80-lecie Kazimierza Karabasza

gwiazdakarabaszaW 2010 roku przypada 80 rocznica urodzin Kazimierza Karabasza – wielkiego mistrza polskiego filmu dokumentalnego. Z tej okazji 13 maja odsłonięto  na Piotrkowskiej gwiazdę  tego największego reżysera-dokumentalisty w historii rodzimej kinematografii.

 
Kazimierz Karabasz urodził się 6 maja 1930 roku w Bydgoszczy. Zrealizował m.in. Ludzi z pustego obszaru, Muzykantów, Rok Franka W., Węzeł, Lato w Żabnie, Portret w kropli i Spotkania. Jest laureatem wielu festiwali i przeglądów. Nagrodzony m.in. na międzynarodowych festiwalach w Oberhausen, Lipsku, Tours i Krakowie.

Artysta jest twórcą „Szkoły Karabasza”; wychował kilka generacji reżyserów wybierających metodę realizacji dokumentu polegającej na wnikliwej obserwacji, nie zaś na inscenizacji. Za pomocą „cierpliwego oka”: długich ujęć, zbliżeń i autentycznych dialogów twórcy ci jak najwierniej pokazują zwykłych ludzi w ich naturalnym otoczeniu.

W czasie „Dnia Karabasza”, oprócz odsłonięcia gwiazdy o godz. 14 rozpoczęło się w PWSFTviT z Kazimierzem Karabaszem. Muzeum Kinematografii zaprezentowało siedem filmów mistrza. Z okazji 80-lecia urodzin artysty Narodowy Instytut Audiowizualny wydał DVD w serii Polska Szkoła Dokumentu z filmami jego autorstwa.

karabasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy