Has_zaproszenieZapraszamy 1 kwietnia o godz. 19.30 do Muzeum Kinematografii w Łodzi – w Kinematografie odbędzie się spotkanie poświęcone Wojciechowi Jerzemu Hasowi. Okazją do wspomnienia Mistrza i jego twórczości jest 90. rocznica jego urodzin przypadająca 1 kwietnia. Wstęp jest bezpłatny.

Wojciech Jerzy Has – reżyser filmowy, scenarzysta, producent, pedagog. Dał się poznać jako indywidualista unikający politycznych czy komercyjnych uwarunkowań. Najważniejsze swoje filmy stworzył w okresie rozkwitu szkoły polskiej, niejako obok niej, we własnej poetyce. Zdecydowaną większość jego obrazów stanowią adaptacje literackie. Do jego najwybitniejszych filmów należą: „Pętla” (1957), „Pożegnania” (1958), „Jak być kochaną” (1962), „Rękopis znaleziony w Saragossie” (1964), „Lalka” (1968) i „Sanatorium pod Klepsydrą” (1973).

Wśród zaproszonych gości są m.in.: Wanda Ziembicka-Has (żona Wojciecha Jerzego Hasa), prof. Konstanty Lewkowicz (współpracownik Hasa, kierownik produkcji filmów „Nieciekawa historia”,„Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany”), Grzegorz Małecki (student Hasa, dziś wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi), dr hab. Małgorzata Jakubowska (autorka książki „Kryształy czasu. Kino Wojciecha Jerzego Hasa” wydanej przez UŁ i PWSFTviT w Łodzi). Obecnośćzapowiedziała także Jadwiga Kukułczanka, autorka legendarnego scenariusza do filmu „Osioł grający na lirze”, którego nie udało się Hasowi zrealizować. Po spotkaniu pokażemy film „Niezwykła podróż Baltazara Kobera” (1988), Polska, Francja; 115′

reżyseria i scenariusz (na podstawie powieści Fredricka Tristana pod tym samym tytułem): Wojciech Jerzy Has; zdjęcia: Grzegorz Kędzierski; muzyka: Zdzisław Szostak, obsada: Rafał Wieczyński, Michel Londsale, Emmanuelle Riva, Daniel Emilfork, Gabriela Kownacka, Adrianna Biedrzyńska

Ostatni film Wojciecha Jerzego Hasa, utrzymany w poetyce sennego marzenia.Młodemu Baltazarowi, synowi mistrza Sigismunda, ukazuje się na drodze archanioł Gabriel i każe mu oczyścić się w ogniu. Po powrocie do domu Baltazar twierdzi, że odbył podróż do Jerozolimy i modlił się z prorokami… Młodzieniec przeżywa wiele niezwykłych przygód; podróżuje w trumnie w kondukcie zmarłych na dżumę, odwiedza Wenecję, uciekając przed Inkwizycją trafia do środowiska drukarzy i wolnomyślicieli. Wreszcie odwiedza dom schadzek.

Wojciech Jerzy Has – urodził się 1 kwietnia 1925 roku w Krakowie, zmarł 3 października 2000 roku w Łodzi (został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym na Dołach).

Naukę, przerwaną wybuchem II wojny światowej, kontynuował w Krakowie w latach okupacji, z początku w Szkole Handlowej, a po jej ukończeniu w Szkole Przemysłu Artystycznego na Wydziale Grafiki. Po rozwiązaniu szkoły podjął pracę w kopalni. W 1943 pracował w dziale graficznym wydawnictwa książkowego. W 1945 rozpoczął studia w  ASP w Krakowie, gdzie do 1947 uczył się w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. W tym samym czasie był słuchaczem krakowskiego Kursu Przysposobienia Filmowego, który ukończył w 1946 i rozpoczął pracę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. W latach 1951 – 1956 pracował w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, realizował filmy dokumentalne, oświatowe i instruktażowe. Od 1955 pracował w Zespole Autorów Filmowych Syrena, następnie w Iluzjonie i od 1958 w Kamerze. W latach 1981-87 był kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego Rondo. W latach 1987 – 1989 był członkiem Komitetu Kinematografii. Wykładał w PWSFTviT w Łodzi, gdzie pracował na Wydziale Reżyserii od 1974 (dziekan Wydziału w latach 1989 – 1990), w okresie 1990 – 1996 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Był dyrektorem i opiekunem artystycznym Studia Indeks działającego przy Szkole Filmowej w Łodzi.

Za swoją twórczość nagradzany na wielu festiwalach filmowych, m. in. w Locarno, San Francisco, Edynburgu, San Sebastian, Panamie, Cannes, Trieście, Łagowie, Gdyni. W 1995 za twórczość artystyczną otrzymał Nagrodę Miasta Łodzi. 27 października 2000 przyznano Mistrzowi doktorat honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
dzienniepodleglosci
Premiery filmowe – czerwiec 2016
d_13762989662013-08_woody_280
ENEMEF: Noc Woody’ego Allena
plakatsemafor
2. Se-Ma-For Film Festival nadchodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*