Kulturalna podróż w czasie czeka na łodzian, którzy wraz z Empikiem zechcą celebrować 70. urodziny sieci. Wystawa archiwalnych fotografii, ożywająca witryna salonu, niezwykłe słuchowisko, oparte na prozie Mirona Białoszewskiego oraz spotkania pełne wspomnień, ciekawostek i anegdot. To tylko część z atrakcji zaplanowanych dla gości, klientów i publiczności, które będą okazją do poznania niezwykłych historii związanych z siedmioma dekadami funkcjonowania Empiku. Wydarzenia będą odbywały się w październiku i w listopadzie.

Pierwszy Klub Międzynarodowej Prasy i Książki (KMPiK) uruchomiono w Łodzi pod koniec 1948 r. w lokalu na parterze kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 96, która zyskała po zakończeniu II wojny światowej miano tzw. Domu Prasy. W pierwszym KMPiK w Łodzi można było nie tylko poczytać na miejscu polskie i zagraniczne gazety i czasopisma, ale także wypić filiżankę kawy. Lokal szybko okazał się zbyt mały, jak na popularność, którą się cieszył. Dlatego już w 1950 roku przeniósł się do nowej siedziby przy ul. Piotrkowskiej 86. Kolejne KMPiK, a później już salony Empik zostały uruchomione przy ul. Narutowicza 8/10 (1 lipca 1965 r.) oraz przy ul. Piotrkowskiej 81 (w latach 90.).
Dzisiaj w Łodzi funkcjonują salony w czterech lokalizacjach: w Manufakturze, Galerii Łódzkiej, Porcie Łódź i Pasażu Łódzkim. Salon w Manufakturze w szczególny sposób włączył się w obchody 70-lecia sieci.

Jakie osobistości gościły w ramach kultowej serii spotkań pod nazwą „Piątki Teatralne” organizowanych w łódzkich Klubach KMPiK? Jak wyglądały i co oferowały czytelnie oraz kawiarnie łódzkich KMPiK? Odpowiedź na te i szereg innych pytań będzie można poznać podczas wystawy archiwalnych zdjęć „70 lat spotkań z kulturą”, prezentowanej na pierwszym piętrze Manufaktury. Wystawa potrwa od 8 października do 4 listopada. Na tę niezwykłą ekspozycję składa się 28 archiwalnych fotografii przybliżających zwiedzającym siedem dekad prężnej działalności Empiku w Łodzi. Prezentowane zdjęcia pochodzą z archiwum Towarzystwa Przyjaciół Łodzi oraz ze zbiorów tutejszych fotografów. Wystawa to nie tylko punkt obowiązkowy dla miłośników dawnej fotografii i dziejów miasta, ale także dla wszystkich zainteresowanych historią rozwoju łódzkiego świata kultury i literatury.

Idea przyświecająca obchodom 70 urodzin sieci Empik znajdzie odzwierciedlenie także w witrynach sklepowych. Okna wystawowe będą nawiązywać do wystroju czytelni i kawiarni w dawnych Klubach MPiK. W sobotę 27 października i w niedzielę 28 października (w godz. 12 – 20) w Manufakturze specjalnie zaprojektowane instalacje „ożyją”, tworząc niesamowity, przywołujący kulturalne wspomnienia spektakl. W sklepowych wystawach zagoszczą wyjątkowi lokatorzy. Witryny staną się sceną, na której zobaczymy zwyczajne życie odbiorców kultury sprzed dekad: oddadzą się lekturze i posłuchają nastrojowej muzyki z gramofonu. Przechodnie będą mogli podglądać empikowy świat spotkań z kulturą.

Empik od zawsze był miejscem przyciągającym miłośników książek i prasy, i punktem spotkań „oko w oko” ze znanymi osobami. Z okazji tegorocznych urodzin w Manufakturze odbędzie się „Spotkanie pełne wspomnień”. Swoimi opowieściami i anegdotami ze słuchaczami podzielą się ludzie, którym ani Łódź, ani Empik nie jest obcy. Wśród gości pojawią się: znawca miasta i przewodnik turystyczny – Ryszard Bonisławski, aktor Ireneusz Czop oraz dr Karolina Kołodziej z Uniwersytetu Łódzkiego – znawczyni lokalnych legend i mitów miejskich. Jak na urodziny przystało, podczas spotkania nie zabraknie tortu. To wszystko będzie się działo w sobotę 20 października w salonie empik w Manufakturze od godziny 16:00. Nieco wcześniej Empik zaprasza najmłodszych na atrakcyjne zajęcia. Zanim pokrojony zostanie urodzinowy tort, od 13:00 do 15:00 trwać będą warsztaty kreatywne przeznaczone dla dzieci w wieku 5+. Ponieważ każde urodziny są okazją do wzbogacenia domowego archiwum o nowe zdjęcia, najwyższy czas je wywołać i oprawić w ramkę własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów.

Siedem słuchowisk zrealizowanych przez Empik we współpracy z Biblioteką Akustyczną to kolejny element obchodów urodzin firmy. Słuchowiska realizowane na żywo powstają w oparciu o najciekawsze teksty polskiej prozy ostatnich siedmiu dziesięcioleci. Każde przedstawienie związane jest z kolejną dekadą, w której działał KMPiK a później jego spadkobierca: Empik. Podczas prezentacji słuchowiska w Łodzi, za sprawą „Szumów, zlepów i ciągów” Mirona Białoszewskiego, publiczność na nowo odkryje świat propagandy, sukcesu i zagubienia, jakim były lata siedemdziesiąte. Tytułowe „Szumy, zlepy, ciągi”, to wybitny tekst, który z uwagi na cięty humor i niezwykły język, jakim jest pisany, nabiera szczególnego wyrazu podczas głośnego czytania. Niezapomniana “proza dnia codziennego” wybrzmi pełną krasą podczas słuchowiska prezentowanego w łódzkiej klubokawiarni Niebostan. Bezpłatne wydarzenie, które nie tylko dla miłośników Białoszewskiego, będzie wyjątkową lekcję historii i literatury, odbędzie się 22 listopada o 19:00.

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Inauguracja II Festiwalu Kryminału w Łodzi (foto)
21
Łódź pełna książek – 1 września (foto)
Wirtualne Targi Książki z rekordowym zainteresowaniem

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*