7. urodziny Plastra Łódzkiego

PLASTER-logo-portalu-PION4 stycznia 2010 roku oficjalnie ruszył portal Plaster Łódzki. To oznacza, że właśnie dziś świętujemy swoje siódme urodziny. Na początku nieco historii.

– Z dozą pewnej nieśmiałości, lęku ale także z nadzieją ruszamy – tak rozpoczęliśmy przygodę z serwisem o zabarwieniu kulturalnym z domieszką sportu.

W ciągu pierwszego roku otrzymaliśmy m. in. nagrodę Punkt dla Łodzi za promowanie kultury, wydarzeń i artystów związanych z Łodzią. Poza setkami informacji o kulturze naszego miasta, także sami zorganizowaliśmy kilka imprez: 29 stycznia wystawę i pokaz filmu pt. Dziś w nocy umrze miasto, 5 marca Drugą Łódzką Noc Muzyki, 24 lipca Photo Walk 2010, 6 sierpnia happening Literatura dla Ludzi, 15 grudnia Kawiarnię Literacką.

2011 rok rozpoczęliśmy od wernisażu Wirtualnej Galerii Plastra pt. Piotr Pasiewicz – Mowa Linii. Potem nastał czas na kolejną wystawę – Katarzyny Matoszko – Man-Enigma. W kwietniu „Wprost” uznał Plaster Łódzki za Złotą Stronę Tygodnia. Poza tym imprezy muzyczne – Łódzka Noc Muzyki oraz Metalwar #1. 2012 rok to kolejne wyróżnienie – nominacja do nagrody Papierowy Ekran, a także czwarta edycja Łódzkiej Nocy Muzyki i druga Metalwar. W tym roku również została zamknięta Cytryna i musieliśmy przenieść się do nowego lokalu. Ostatecznie, aż do dziś, udało nam się zadomowić w Domu Literatury w Łodzi.

2014 rok to dwa powroty – w listopadzie zorganizowaliśmy piątą edycję Łódzkiej Nocy Muzyki, pod koniec roku zorganizowaliśmy również trzy Foto Deje na Górnej. Także po raz pierwszy przyznaliśmy Plastry Kultury. Druga edycja nagród odbyła się w lutym 2015 r. – więcej informacji znajdziecie tutaj. Poza tym w styczniu zorganizowaliśmy wystawę w Ośrodku Kultury „Górna” połączoną z Foto Dejem, a w czerwcu kolejny plebiscyt – Plastry Jazzowe. W 2015 roku zaczęła działać nasza Fundacja Na Rzecz Kultury „Plaster Łódzki”, poza trzecią edycją Plastrów Kultury zorganizowaliśmy po raz pierwszy spektakl teatralny pn. Agata szuka pracy (w ramach zeszłorocznego Dotnij Teatru), a także kolejnego Foto Deja.

– Plaster Łódzki założyła grupa przyjaciół, którą łączyła praca przy innym projekcie. [..] Plaster powstał, bo nie chcieliśmy stracić kontaktów z większością Was. Bo kochamy Łódź i chcemy pokazywać jej lepsze strony, o których wielu we współczesnym świecie zapomina – to kolejny fragment tekstu z pierwszego dnia działalności Plastra.

Nadal, wbrew pozorom, tak jest. Nadal po godzinach „normalnej” pracy, non-profit (w co wiele osób wciąż nie potrafi uwierzyć) robimy, to co lubimy. Także i Wy macie szansę się do nas przyłączyć – od lat na stałe z Plastrem współpracuje kilkunastu dziennikarzy i fotografów społecznościowych, także wielu studentów w trakcie praktyk u nas poznało pierwsze szlify dziennikarskie.

Wspomniano o nas ostatnio w „Kronice miasta Łodzi”, w artykule o mediach społecznościowych z naszego miasta m.in. doceniono to, że mimo wielu, wcale niełatwych, lat wciąż działamy :).

Plaster w liczbach: prawie 18 tysięcy artykułów, ponad 75 tysięcy wydarzeń umieszczonych w kalendarzu imprez i prawie 118 tysiące zdjęć.

Co czeka nas w przyszłości? W 2017 roku planujemy m.in. kolejne odsłony nagród Plastrów Kultury i Plastrów Jazzowych, poza tym kolejną realizację teatralną, w ramach akcji Dotknij Teatru, kolejne Foto Deje i szósta edycja Łódzkiej Nocy Muzyki. Plus kilka innych niespodzianek.

O Plastrze w mediach:

Bialafabryka.blogspot.com

Reymont.pl

TVP 3 – program „Dobry Wieczór” (26.01.10)

Dziennik Łódzki Polska The Times (27.01.10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *