gettoOd 28 do 31 sierpnia odbędą się oficjalne obchdoy 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Wcześniej jednak czekają nas wydarzenia towarzyszące.W programie znalazły się spotkania, pokazy filmowe, koncerty, pokazy teatralne, a także wycieczki. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny – na część imprez należy się jednak wcześniej zarejstrować na stronie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

28.08.2014 CZWARTEK

20:30 KONCERT „PIEŚNI Z ŁÓDZKIEGO GETTA” | DUS GEZANG FIN GETTO LODZH | SONGS OF THE LODZ GHETTO [PL + ANG]
Brave Old World
Miejsce: Park Ocalałych | ul. Wojska Polskiego 83

28 sierpnia w Parku Ocalałych grupa Brave Old World zaprezentuje program „Pieśń getta łódzkiego” inspirowany muzyką żydowską wykonywaną na ulicach łódzkiego getta w czasie II wojny światowej. Swoje korzenie ma ona w oryginalnej przedwojennej muzyce żydowskiej, ale także w muzyce, która powstała w getcie, a została zapamiętana i odtworzona po wojnie. Autorami tekstów byli uliczni grajkowie, przede wszystkim znany w getcie śpiewak Jankiel Herszkowicz, ale też Miriam Harel czy poeta Jeszajahu Szpigel. Zespół wykonuje pieśni z getta w języku jidysz, tak jak były śpiewane w czasie wojny. Muzycy na nowo zaaranżowali te utwory, skomponowali też kilka własnych. W ten sposób powstał niezwykły program, który łączy żywotność tradycyjnej muzyki żydowskiej, finezję klasycznych dźwięków i witalność jazzu, gdzie pamięć i wyobraźnia przenikają się wzajemnie, zabierając słuchacza w niesamowitą podróż pomiędzy przeszłością i teraźniejszością.

Artyści z powodzeniem jeździli z nim po całym świecie. Występowali na najbardziej prestiżowych scenach świata, np. Lincoln Center czy Radio City Music Hall. Ich płyta uznana została za jedną z najciekawszych realizacji światowych w kręgu Nowej Żydowskiej Muzyki i doceniona przez „Billboard” i „Newsday” jako Najlepsza Płyta 2005 w kategorii muzyka świata. Nigdy do tej pory nie udało im się zagrać w Łodzi. Zaproszenie na obchody 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto przyjęli z entuzjazmem. – Zawsze chcieliśmy zagrać w Łodzi. Przecież ta muzyka tu właśnie ma swoje korzenie – podkreślają artyści.
W Łodzi zaprezentują też nowe – specjalnie na tę okazję napisane utwory.

Brave Old World zagra w Łodzi w pierwotnym składzie: Alan Bern, Michael Alpert, Kurt Bjorling, i Stuart Brotman. Z muzykami gościnnie wystąpi także wnuczka Jankiela Herszkowicza – Łucja Herszkowicz.

29.08.2014 PIĄTEK

9:00 UROCZYSTOŚĆ NADANIA DRZEWEK OCALAŁYM [PL + ANG]

Miejsce: Park Ocalałych | ul. Wojska Polskiego 83

W Parku Ocalałych w Łodzi od 2004 roku sadzone są drzewka dedykowane osobom, które przeżyły koszmar Holocaustu. Każde z drzew nosi imię osoby lub rodziny, która ocalała. Są to przede wszystkim łodzianie, bądź osoby, które przeżyły Litzmannstadt Getto.

11:00 UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE NA CMENTARZU ŻYDOWSKIM [PL + ANG]

Modlitwy, zapalanie zniczy

Miejsce: Cmentarz Żydowski w Łodzi | ul. Bracka 40

12:00 MARSZ PAMIĘCI Z CMENTARZA ŻYDOWSKIEGO NA STACJĘ RADEGAST

Trasa: ul. Bracka – ul. Zagajnikowa – al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto

13:00 UROCZYSTOŚCI OFICJALNE NA STACJI RADEGAST [PL + ANG]

Przemówienia, składanie wieńców

Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – Oddział Stacja Radegast | Al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12

18:00 KONCERT KWARTETU CZTERECH KULTUR Z ORKIESTRĄ SMYCZKOWĄ I CHÓREM FILHARMONII ŁÓDZKIEJ IM. ARTURA RUBINSTEINA | LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

Miejsce: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina | ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 20/22

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina

„Kwartet Czterech Kultur” jest kontynuacją rozpoczętego w 2012 roku projektu artystycznego łączącego kultury muzyczne Polski, Niemiec, Rosji i Izraela – cztery kultury, które w XIX w. stworzyły Łódź. Czterech doświadczonych muzyków wraz z orkiestrą pod batutą Daniela Raiskina, głównego dyrygenta Staatsorchester Rheinische Philharmonie w Koblencji oraz Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zagra utwory znanych kompozytorów. Nowy utwór zainspirowany tekstem Rywy Kwiatkowskiej pt. „Modlitwa” na chór i orkiestrę smyczkową skomponował Sebastian Kondratowicz. Występ Orkiestry w trakcie obchodów likwidacji Litzmannstadt Getto, które przerwało wielokulturową historię Łodzi, to symboliczne uosobienie idei tolerancji, różnorodności i szacunku dla człowieka, a także współpracy pomiędzy narodami.

