73. Rocznica Likwidacji Obozu Cygańskiego w Litzmannstadt Getto (foto)

_MG_1961W listopadzie 1941 roku, na terenie Litzmannstadt Getto (utworzonego przez okupacyjne władze w lutym 1940 roku), na maleńkim obszarze 0,019 mkw, wyodrębniony został tzw. obóz cygański (Zigeunerlager). Niemcy zamknęli w nim ponad 5 tysięcy Cyganów – Roma i Sinti – przywiezionych z Burgenlandu na pograniczu austriacko-węgierskim. Obóz od getta oddzielały podwójne zasieki z drutu kolczastego i głęboka fosa, okna zabito deskami. W tak potwornych warunkach Cyganie – wśród których większość stanowiły małe dzieci – nie mieli szansy na przeżycie. W obozie natychmiast wybuchła epidemia tyfusu, która zdziesiątkowała mieszkańców. 5 stycznia 1942 roku naziści rozpoczęli wywózki do ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem. W ciągu tygodnia obóz cygański został zlikwidowany. Nie ocalała ani jedna osoba.

Na terenie Łodzi zachował się budynek, w którym przez trzy miesiące mieścił się obóz dla Roma i Sinti z Burgenlandu. W dawnej kuźni znajduje się miejsce pamięci – filia Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Na murze cmentarza żydowskiego od 2012 roku jest tablica dedykowana Romom zmarłym w obozie od listopada 1941 do stycznia 1942 roku.

12 stycznia Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zorganizowali uroczystości upamiętniające 73. rocznicę Likwidacji Obozu Cygańskiego w Litzmannstadt Getto.

/fot. Marcin Jurkiewicz www.magiakadrow.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *