Dwa dni „Święta Łodzi Filmowej” w Bełchatowie i Wieluniu pełne ekscytujących spotkań, rozmów z twórcami i ciekawych filmowych projekcji dobiegło końca. W najbliższy weekend wydarzenie przenosi się pod najbardziej filmowy adres – na Łąkową 29, aby kontynuować opowieść o mieście filmu. Organizatorem wydarzenia jest Festiwal Kamera Akcja.

Czym jest esej filmowy 

W ramach Święta Łodzi Filmowej widzowie mogli odkryć kilka krótkometrażowych tytułów pochodzących z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych. W czwartek i piątek, punktualnie o 16.30 rozpoczynały się pokazy filmowe. Wyboru krótkich metraży WFO dokonał Kuba Mikurda – wykładowca Szkoły Filmowej, badacz kina i reżyser. „Esej filmowy jest bardzo świadomy siebie, jako gatunku filmowego. Obnaża się przed nami i mówi «zobacz – jestem filmem». Robi to uruchamiając przeróżne obrazy i pokazując umowność konwencji opowiadania wizualnego.” – mówił Kuba Mikurda wyjaśniając pojęcie eseju filmowego, zarazem nawiązując do tradycji Wytwórni Filmów Oświatowych. W bełchatowskim Kinie Kultura widzowie mieli okazję zobaczyć „Wypracowanie” Andrzeja Barańskiego oraz „Spokojny dzień” Witolda Stareckiego. W wieluńskim Kino-Teatrze Syrena wyświetlono film „Krzyż i topór” Bogdana Dziworskiego, czyli impresję na temat ruin zamku Ossolińskich, drugim filmem był „Bykowi chwała” Andrzeja Papuzińskiego.

O procesie twórczym z Leszkiem Dawidem

Kwadrans przed 18, zarówno w Bełchatowie jak i Wieluniu, odbyła się projekcja filmów szkolnych reżysera Leszka Dawida. Po seansie widzowie mogli połączyć się z Leszkiem Dawidem i zadać kilka pytań o jego pracę oraz o stan branży filmowej w czasie pandemii. Na pytanie, czy temat ambicji i poszukiwania swojego miejsca jest dla niego, jako twórcy, szczególnie ważny w bohaterach filmowych odpowiedział: „Próbuję tego nie analizować, żeby potem nie podchodzić zbyt analitycznie do robienia filmu. Nie zakładam takiego planu, ale siłą rzeczy jak dostaję scenariusze do czytania to wybieram te historie, które poruszają właśnie takie tematy. Jednak nie jest to z mojej strony ścieżka, która jest wyraźnie założona, […] Pewne rzeczy organiczne wynikają z nas i ciężko od nich uciec”.

Tu była kręcona „Zimna wojna”

Trudno zliczyć, ile filmów realizowanych było w łódzkich plenerach i wnętrzach. Wenancjusz Szuster z Łódź Film Commission zabrał wszystkich widzów kina w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie oraz wieluńskiego Kino-Teatru Syrena w podróż po lokacjach filmowych. Odwiedziliśmy podwórko kamienicy przy zbiegu ulic Moniuszki i Sienkiewicza, gdzie realizowany był Oscarowy film Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna” – „Poddasze kamienicy musiało zostać podstemplowane potężnymi drewnianymi stemplami. Rzeczoznawca uznał, że 60 osób ekipy filmowej nie jest w stanie przebywać jednocześnie w tym miejscu i mogłoby być to niebezpieczne” – zdradzał przewodnik. 27 i 28 sierpnia widzowie w Bełchatowie i Wieluniu mogli wrócić do tych plenerów w ramach bezpłatnych projekcji „Zimnej wojny”. 

Nauka dziennikarstwa

Gośćmi-ekspertami tegorocznej edycji byli krytyczka i znawczyni włoskiej kinematografii Diana Dąbrowska oraz Michał Piepiórka – autor bloga „Bliżej ekranu” oraz wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, którzy poprowadzili #filmnews Warsztaty dziennikarstwa filmowego. W Bełchatowie Diana Dąbrowska kładła szczególny nacisk na poszukiwania ukrytych  sensów oraz zwracała uwagę, by czytać dzieło filmowe także poza warstwą wizualną – dopiero takie holistyczne spojrzenie pozwala poprawnie napisać recenzję filmową. W Wieluniu Michał Piepiórka podzielił swoje warsztaty na dwie części – wykładową i praktyczną. Wykładowca UŁ przeprowadził biorących udział przez specyfikę zarówno recenzji klasycznych (w formie tekstu), ale także internetowych materiałów wideo (vlogów, wideoesejów) oraz audio (audycje radiowe, podcasty). W części praktycznej uczestnicy warsztatów mogli zrealizować swoje własny teksty krytycznofilmowe – recenzje do umieszczenia na blogu, vlogi oraz podcasty. 

Weekend filmowy w Łodzi

Ostatnie dwa dni wydarzenia to moc atrakcji i spotkań z najgorętszymi nazwiskami branży filmowej: Magnusem von Hornem i Mariuszem Włodarskim. To także wiele wydarzeń online: opowieści, wykłady, spotkania, spacery. Poniżej harmonogram na kolejne dni, wydarzenie odbywa się online i w Łodzi na Łąkowej 29 w dawnym Kinie Wytwórnia.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Wajda na nowo w Muzeum Kinematografii (foto)
Mojeekino.pl z łódzkimi kinami
DSC_7504
Inauguracja „Człowieka w Zagrożeniu” 2013 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*