19:15 POWITANIE SZABATU Z UDZIAŁEM KANTORÓW | LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi

Miejsce: Synagoga w Łodzi | ul. Rewolucji 28

Podczas uroczystości religijnych oraz modlitw szabatowych wystąpią dwaj kantorzy: Yaacov Motzen i Israel Rand.

Yaacov Motzen – pochodzi z Izraela, należy do piątego pokolenia kantorów w swojej rodzinie. Uczęszczał do prestiżowego Yeshivot oraz studiował wokalistykę i muzykę u Yosefa Golanda. Był wiceprezydentem organizacji Nachala, która organizowała koncerty dla rannych żołnierzy. Zajmował wysokie stanowiska w organizacjach w Givatayim, Haifa i Ramat Gan, występował w izraelskiej telewizji oraz w Kol Yisrael Radio.
W 1978 roku wyemigrował do Montrealu, gdzie przez dziewięć lat pracował w Shomrim Laboker-Bet Yehudah-Shaarei Tefillah i kongregacji Adath Israel. Od 1997 do 2005 roku Yaacov służył jako kantor w kongregacji Shaarei Shomayim w Toronto.
W latach osiemdziesiątych występował za żelazną kurtyna w ramach koncertów organizowanych z ramienia fundacji Gili i Haima Wienerów, koncertował w Australii, Afryce Południowej, Izraelu, Ameryce Północnej. Nagrał wiele płyt z muzyką kantoralną i chasydzką. Jest jednym z najbardziej uznanych kantorów na świecie.

Israel Rand – urodzony w Izraelu w 1963 roku. Jego talent wokalny został zauważony już w wieku 6 lat. Był solistą w chórze dziecięcym Pirchei Yerushalayim pod dyrekcją Yigala Caleka oraz w chórze prowadzonym przez kantora Shlomo Ravitza. Uczęszczał do Izraelskiego Instytutu Kantoralnego, gdzie doskonalił swój głos pod kierunkiem Elli Jaffe, później Naftali Hershtik i Moshe Sterna. W trakcie studiów został głównym kantorem w synagodze Heichal Meir w Tel Avivie, wkrótce potem głównym kantorem Wielkiej Synagogi w Ramat Gan.
Od 1994 roku był głównym kantorem w prestiżowej synagodze Hampton w Nowym Jorku.
Aktywnie koncertuje, występuje w radio i telewizji oraz jako solista z Orkiestrą Filharmonii Izraelskiej. Jest także nauczycielem i solistą w szkole Petah Tikva.
W jego repertuarze znajdują się arie, pieśni kantoralne, neapolitańskie, izraelskie oraz chasydzkie piosenki ludowe. Występował na: Warsaw Singer Festival, Kraków Jewish Festival, Częstochowa Gaude Mater Festival i wielu innych. Mimo młodego wieku jest jednym z najlepszych kantorów na świecie.

30.08.2014 SOBOTA

9:30 PORANNE MODLITWY SZABATOWE | LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi
Miejsce: Synagoga w Łodzi | ul. Rewolucji 28

21:00 MODLITWY WIECZORNE Z UDZIAŁEM KANTORÓW
UROCZYSTE POŻEGNANIE SZABATU – MELAVE MALKA | LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi
Miejsce: Synagoga w Łodzi | ul. Pomorska 18

31.08.2014 NIEDZIELA

8:30 NABOŻEŃSTWA CHRZEŚCIJAN W INTENCJI OFIAR LITZMANNSTADT GETTO

MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE WNIEBOWZIĘCIA NMP PROWADZONA PRZEZ ARCYBISKUPA METROPOLITĘ ŁÓDZKIEGO MARKA JĘDRASZEWSKIEGO

Miejsce: Kościół pw. Wniebowzięcia NMP | ul. Kościelna 8/10

10:00 NABOŻEŃSTWA CHRZEŚCIJAN W INTENCJI OFIAR LITZMANNSTADT GETTO

NABOŻEŃSTWO W KOŚCIELE EWANGELICKO-AUGSBURSKIM ŚW. MATEUSZA

Miejsce: Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza w Łodzi | ul. Piotrkowska 283

10:00 WYJAZD NA UROCZYSTOŚCI DO CHEŁMNA NAD NEREM | LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

Start autobusu: Stary Rynek w Łodzi (obowiązują zapisy)

12:00 Wizyta w Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

13:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem w Chełmnie nad Nerem

Miejsce: Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem | Chełmno 59 A, Dąbie

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

22.08.2014 PIĄTEK

14:00-15:00 WERNISAŻ WYSTAWY „URATOWANE OD ZNISZCZENIA – ALBUMY Z ŁÓDZKIEGO GETTA”

Miejsce: Galeria 87 Urzędu Miasta Łodzi | ul. Piotrkowska 87

Organizator: Archiwum Państwowe w Łodzi

Przechowywane w Archiwum Państwowym w Łodzi, ocalałe z Litzmannstadt Getto, materiały archiwalne są zebrane w zespole Przełożony Starszeństwa Żydów w Getcie Łódzkim z lat 1939-1944. Stanowią one podstawową bazę źródłową dla badań nad dziejami zamkniętej dzielnicy Łodzi w okresie niemieckiej okupacji miasta podczas II wojny światowej. Wiele lat prac nad zabezpieczeniem, opracowaniem i digitalizacją akt zostanie wkrótce zwieńczone udostępnieniem ich kopii w Internecie.

Szczególną wartość dokumentacyjną posiadają materiały ikonograficzne. Wiele z nich jest już znanych z wystaw, filmów i publikacji. Obecnie poddawane są konserwacji ostatnie cztery albumy, które wcześniej nie były prezentowane ze względu na bardzo zły stan zachowania. Ukrycie, czasem zakopanie akt, spowodowało uszkodzenia. To jednak pozwoliło im przetrwać, ponieważ nie zostały odnalezione przez Gestapo.

Po raz pierwszy udostępniamy dokumentację prac konserwatorskich i wizerunki tych dokumentów. Są to kartonowe plansze, ze śladami zawilgocenia lub zalania i ze znacznymi ubytkami. Dużym wyzwaniem było zabezpieczenie fotografii, licznie używanych w kolażach, których elementami są także barwne wykresy, rysunki i napisy obrazujące strukturę i funkcjonowanie getta.

KURATOR WYSTAWY – Piotr Strembski

23.08.2014 SOBOTA

16:00-17:00 PREZENTACJA POWIEŚCI GRAFICZNEJ MACIEJA ŚWIERKOCKIEGO I MARIUSZA SOŁTYSIKA „NARÓD ZATRACENIA”

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

17:00-19:30 OTWARCIE PROJEKTU FILMOWEGO „PIEKŁO NA ZIEMI OBIECANEJ”

Pokaz filmów o Litzmannstadt Getto

„Oddajcie mi swoje dzieci” – pokaz prapremierowy, reż. Piotr Weychert, Piotr Perz, prod. Grupa Filmowa, Polska 2014, 120′ [polskie napisy]

Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami filmu

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

W trakcie przeglądu „Piekło na ziemi obiecanej” zaprezentowane zostaną dwadzieścia trzy filmy dotyczące getta łódzkiego z lat 1961 – 2014, wyprodukowanych w różnych krajach, rzadko pokazywanych w kinach, telewizji, rozproszonych po instytucjach całego świata. W ramach przeglądu odbywać się będą również prelekcje, dyskusje, prezentacje materiałów archiwalnych, spotkania z bohaterami i twórcami filmów, a także pokazy premierowe. Ponadto opublikowany zostanie katalog w wersji polsko- i anglojęzycznej, gdzie znajdą się opisy wszystkich prezentowanych filmów oraz teksty przybliżające tło historyczne, tematykę, jak i estetykę samych filmów. Ideą projektu jest przedstawienie Litzmannstadt Getto, jego przeszłości i teraźniejszości, z wielu perspektyw: kulturowych, środowiskowych i historycznych.

KURATOR PROJEKTU – Tomasz Majewski

20:00-21:30 „KRÓL ŻYDOWSKI” – CZYTANIE PERFORMATYWNE | LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

Wykonanie – Zdzisław Jaskuła

Miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi | ul. Zachodnia 93

Organizator: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Czytanie performatywne powieści Leslie Epsteina „Król żydowski”, której głównym bohaterem jest I. C. Trumpelman wzorowany na postaci Chaima Mordechaja Rumkowskiego, Przełożonego Starszeństwa Żydów w łódzkim getcie.

24.08.2014 NIEDZIELA

10:00-12:00 SPACER PO CMENTARZU ŻYDOWSKIM

oraz zwiedzanie wystawy „Getto. Terra Incognita. Sztuka walcząca Ariego Ben Menachema i Mendla Grosmana” w Domu Przedpogrzebowym

Start: Dom Przedpogrzebowy na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi | ul. Bracka 40

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

17:00-18:30 „PIEKŁO NA ZIEMI OBIECANEJ” [PL + ANG]

Pokaz filmów o Litzmannstadt Getto

1. „Opowieść o Chaimie Rumkowskim i łódzkich Żydach”, reż. Peter Cohen, Bo Kuritzen, prod. POJ Filmproduction AB i Swedish Television, Szwecja 1982, 53′ [angielska ścieżka dźwiękowa, polskie napisy]

2. „Obóz cygański w Łodzi”, reż. Jarosław Sztandera, prod. PWSFTviT, Polska 2003, 18′ [polska ścieżka dźwiękowa, angielskie napisy]

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

18:00-19:00 WERNISAŻ WYSTAWY „GETTO XXI”

Miejsce: Monopolis | ul. Wydawnicza 4

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

W jakim rozumieniu wyraz „getto” przeszedł do współczesnego języka potocznego? Czy getto w XXI wieku to przymus i potrzeba izolacji czy wybór i poczucie wspólnoty? Co je charakteryzuje i jaki ma wpływ na naszą mentalność? Na powyższe pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy wystawy – studenci i pedagodzy ASP w Łodzi oraz zaproszeni goście za pomocą różnorodnej formy wypowiedzi artystycznej. Prace w rysie społecznym, dokumentalnym, w formie manifestu i przesłania, refleksyjne poematy oraz opowieści. Ważnym elementem jest kontekst lokalny – historia Litzmannstadt Getto oraz współczesność Łodzi.

KURATOR WYSTAWY – Artur Chrzanowski

19:00-20:30 KONCERT GABY KULKI „RYWA”

Miejsce: Monopolis | ul. Wydawnicza 4

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Monopolis

Koncert inspirowany tekstami tworzącej w języku jidysz poetki Rywy Kwiatkowskiej, która przeżyła łódzkie getto. Projekt zrealizowany na festiwal Nowa Muzyka Żydowska.

25.08.2014 PONIEDZIAŁEK

10:30-12:30 „PIEKŁO NA ZIEMI OBIECANEJ”

Pokaz filmów o Litzmannstadt Getto

„Czas getta”, reż. Frederic Rossif, prod. Les Films de la Pleiade, Francja 1961, 79′ [francuska ścieżka dźwiękowa, polskie napisy]

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

15:00-15:30 WERNISAŻ WYSTAWY „TRAMWAJEM PRZEZ GETTO”

Miejsce: Rynek Manufaktury

Organizator: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź

Przez łódzkie getto, utworzone w 1940 r., przeszło ok. 200 tys. osób z Łodzi, okolicznych miejscowości i miast z Europy Zachodniej – Wiednia, Berlina czy Pragi. Zamknięci na niespełna 4 km kwadratowych powierzchni zmuszani byli do pracy ponad siły na rzecz niemieckiej gospodarki wojennej w myśl maksymy Przełożonego Starszeństwa Żydów Chaima Rumkowskiego: „Naszą jedyną drogą jest praca”. Wysiłek, głód i choroby dziesiątkowały więźniów getta. Dla mieszkańców Litzmannstadt Getto było jednak „terra incognita”, przez którą przejeżdżało się tramwajem. Za drutami, wśród tłumów wychudzonych ludzi, można było dostrzec niekiedy znajomą twarz. Interesujący jest fakt wykorzystania na terenie getta tramwajów do przewozu towarów, pracowników, a podczas akcji deportacyjnych ludzi wysyłanych na stację Radegast, która była ostatnim przystankiem przed podróżą do obozów zagłady.

KURATOR WYSTAWY – Adam Sitarek – IPN-Łódź (współpraca – Marek Czekalski – MPK-Łódź)

15:30-17:00 DEBATA „ŻYCIE KULTURALNE W CZASACH ZAGŁADY”

Uczestnicy: Krystyna Radziszewska (UŁ) i Agnieszka Żółkiewska (ŻIH). Prowadzenie: Paweł Spodenkiewicz (UŁ)

Miejsce: Ms2, ul. Ogrodowa 19

Organizator: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi
Mimo ciężkich warunków, głodu i wyczerpującej pracy, w getcie rozwijało się życie kulturalne, powstawały utwory literackie i muzyczne, teksty piosenek, artyści wykonywali koncerty, malarze próbowali tworzyć swoje dzieła.

17:00-19:00 „PIEKŁO NA ZIEMI OBIECANEJ” [ANG + PL]

Pokaz filmów o Litzmannstadt Getto

„Łódzkie getto”, reż. Alan Adelson, Kate Taverna, prod. Jewish Heritage Project, Inc., USA 1989, 118′

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

19:30-20:00 WERNISAŻ WYSTAWY „LITZMANNSTADT GETTO 1940-1944”

Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – Oddział Stacja Radegast | Al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12

Organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Wystawa ma na celu ukazanie historii Litzmannstadt Getto. Dzięki zaprezentowaniu bogatego materiału ikonograficznego i wspomnieniowego, będzie ona miała charakter mocno zindywidualizowany. W tej ograniczonej płotem i niemieckimi zarządzeniami zamkniętej dzielnicy starali się „żyć”/funkcjonować ludzie przymusowo tu osiedleni. Pracowali, walczyli z głodem, chorobami, starając się zachować resztki człowieczeństwa. Aranżacja plastyczna, środki audiowizualne oraz miejsce prezentacji (oryginalny budynek stacji kolejowej) dodatkowo przybliżą zwiedzającym tragizm życia Żydów w czasach zagłady.

20:00-21:30 WIDOWISKO PLENEROWE „ZABRALI NAS OD STARCA DO NIEMOWLĘCIA…”

Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – Oddział Stacja Radegast | Al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12

Organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Scenariusz i reżyseria – Krzysztof Kaczmarek

Realizacja – Teatr „Zwierciadło” Łódź

W artystycznej formie poprzez teksty, kostiumy, ruch sceniczny, efekty świetlne, dźwiękowe ukazany zostanie tragizm losów społeczności żydowskiej w Litzmannstadt Getto.

26.08.2014 WTOREK

10:30-12.30 „PIEKŁO NA ZIEMI OBIECANEJ” [PL + ANG]

Pokaz filmów o Litzmannstadt Getto

1. „Litzmannstadt Getto. Piekło na ziemi obiecanej”, reż. Mariusz Olbrychowski, prod. Time after Time International, Akson Studio, Polska 2009, 57′ [polska ścieżka dźwiękowa, angielskie napisy]

2. „Stacja Radegast”, reż. Małgorzata Burzyńska-Keller, prod. UMŁ, Polska 2003, 10′ [polska ścieżka dźwiękowa, angielskie napisy]

3. „Memoriał Radegast Bahmhof”, reż. Małgorzata Burzyńska-Keller, prod. UMŁ, Polska 2009, 20′ [polska ścieżka dźwiękowa, angielskie napisy]

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

17:00-19:30 „PIEKŁO NA ZIEMI OBIECANEJ” [PL + ANG]

Pokaz filmów o Litzmannstadt Getto

1. „Twarz anioła”, reż. Zbigniew Chmielewski, prod. Zespół Filmowy Nike, Polska 1970, 91′ [polska ścieżka dźwiękowa, angielskie napisy]

2. „Z głębokości wołam”, reż. Wojciech Gierłowski, prod. Se-Ma-For Produkcja Filmowa, Polska 2005, 25′ [polska ścieżka dźwiękowa, angielskie napisy]

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

18:00-20:00 WERNISAŻ WYSTAWY „TU NIE LATAJĄ MOTYLE”

Miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki | ul. Krzemieniecka 2A

Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Poleski Ośrodek Sztuki

Najlepszym sposobem na przedstawienie wystawy jest po prostu jej ekspozycja, w tym wypadku zachodzi jednak potrzeba przedstawienia autorów wystawy: dzieci wyrwanych ze swoich domów, zamkniętych w obozach, głodnych i zziębniętych, świadomych, że znalazły się na etapie przejściowym w drodze do śmierci.

W tych warunkach dzieci rysowały, malowały, wystawiały sztuki teatralne, redagowały czasopisma, uczyły się geografii i języka hebrajskiego; oddawały się czynnościom, które uważały, za potrzebne dla swojej przyszłości.
Te dzieci walczyły. W najwyższym sensie tego słowa – w pojedynku przeciw dehumanizacji i śmierci, zaplanowanych dla nich przez nazistów.

KURATOR WYSTAWY – Ernestyna Hanf Boksenbaum

19:00-20:30 POKAZ FILMU
„Likwidacja 08.1944” (projekcja w 3D), reż. Michał Bukojemski, Marek Miller, prod. Jacek Gwizdała, Contra Studio, UMŁ, Dalkia Łódź, Fundacja Kultury Ad Astra, IPN, Polska 2009, 16′
Po projekcji spotkanie z producentem Jackiem Gwizdałą

Miejsce: Muzeum Kinematografii w Łodzi | Pl. Zwycięstwa 1

Organizator: Muzeum Kinematografii w Łodzi

Okulary do oglądania filmów w 3D do nabycia przed seansami w kasie kina. Cena: 3-16 PLN (w zależności od modelu).

27.08.2014 ŚRODA

10:00-12:00 SPACER SZLAKAMI ŁODZI WIELOKULTUROWEJ [PL + ANG]

Start: Pałac Poznańskiego/Muzeum Miasta Łodzi | ul. Ogrodowa 15

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

10:30-14:00 „PIEKŁO NA ZIEMI OBIECANEJ” [ANG + PL]

Pokaz filmów o Litzmannstadt Getto

1. „Pieśni z łódzkiego getta”, scen. i reż. David Kaufman, prod. Sun-Street Productions, Toronto, Kanada 2010, 120′ [angielska ścieżka dźwiękowa, polskie napisy]

2. „Król i błazen”, reż. Elad Dan, prod. Israel Broadcast Authority, Izrael 1999, 50′ [polskie napisy]

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

17:00-18:30 WERNISAŻ WYSTAWY „PERŁY Z GETTA. TWÓRCZOŚĆ W OBLICZU TRAGEDII”

Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi | ul. Ogrodowa 15

Organizator: Muzeum Miasta Łodzi

Każda perła jest inna i niepowtarzalna, dlatego są one tak cenione w jubilerstwie. Mniejszą wartość mają te nieregularne, które powstały w trudniejszych warunkach. Jednak czy one nie zasługują na naszą uwagę?

Unikatowe są też obiekty, które zostaną zaprezentowane na wystawie w Muzeum Miasta Łodzi. Choć nie zawsze spełniają one wymogi formalne stawiane przed artystami i nie są wykonane z cennych materiałów, to stanowią świadectwo potrzeb ludzi uwięzionych w Litzmannstadt Getto – ekspresji twórczej, chęci dokumentacji rzeczywistości, bądź woli przetrwania. Biżuteria i prace plastyczne składające się na wystawę są swoistymi „perełkami” odnalezionymi w pozostałościach po mieszkańcach dzielnicy zamkniętej.

Niestety, zapomniane perły szybko się starzeją i kruszą, dlatego należy je szczególnie pielęgnować…

KURATOR WYSTAWY – Andrzej Jankowski

17:00-19:00 „PIEKŁO NA ZIEMI OBIECANEJ” [ANG + PL]

Pokaz filmów o Litzmannstadt Getto
„Line 41” – a work in progress – pokaz prapremierowy, reż. Tanja Cummings, prod. Eva-Verein/Weltfilm, Niemcy 2014, 60’ [polsko-niemiecka wersja językowa, polskie napisy]
Po projekcji odbędzie się spotkanie i dyskusja z Natanem Grossmannem (Ocalałym z Litzmannstadt Getto) i Jensem-Jürgenem Ventzkim (synem nadburmistrza okupowanej Łodzi) oraz twórcami filmu

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

18:00-20:00 POKAZ FILMÓW

1. „Pod dachami Hulonu”, reż. Edward Etler, prod. Jacek Gwizdała, Contra Studio dla Oddziału TVP S.A. Łódź, Polska 1994, 40′

2. „Dzielnica śmierci”, reż. Edward Etler, prod. Jacek Gwizdała, Contra Studio dla Oddziału TVP S.A. Łódź, Polska 1994, 46′

3. „Likwidacja 08.1944” (projekcja w 3D), reż. Michał Bukojemski, Marek Miller, prod. Jacek Gwizdała, Contra Studio, UMŁ, Dalkia Łódź, Fundacja Kultury Ad Astra, IPN, Polska 2009, 16′

Miejsce: Muzeum Kinematografii w Łodzi | Pl. Zwycięstwa 1

Organizator: Muzeum Kinematografii w Łodzi

Okulary do oglądania filmów w 3D do nabycia przed seansami w kasie kina. Cena: 3-16 PLN (w zależności od modelu).

20:00-21:00 WERNISAŻ WYSTAWY „NIEOBECNI”

Miejsce: Stary Rynek w Łodzi

Organizator: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi

Aranżacja opiera się na prezentacji we współczesnej przestrzeni miasta (Stary Rynek w Łodzi) wielkoformatowych powiększeń fotograficznych ukazujących wizerunki mieszkańców Litzmannstadt Getto. Zatrzymane przez aparat fotograficzny kadry pokazują codzienność łódzkiego getta, pozornie zwyczajne, pozbawione dramatycznych wydarzeń obrazy przedstawiające tłum na ulicach, na kładce przerzuconej nad ulicą Zgierską…
Adresatem aranżacji jest przeciętny widz, przechodzień zderzający się w bezpośrednim kontakcie wizualnym z rzeczywistością getta, z tamtą, usuniętą całkowicie z przestrzeni miasta żydowską obecnością. Autorzy prezentacji operując obrazem zakładają odwołanie się do wrażliwości i emocji dzisiejszego, ukształtowanego przez kulturę obrazkową odbiorcy, rezygnując z czysto informacyjnej warstwy przekazu. Celem aranżacji nie jest pokazanie wszystkich aspektów życia w getcie, ani tym bardziej dublowanie funkcji edukacyjno-historycznej wypełnianej przez wystawy zorganizowane w innych muzeach łódzkich, a raczej wywołanie wrażenia bliskiego, jakby zawieszającego na moment barierę 60 lat, kontaktu z indywidualnym losem ludzi zamkniętych w getcie. Najistotniejszym aspektem pozostaje unaocznienie nieodwołalnego i całkowitego wymazania z przestrzeni fizycznej i duchowej miasta jego żydowskich obywateli.

KURATOR WYSTAWY – Milena Romanowska

28.08.2014 CZWARTEK

10:00-12:00 SPACER SZLAKIEM LITZMANNSTADT GETTO [PL + ANG]

Start: Stary Rynek w Łodzi

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

10:30-12:30 „PIEKŁO NA ZIEMI OBIECANEJ” [PL + ANG]

Pokaz filmów o Litzmannstadt Getto

1. „Fotoamator”, reż. Dariusz Jabłoński, prod. Apple Film Production, Polska 1998, 57′ [polsko-niemiecka ścieżka dźwiękowa, polskie i angielskie napisy]

2. „Litzmannstadt Ghetto”, reż. Daniel Szylit, prod. WFO, Polska 1965, 15′ [polska ścieżka dźwiękowa, angielskie napisy]

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

12:15-13:00 SPOTKANIE WOKÓŁ WYSTAWY „PERŁY Z GETTA. TWÓRCZOŚĆ W OBLICZU TRAGEDII” [ANG]

Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi | ul. Ogrodowa 15

Organizator: Muzeum Miasta Łodzi

Zapisy pod numerem telefonu: 42 254 90 11 lub na adres mailowy: wycieczki@ muzeum-lodz.pl

13:15-14:00 SPOTKANIE WOKÓŁ WYSTAWY „PERŁY Z GETTA. TWÓRCZOŚĆ W OBLICZU TRAGEDII”

Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi | ul. Ogrodowa 15

Organizator: Muzeum Miasta Łodzi

Zapisy pod numerem telefonu: 42 254 90 11 lub na adres mailowy: wycieczki@ muzeum-lodz.pl.

15:30-17:00 DEBATA „WIELE ŚWIATÓW GETTA ŁÓDZKIEGO”

Uczestnicy: Ingo Loose (IFZ), Ewa Wiatr (UŁ). Prowadzenie: Michał Trębacz (IPN/UŁ)

Miejsce: Archiwum Państwowe w Łodzi | Pl. Wolności 1

Organizator: Archiwum Państwowe w Łodzi, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi

17:00-18:00 WERNISAŻ WYSTAWY „DEPORTACJA ŻYDÓW Z LUKSEMBURGA I TREWIRU DO GETTA ŁÓDZKIEGO”

Miejsce: Archiwum Państwowe w Łodzi | Pl. Wolności 1

Organizator: Archiwum Państwowe w Łodzi, Förderverein Gedenken und Gestalten (Wawern, Niemcy)

Wystawa prezentuje losy 518 Żydów deportowanych do Łodzi z Luksemburga oraz Trewiru i okolic. Prezentowane są materiały z archiwów niemieckich, luksemburskich oraz z Archiwum Państwowego w Łodzi. Narracja prowadzona jest praktycznie od dojścia Hitlera do władzy, poprzez życie codzienne Żydów w III Rzeszy, moment ich deportacji, pobyt w getcie łódzkim i wywóz do obozów zagłady.

KURATOR WYSTAWY – Pascale Eberhard

17:00-18:30 WYKŁAD „SZTUKA JAKO NOŚNIK TRAUMY” [PL + ANG]

Bracha Lichtenberg Ettinger – artystka wizualna, filozof i psychoanalityk; córka Ocalałych

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

18:30-20:30 PREZENTACJA KSIĄŻEK WOKÓŁ ŁÓDZKIEGO GETTA [PL + ANG]

 „Getto łódzkie / Litzmannstadt Ghetto 1940-1944”, „Encyklopedia Getta” (Instytut Pamięci Narodowej), „Naród zatracenia” i inne

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Uniwersytet Łódzki, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi

29.08.2014 PIĄTEK

18:00-19:00 WERNISAŻ WYSTAWY MUZEUM REGIONALNEGO W BRZEZINACH „TEXTUS. NIEDOSTRZEGALNY WĄTEK – ODSŁONA 2.”

Sylvia Kaptur-Gintz francuska artystka-performerka; wnuczka Ocalałej

Miejsce: Dom Literatury w Łodzi | ul. Roosevelta 17

Organizator: Muzeum Regionalne w Brzezinach, Dom Literatury w Łodzi

Instalacja pn. „Textus. Niedostrzegalny wątek” będzie eksponowana równocześnie w Muzeum Regionalnym w Brzezinach i w Domu Literatury w Łodzi. Jej autorka – Sylvia Kaptur-Gintz jest wnuczką Chumy Albert z domu Libfeld, urodzonej w Brzezinach w 1907 roku.

Część „łódzka” wystawy odwołuje się do etymologii pierwszego członu tytułu („Textus” łac. utkanie, tkanina, plecionka), a więc zarówno do włókienniczej tradycji przemysłowej Łodzi, jak i do wielokulturowości tego miasta, którego potęgę budowały cztery nacje, w tym również Żydzi. Warto wspomnieć, że Sylwia Kaptur-Gintz od dawna koncentruje się w swej pracy twórczej wokół tematów krawiectwa, nici, tkaniny i ich symboliki. Jej sztuka ma „zszywać” ludzi – łączyć ich, zbliżać do siebie. To również element kontynuowania rodzinnych tradycji, ponieważ babcia artystki była brzezińską szwaczką.

20:00-22:30 LETNI KINEMATOGRAF – POKAZ FILMU

„W ciemności”, reż. Agnieszka Holland, prod. Polska 2011, 145′

Miejsce: Stary Rynek w Łodzi

Organizator: Muzeum Kinematografii w Łodzi

30.08.2014 SOBOTA

10:30 – 13:30 „PIEKŁO NA ZIEMI OBIECANEJ” [PL + ANG]

Pokaz filmów o Litzmannstadt Getto

1. „My Lodz Is No More. The Story of Yosef Neuhaus”, reż. Zvi Nero, prod. International School for Holocaust Studies, Izrael 2009, 41′ [angielska ścieżka dźwiękowa, polskie napisy]

2. „Nie oplataj mnie śmierci”, reż. Piotr Zarębski, prod. Marta Tv & Film, Polska 2000, 58′ [polska ścieżka dźwiękowa, angielskie napisy]

3. „Zamir: Znów Słychać w Polsce Żydowski Śpiew”, reż. Rob Cooper, Eric Stange, prod. Zamir Chorale of Boston, USA 2000, 55′ [angielska ścieżka dźwiękowa, polskie napisy]

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

13:30-15:00 10-LECIE PARKU OCALAŁYCH I SPOTKANIE Z OCALAŁYMI

Miejsce: Pak Ocalałych | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

15:00-16:30 WYKŁAD „CHAVA ROSENFARB I JEJ OPOWIEŚĆ O GETCIE” [PL + ANG]

Goldie Morgentaler – kanadyjska tłumaczka literacka z jęz. jidysz na jęz. angielski, profesor literatury angielskiej; córka Ocalałych

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

15:00-16:00 SPOTKANIE WOKÓŁ WYSTAWY „PERŁY Z GETTA. TWÓRCZOŚĆ W OBLICZU TRAGEDII”

Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi | ul. Ogrodowa 15

Organizator: Muzeum Miasta Łodzi

Zapisy pod numerem telefonu: 42 254 90 11 lub na adres mailowy: wycieczki@ muzeum-lodz.pl.

16:30-17:30 SPOTKANIE WOKÓŁ WYSTAWY „PERŁY Z GETTA. TWÓRCZOŚĆ W OBLICZU TRAGEDII” [ANG]

Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi | ul. Ogrodowa 15

Organizator: Muzeum Miasta Łodzi

Zapisy pod numerem telefonu: 42 254 90 11 lub na adres mailowy: wycieczki@ muzeum-lodz.pl.

17:00-18:30 „PIEKŁO NA ZIEMI OBIECANEJ” [NIEM + PL + ANG]

Pokaz filmów o Litzmannstadt Getto

„Dworzec Aspang. Historia kobiecej przyjaźni” – pokaz premierowy, reż. Angelika Brechelmacher, Martina Aichhorn, Austria 2014, 70′ [polskie i angielskie napisy]

Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami filmu

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

18:00-19:00 MACIEK ZYCH – „WSZYSTKIE DRZEWA BAŁUT”

Spotkanie z autorem oraz oprowadzanie po wystawie (wystawa otwarta będzie w dniach: 9-31 sierpnia 2014 r. w pn-pt w godz. 17-19 lub na telefon: 793434420; otwarcie wystawy odbędzie się dnia 9 sierpnia o godz. 19:00)

Miejsce: Galeria Wschodnia | ul. Wschodnia 29/3

Organizator: Galeria Wschodnia | ul. Wschodnia 29/3

20:00-21:30 WIDOWISKO SŁOWNO-MUZYCZNE „SACHARYNA PIĘĆ ZA MARKĘ!”

Miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi | ul. Więckowskiego 15

Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Włoski Instytut Kultury w Warszawie

Reżyseria – Ascanio Celestini

Spektakl w oparciu o pieśni z łódzkiego getta z udziałem włoskiej grupy Klezroym i Olka Mincera, byłego aktora Teatru Żydowskiego w Warszawie, mieszkającego obecnie we Włoszech.

Dwa dalekie od siebie miejsca: Łódź i Rzym, opowieść o ulicach i osobach je przemierzających podczas wojny, 50 lat temu. Dwie historie diametralnie różne. Bo getto łódzkie było prawdziwym więzieniem i warunki życia zamkniętych w nim mieszkańców przechodziły ludzkie możliwości. Natomiast rzymskie getto to tylko jedna z dzielnic miasta. Ale jedna rzecz je łączy i strasznie upodabnia: łudzenie się, że istnieje możliwość ludzkiej relacji z nieludzką i kryminalną instytucją.

31.08.2014 NIEDZIELA

12:00–14:00 „PIEKŁO NA ZIEMI OBIECANEJ” [PL + ANG]

Pokaz filmów o Litzmannstadt Getto

1. „Aj Waj”, reż. Joanna Satanowska, prod. PWSFTViT, Polska 2014, 14′ [angielskie napisy]

2. „Oddajcie mi swoje dzieci”, reż. Piotr Weychert, Piotr Perz, prod. Grupa Filmowa, Polska 2014, 120’ [angielskie napisy]

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

16:00-18:30 „PIEKŁO NA ZIEMI OBIECANEJ”

Pokaz filmów o Litzmannstadt Getto

1. „Radegast”, reż. Borys Lankosz, prod. Grupa Filmowa Fargo, Telewizja Polska, Polska 2008, 50′ [polsko-angielska ścieżka dźwiękowa, polskie i angielskie napisy]

2. „Bałuckie Getto”, reż. Pavel Stingl, prod. K2 Ltd., Yeti Films, Telewizja Czeska, Evolution Films, Czechy 2008, 88′ [polskie i angielskie napisy]

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

18:00-19:00 KONCERT „MUZYKA ŻYDOWSKA CZASÓW WOJNY”

Chór Żydowski Clil

Miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki | ul. Krzemieniecka 2A

Organizator: Poleski Ośrodek Sztuki

Chór Żydowski „Clil” (hebr. dźwięk, brzmienie) powstał w marcu 2003 roku. Jest chórem amatorskim. Kultywując żydowskie tradycje muzyczne, zapoznaje słuchaczy, a także chórzystów, z żydowskimi zwyczajami i świętami. Repertuar chóru obejmuje pieśni i piosenki w języku hebrajskim, jidysz oraz ladino. Celem działalności chóru jest szerzenie tolerancji i otwartości wobec różnic rasowych, etnicznych, religijnych oraz przeciwdziałanie uprzedzeniom i stereotypom.

Od października 2004 r. chór ma formę stowarzyszenia, które działa równolegle w dwóch miastach – Warszawie i Łodzi i skupia około trzydziestu osób w różnym wieku, czerpiących radość ze wspólnego śpiewania. Podczas koncertu będzie można usłyszeć m.in. łódzkie pieśni gettowe, psalmy oraz modlitwy.

18:30-20:00 ZAMKNIĘCIE PROJEKTU FILMOWEGO „PIEKŁO NA ZIEMI OBIECANEJ”

Dyskusja podsumowująca projekt

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

20:30-21:30 ZAMKNIĘCIE WYSTAWY „GETTO XXI”

Miejsce: Monopolis | ul. Wydawnicza 4

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemieńskiego w Łodzi

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
On Days na OFFie
Konkurs Inżynierski EBEC Łódź 2021
fds13
Festiwal Dobrego Smaku 2013 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*