8. rocznica śmierci Marka Edelmana

edelman_8_rocznica_CD2 października minie 8 lat od śmierci Marka Edelmana. Centrum Dialogu zaprasza na trzy spotkania dedykowane patronowi naszej instytucji: koncert „Pieśni wolności” i promocję książki „Nieznane zapiski o getcie warszawskim” Marka Edelmana w opracowaniu Martyny Rusiniak-Karwat z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Przygotowano także specjalną lekcję o Marku Edelmanie dla uczniów szkól średnich.

2 pażdziernika 2017 / poniedziałek / 18.00
// GDZIE: Centrum Dialogu im.Marka Edelmana 83, Łódź, park Ocalałych
// wstęp wolny

„Pieśni wolności – Koncert dedykowany Markowi Edelmanowi”

W czasie spotkania zostanie zaprezentowany dorobek łódzkiej opozycji antykomunistycznej, od końca lat 60-tych do upadku systemu komunistycznego. Opozycji, w której istotny udział miał Marek Edelman, legendarny, ostatni dowódca powstania w getcie warszawskim, lekarz i społecznik, współpracownik Komitetu Obrony Robotników. Liczne piosenki przypomną, co się śpiewało i czego słuchało się w salonach opozycyjnych, w ośrodkach internowania, więzieniach i podczas działalności podziemnej.  Główna postać spotkań, Zofia Kotkowska-Michalska, za działalność opozycyjną i dorobek w sferze kultury niezależnej jest odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Wolności i Solidarności i ma przyznany Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury.  Koncert „Pieśni wolności” jest organizowany w ramach zadania Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury „Prelekcje o wolności słowa, demokracji i opozycji antykomunistycznej w PRL wzbogacone o piosenki z podziemia, internowania i salonów opozycyjnych”. Zadanie „Prelekcje o wolności słowa, demokracji i opozycji antykomunistycznej w PRL wzbogacone o piosenki z podziemia, internowania i salonów opozycyjnych” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

3 października 2017 / wtorek / 18.00
// GDZIE: Centrum Dialogu im.Marka Edelmana 83, Łódź, park Ocalałych
// wstęp wolny

Spotkanie wokół książki „Nieznane zapiski o getcie warszawskim” Marka Edelmana w opracowaniu Martyny Rusiniak-Karwat z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Książka zawiera niepublikowane dotychczas wspomnienia Marka Edelmana, spisane w latach sześćdziesiątych XX wieku. Autor opisuje swoje przeżycia na tle losu Żydów warszawskich w pierwszych trzech latach II wojny światowej (1939 – jesień 1942). W odróżnieniu od innych jego wspomnień, te zadedykował żonie Alinie Margolis-Edelman.  W spotkaniu weźmie udział Aleksander Edelman, syn Marka Edelmana oraz Martyna Rusiniak-Karwat.

5 października 2017 / czwartek / 12.00
// GDZIE: Centrum Dialogu im.Marka Edelmana 83, Łódź, park Ocalałych
// zapisy

Lekcja dla uczniów szkół średnik przybliżająca postać i życiorys Marka Edelmana.  Dwugodzinne zajęcia poprowadzi historyk Szymon Pawlak.  Zapisy: edukacja @centrumdialogu.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *