70-lecie polskiej animacji

plakat1_maly-1W tym roku obchodzimy 70-lecie polskiej animacji. Z tej okazji w Łodzi, w dniach 25 września – 1 października, odbędzie się cykl wydarzeń.

Niektórzy twierdzą, że to tylko ruchome obrazki. Ale te obrazki przyniosły Polsce dwa Oscary, w tym pierwszy w dziejach polskiej kinematografii – mówi wiceprezydent Krzysztof Piątkowski. – Animacja jest niezwykle ważną dziedziną sztuki  filmowej. I narodziła się w Łodzi.

Jesienią mija 70 lat od premiery pierwszego polskiego filmu animowanego – Za króla Krakusa Zenona Wasilewskiego. Wydarzenie to uznaje się za datę narodzin polskiej animacji. Z okazji jubileuszu 70-lecia  zapraszamy na 7 dni z projekcjami, warsztatami i spotkaniami poświęconymi polskiej animacji.
 
Prace nad pierwszym filmem animowanym Zenon Wasilewski i Ryszard Potocki rozpoczęli już w 1946 r.. Dzięki determinacji Wasilewskiego, w 1947 r. powstał film Za króla Krakusa, którego premierę uznaje się za początek powojennego okresu polskiej animacji. Warto podkreślić, że film ten powstał w Łodzi, a prace nad nim odbywały się w mieszkaniu przy ul. Radwańskiej. Tegoroczny jubileusz to dla dorosłych okazja, by przypomnieć sobie oglądane w młodości bajki, a dla dzieci szansa na poznanie rodzimych filmów sprzed lat. Nie zabraknie oczywiście nowych produkcji, spotkań z wybitnymi współczesnymi twórcami i warsztatów, na których najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w roli filmowców.

W ramach obchodów 70-lecia Muzeum Kinematografii we współpracy z firmą Momakin proponuje szereg projekcji plenerowych polskich filmów animowanych. Na Pasażu Schillera i OFF Piotrkowskiej zobaczymy zarówno klasykę polskiej animacji, kultowe dobranocki, ale także etiudy z łódzkiej Szkoły Filmowej czy animowane teledyski z Festiwalu Yach Film.

Zapraszamy także na spotkania z wybitnymi twórcami polskiej animacji. 29 września w Muzeum Kinematografii otwieramy wystawę Fazy. Animacje Daniela Szczechury, na której zaprezentujemy oryginalne projekty, rysunki oraz fotografie do filmu Skok Daniela Szczechury – reżysera i autora scenografii filmów animowanych, współpracującego przez wiele lat ze studiem Se-Ma-For. Po wernisażu zapraszamy na spotkanie z artystą, a także innymi wybitnymi twórcami polskiej animacji: Stanisławem Lenartowiczem, Piotrem Dumałą i Mariuszem Wilczyńskim. Spotkanie poprowadzi Jerzy Armata. Z kolei 30 września spotkamy się jeszcze raz z Danielem Szczechurą, który opowie nieco więcej o swoich inspiracjach i ulubionych filmach krótkometrażowych.

Choć w czasie jubileuszu skupiamy się głównie na rodzimych produkcjach, nie zabraknie jednej z najbardziej wyczekiwanych animowanych premier tego roku! 1 października odbędzie się specjalny, przedpremierowy pokaz filmu Twój Vincent Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, w którym widz przenosi się do onirycznego, malarskiego świata Van Gogha.

Dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w animacji proponujemy zajęcia „praktyczne”. 30 września zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 8-13 lat na czterogodzinne warsztaty animacji. Efekty wspólnej pracy uczestnicy będą mogli zobaczyć na dużym ekranie! Także najbliższe spotkanie Małego Kinematografu będzie poświęcone animacji, a najmłodsi, z pomocą dorosłych, stworzą film o łódzkich kotach – Filemonie i Bonifacym. W weekend zapraszamy również na rynek Manufaktury. Tworzenie własnych animacji, budowanie „kina kieszonkowego”, prawdziwy plan filmowy, plebiscyt na ulubioną bajkę i… ryjówka Florka– to tylko niektóre atrakcje, które czekają w Miasteczku Animacji AnimArt.

PROGRAM

25.09 poniedziałek, godz. 19.00 – Pasaż Leona Schillera

Plenerowe projekcje polskich filmów animowanych

Animowana klasyka:Za króla Krakusareż. Zenon Wasilewski, Tangoreż. Zbigniew Rybczyński, Katedrareż. Tomek Bagiński

26.09 wtorek, godz. 19.00 – Pasaż Leona Schillera

Plenerowe projekcje polskich filmów animowanych

Wieczorynka z kultowymi bohaterami polskich animacji(Bolek i Lolek, Reksio, Koziołek Matołek, Miś Uszatek, Smok Wawelski, Pomysłowy Dobromir).

27.09 środa, godz. 19.00 – OFF Piotrkowska

Plenerowe projekcje polskich filmów animowanych

Animacje dla dorosłych, w tym animowane etiudy studentów łódzkiej Szkoły Filmowej

Filmy Waleriana Borowczyka, Jan Lenicy, Witolda Giersza, Zbigniewa Rybczyńskiego, Piotra Dumały, Marka Skrobeckiego, Stanisława Lenartowicza, Mariusza Wilczyńskiego.

28.09 czwartek, godz. 19.00 – OFF Piotrkowska

Plenerowe projekcje polskich filmów animowanych

Polskie animowane teledyski z Festiwalu Yach Film

Wybór najciekawszych animowanych teledysków z najstarszego festiwalu wideoklipów w Polsce  z komentarzem Yacha Paszkiewicza.

29.09 piątek, godz. 10.00 – Muzeum Kinematografii w Łodzi

Tworzenie rzeźby Króla Krakusaprzez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 36 im. Zenona Wasilewskiego w Łodzi

29.09 piątek, godz. 17.00 – Muzeum Kinematografii w Łodzi

Otwarcie wystawyFazy. AnimacjeDaniela Szczechury

Ekspozycja zaprezentuje oryginalne projekty, rysunki oraz fotografie do filmuSkokDaniela Szczechury – reżysera i autora scenografii filmów animowanych, współpracującego przez wiele lat z Se-Ma-Forem. Wystawa przybliży zwiedzającym nie tylko często zapominane, autorskie kino małych form filmowych, ale również pokaże stosowane przez artystę techniki filmowe m.in. „obrysówkę” zwaną inaczej rotoskopią.

Wstęp wolny

29.09 piątek, godz. 18.00 – Muzeum Kinematografii w Łodzi

Spotkanie z wybitnymi twórcami polskiej animacji: Danielem Szczechurą, Stanisławem Lenartowiczem, Piotrem Dumałą i Mariuszem Wilczyńskim. Prowadzenie Jerzy Armata.

Wstęp wolny

30.09 sobota, godz. 15.00 – Muzeum Kinematografii w Łodzi

Klasyki polskiej animacji –pokaz wyjątkowego zestawu animacji lalkowych zrealizowanych w Łodzi:Za króla Krakusa, Uwaga diabeł!, Pan Piórko śni, Niezwykła podróż.

Wstęp wolny

30.09 sobota, godz. 18.00 – Muzeum Kinematografii w Łodzi

Daniel Szczechura – inspiracje

Spotkanie z Danielem Szczechurą, który zaprezentuje swoje ulubione filmy krótkometrażowe.

Wstęp wolny

1.10 niedziela godz. 15.00 – Muzeum Kinematografii w Łodzi

Klasyki polskiej animacji –pokaz wyjątkowego zestawu animacji lalkowych zrealizowanych w Łodzi. ZobaczymyZa króla Krakusa, Uwaga diabeł!, Pan Piórko śni, Niezwykła podróż.

Wstęp wolny

1.10 niedziela godz. 18.30 – Muzeum Kinematografii w Łodzi

Przedpremierowy pokaz filmuTwój Vincent(2017), 95′

reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman

Wstęp na zaproszenia

Towarzyszące wydarzenia edukacyjne:

30.09, godz. 12.00 – Muzeum Kinematografii w Łodzi

Tu Stacja ANIMACJA

Warsztaty, w czasie których dzieci w wieku 8–13 lat, wymyślają fabułę, wycinają, rysują, montują i po czterech godzinach zajęć oglądają efekty swojej pracy na dużym ekranie.

bilet 30 zł

zapisy: rezerwacja@ kinomuzeum.pl / tel. 42 203 24 50

1.10, godz. 12.00 – Muzeum Kinematografii w Łodzi

Mały Kinematograf

Familijne zajęcia edukacyjno-kulturalne łączące różne dziedziny kultury i sztuki. Dzieci z pomocą dorosłych będą mogły stworzyć swój własny film animowany o przygodach słynnych łódzkich kotów: Filemona i Bonifacego.

bilet 12 zł

zapisy: rezerwacja@ kinomuzeum.pl / tel. 42 203 24 50

30.09, godz. 12.00-16.00 01.10, godz. 12.00-16.00–Rynek Centrum Handlowego Manufaktura

Miasteczko Animacji Festiwalu AnimArt

W filmowej strefie Miasteczka Animacji odbędą się warsztaty, które przybliżą pracę twórców animacji poklatkowej. W magicznej atmosferze, wśród baśniowych przedmiotów każdy chętny będzie mógł stworzyć własnego Misia Uszatka, nakręcić film z Pingwinem Pik-Pokiem, czy zapoznać się z ryjówką Florką. Najodważniejsi będą mogli zbudować własne kieszonkowe kino! Uczestnicy zajęć będą mieli szansę pracować na prawdziwym planie filmowym oraz brać udział w plebiscycie na ulubioną polską bajkę. Dodatkowo wyświetlimy wybrane nowe polskie animacje dla dzieci, m.in. z serii Pamiętnik Florki i Przytul Mnie zrealizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Polskiej Animacji.

Wstęp wolny

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Kinematografii w Łodzi i Miasto Łódź. Partnerem wydarzenia jest Momakin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy