7th European Firefighter Combat Challenge Łódź 2017

strazacyJak co roku, na jeden wrześniowy weekend, rynek Manufaktury zmienia się w arenę zmagań najsilniejszych i najdzielniejszych strażaków z całej Europy! W tym roku Firefighter Combat Challenge ma status Mistrzostw Europy. Zawody zaplanowano od piątku do niedzieli, od 22 do 24 września.

To już siódme zawody polskiej edycji Firefighter Combat Challenge, czyli niezwykle widowiskowych zmagań najlepszych strażaków z Europy. Na zawodników czekają arcyciężkie zadania, które bezpośrednio nawiązują do akcji ratowniczo-gaśniczych.  Zawody rozpoczną się w piątek z samego rana – już od 8:30, eliminacjami do finału Mistrzostw Europy. Do dalszej części zakwalifikuje się 120 zawodników z najlepszymi czasami. Wśród zadań warto wymienić choćby wbiegnięcie na kilkunastometrową wieżę z obciążeniami, wciągnięcie na jej szczyt węży strażackich ważących ok. 20 kg każdy, ewakuacja ważącego kilkadziesiąt kilogramów manekina czy tor przeszkód w pełnym osprzętowaniu.

W sobotę w godz.10-15:30 rozegrane zostaną finały kategorii Open, a od 16 startują niezwykle widowiskowe eliminacje w kategorii sztafet – strażacy będą mieli do wykonania te same zadania ale w zespołach. W niedzielę, podczas ostatniego dnia zawodów od godz. 10 do 14:30 będzie można podziwiać strażaków zmagających się w tandemach, a o 15 ruszają finały sztafet. Mnóstwo emocji czeka widzów o godz. 18, gdy 30 najlepszych zawodników rozpocznie Bieg Elit. O godz. 19:30 rozpocznie się uroczyste wręczenie nagród i zakończenie zawodów.

Do Manufaktury przyjadą strażacy z Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Litwy, Niemiec, Słowacji, Słowenii i Ukrainy, będzie też oczywiście silna reprezentacja z Polski. Zwycięzca otrzyma nagrodę główną – 1000 euro.

Ale Firefighter Combat Challenge to nie tylko ekscytujące zmagania strażaków. Jak co roku, organizatorzy nie zapominają też o najmłodszych widzach. W końcu chyba każdy mały chłopiec chce zostać strażakiem! Dlatego będzie również tor dla dzieci – tradycyjnie, najmłodsi będą mogli przebrać się w mundurki strażackie i sprawdzić swoje możliwości na ściance wspinaczkowej oraz specjalnie dla nich przygotowanym torze.

Firefighter Combat Challenge miał swój początek już w 1975 roku, gdzie Sports Medicine Center na Uniwersytecie Maryland otrzymał zlecenie, aby wykonać badania, które miałyby na celu scharakteryzowanie fizycznych wymagań stawianych strażakom. Duża część tych badań oparta była na pięciu kolejno wykonywanych zadaniach, odwzorowujących pracę strażaka podczas akcji. Po latach przekształcono je w niezwykle widowiskowe zawody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *