9. AŻ Festiwal: kameralnie i tanecznie

Gidaszewska, Łaguniak, Balas – te nazwiska znane są już polskiej i światowej publiczności. Młodzi i już utytułowani instrumentaliści wystąpią w ramach 9. AŻ Festiwalu na dwóch koncertach muzyki kameralnej. Polish Violin Duo – skrzypkowie Robert Łaguniak i Marta Gidaszewska, 23 listopada (wtorek) zagrają europejską muzykę XX-wieczną i najnowszą. Wiolonczelista Michał Balas z towarzyszeniem pianisty Wojciecha Kubicy 26 listopada (piątek) wykona recital złożony z arcydzieł muzyki wiolonczelowej. Oba koncerty odbywać się będą w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a o godz. 18.00. Bilety w cenie 30 zł i 20 zł nabyć można w kasie biletowej AM.

Robert Łaguniak i Marta Gidaszewska – Polish Violin Duo – pochwalić się mogą prestiżowymi sukcesami. Skrzypkowie działalność rozpoczęli w 2014 roku pod opieką dr hab. Kariny Gidaszewskiej. Od tamtego czasu zdobyli już niemal 180 nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. W ramach AŻ Festiwalu zapraszają publiczność na spotkanie z muzyką m.in.: Bacewicz, Rocławskiej-Musiałczyk, Ysaÿe’a, Felda i Derecskeia.

Młody wiolonczelista Michał Balas jest laureatem wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Wiosną 2021 roku zwyciężył w I Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Dominika Połońskiego; nominowany był ostatnio do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie roku”. Na 9. AŻ Festiwalu wystąpi z recitalem złożonym z arcydzieł Bacha, Beethovena, Fauré, Debussy’ego i Szostakowicza. Przy fortepianie towarzyszyć mu będzie Wojciech Kubica.

Kasa biletowa AM czynna we wtorki i czwartki w godzinach 14.00-18.00 oraz na godzinę przed każdym koncertem.

 

Kolejna produkcja taneczna zrealizowana we współpracy z organizacją Materia w ramach projektu Przestrzenie Sztuki to spektakl taneczny „Lithos”. Choreografem i reżyserem spektaklu jest Jacek Owczarek. Muzykę skomponował Pimon Lekler. Zatańczą studenci Instytutu Choreografii i Technik Tańca: Kacper Klimczak, Aleksandra Łuczak, Justyna Olczak, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Wójcik, Ulyana Zaruba. Spektakl został zaplanowany na godz. 18.00 w środę 24 listopada w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a. Bilety w cenie 30 zł i 20 zł nabyć można w kasie biletowej AM.

Wspomniany „lithos” to ze starogreckiego „kamień”. Spektakl porusza koncepcję drogi pod górę, na szczyt własnych możliwości, w której jednocześnie o powodzeniu świadczy radzenie sobie z porażkami. Tytułowy kamień, ciążąc stanowi równocześnie przestrzeń do odnalezienia wewnętrznej siły, by iść dalej.

Spektaklowi towarzyszą słowa Alberta Camusa z „Mitu Syzyfa”: „Syzyf patrzy, jak kamień w kilka chwil spada w dół, skąd trzeba będzie go znów wynieść na górę. Schodzi na równinę. Interesuje mnie Syzyf podczas tego powrotu, podczas tej pauzy. Twarz, która cierpi tak blisko kamieni, sama jest już kamieniem.

Widzę, jak ten człowiek schodzi ciężkim, ale równym krokiem ku udręce, której końca nie zazna. Ten czas, który jest jak oddech i powraca równie niezawodnie jak przeznaczone mu cierpienie, jest czasem świadomości Syzyfa. W każdej z owych chwil, kiedy ze szczytu idzie […] jest ponad swoim losem. Jest silniejszy niż jego kamień. […] Aby wypełnić ludzkie serce, wystarczy walka prowadząca ku szczytom. Trzeba wyobrażać sobie Syzyfa szczęśliwym.”

Kasa biletowa AM czynna we wtorki i czwartki w godzinach 14.00-18.00 oraz na godzinę przed każdym koncertem.

Spektakl powstał w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *