„Poczuj”. Praca Katarzyny Mądrzyckiej-Adamczyk w przestrzeni wystawy „Metamorfizm”

Od teraz na wystawie „Metamorfizm” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi można nie tylko dotknąć obiektu, ale także zostać jego współautorem. Za tę niecodzienną sytuację odpowiedzialna jest artystka Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk.

Do 9 września 2018 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi prezentowana jest wystawa „Metamorfizm”, na którą składają się dojrzałe prace Magdaleny Abakanowicz z dziedziny tkaniny artystycznej. Aby umożliwić odbiorcom pogłębione doświadczenie obcowania z dziełami, Muzeum poprosiło artystkę Katarzynę Mądrzycką-Adamczyk o przygotowanie obiektu, który wolno będzie bezkarnie dotykać. W efekcie powstała praca pod tytułem „Poczuj” pozwalająca na wielozmysłowe obcowanie z materią tkaniny. Wykonany z niebarwionych, naturalnych surowców (lnu, bawełny, konopi, sizalu, juty, rafii) obiekt stanowi twórczą reinterpretację prac Abakanowicz. „Poczuj” jest w założeniu otwartym procesem. Obiekt może być przez każdego nie tylko dotykany, ale także dalej tkany czy dziany.

Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk ukończyła z wyróżnieniem Wydział Tkaniny i Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od lat zajmuje się eksploracją możliwości medium tkaniny i szeroko pojętej sztuki włókna. Nie po raz pierwszy pozwala odbiorcy wejść w dialog ze swoją pracą. Podejmowała już takie próby w ramach projektu „Ja, Kosmos”, w którym zestaw okrągłych dzierganych tkanin o średnicy odpowiadającej wzrostowi artystki wzbogacony został o guziki czy koraliki przekazane przez uczestników. Ponadto Mądrzycka-Adamczyk inicjowała działania action crocheting polegające na kolektywnym dzierganiu w przestrzeni publicznej.

Praca „Poczuj” znajduje się w przestrzeni wystawy „Metamorfizm” i jest dostępna dla zwiedzających. Po zamknięciu ekspozycji trafi do pracowni edukacyjnej i będzie dalej wykorzystywana w działaniach warsztatowych przez zespół Działu Edukacji CMWŁ.

Jeden komentarz do “„Poczuj”. Praca Katarzyny Mądrzyckiej-Adamczyk w przestrzeni wystawy „Metamorfizm”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *