnym atutem na rynku pracy. Francuski – zwłaszcza przy bardzo licznej obecności firm francuskojęzycznych w Polsce – wysuwa się tu na pierwsze miejsce.

Pierwszy weekend marca zapowiada się więc w Manufakturze wystrzałowo. Jeszcze nigdy wcześniej Łódź nie była bardziej francuska! 100% francuski!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *