musica_moderna_70_plakat70. Sesja „Musica Moderna” rozpocznie się 27 marca w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi. Jubileuszowa edycja festiwalu potrwa do 5 kwietnia. Podczas licznych koncertów usłyszeć będzie można utwory uznanych kompozytorów, głównie związanych z ośrodkiem łódzkim, jak i młodych twórców, poszukujących jeszcze swojego charakterystycznego brzmienia. W programach koncertów znajdzie się również spora dawka muzyki inicjatora imprezy – zmarłego w 2011 roku prof. Bronisława Kazimierza Przybylskiego. Głównym miejscem wydarzeń będzie Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi (al. 1 Maja 4), wstęp wolny.

35 lat temu, w kwietniu 1982 roku, prof. Przybylski, ówczesny kierownik Katedry Kompozycji, zainicjował w Akademii cykl koncertów poświęconych muzyce współczesnej pod nazwą „Musica Moderna”. W pierwszym – historycznym już – programie Moderny jej organizatorzy – docent Bronisław K. Przybylski, asystent Sławomir Kaczorowski i asystent Barbara Puchalska – pisali, że „Musica Moderna jest rotacyjnym zespołem studentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Łodzi, dla których wykonawstwo muzyki współczesnej stanowi wspólny przedmiot zainteresowania”.

Po 35 latach idea nie uległa zmianie, tylko forma. „Musica Moderna” rozrosła się w festiwal, wzbogaciła się o duże symfoniczne projekty prezentowane w Sali Koncertowej Uczelni, koncerty w Filharmonii Łódzkiej, w wielu łódzkich świątyniach, a także poza Łodzią, i współpracę z wieloma muzycznymi instytucjami w Polsce i za granicą. Ważnym elementem programów sesji „Musica Moderna” jest muzyka łódzkich kompozytorów w wykonaniu pedagogów i studentów łódzkiej Akademii, aczkolwiek nie można zapominać o udziale cenionych artystów z kraju i zagranicy oraz o uwzględnianiu największych nazwisk muzyki współczesnej w doborze programu koncertów.

Siedemdziesiąta edycja sesji jest dla organizatorów okazją do wspomnień i refleksji, dlatego program poniedziałkowego „Wieczoru muzycznego” (27 marca) wypełnią przede wszystkim kompozycje prof. Bronisława K. Przybylskiego. W koncertach sesji zaprezentowane zostaną także utwory jego kolejnych absolwentów: Sławomira Kaczorowskiego, Jacka Partyki, Artura Zagajewskiego oraz Marty Śniady. Ponadto podczas Moderny zostanie rozstrzygnięty IV Konkurs Kompozytorski dla Młodzieży „Moja (mi)nuta”. Dodajmy, że pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był także Bronisław Kazimierz Przybylski. Poza atrakcjami stricte muzycznymi, organizatorzy wydarzenia zapraszają na wystawę jubileuszową w foyer Sali Kameralnej (al. 1 Maja 4), przedstawiającą fotografie, programy i plakaty z poprzednich sesji. Emocji nie zabraknie!

Szczegółowy plan sesji dostępny jest na stronie: http://www.amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/wydarzenia/70-sesja-musica-moderna/

70. Sesja Musica Moderna | program

27 marca 2017, poniedziałek, godz. 12.00
KONCERT FINAŁOWY IV KONKURSU KOMPOZYTORSKIEGO DLA MŁODZIEŻY „MOJA (MI)NUTA”

27 marca 2017, poniedziałek, godz. 18.15
DŹWIĘKOWE OBLICZA

28 marca 2017, wtorek, godz. 12.00
MŁODZI KOMPOZYTORZY, MŁODZI WYKONAWCY

28 marca 2017, wtorek, godz. 18.00
KONCERT POLSKICH KOMPOZYTOREK

29 marca 2017, środa, godz. 18.00
STUDIO KOMPUTEROWE MUZYKI ELEKTRONICZNEJ

30 marca 2017, czwartek, godz. 12.00
KONCERT DYPLOMOWY ALEKSANDRA BRYCHA I RAFAŁA WIECHY

30 marca 2017, czwartek, godz. 18.00
DUO VAN VLIET

5 kwietnia 2017, środa, godz. 15.00
KONCERT DYPLOMOWY ADAMA LEWANDOWSKIEGO I MARCINA WERNERA

30 kwietnia 2017, niedziela, godz. 19.15
MUZYKA SOLOWA I KAMERALNA

27 marca – 5 kwietnia 2017
AMBIENT W OGRODZIE ZIMOWYM

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Jesienne Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej
20 lat „Kolorów Polski” – 100 lat województwa
plakat_koncert_roku_male
Koncert Roku w Akademii Muzycznej w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*