Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza do Galerii Willa na wystawę „Siedem etapów życia kobiety. Malarstwo polskich artystek”, na której zaprezentowane zostaną prace siedmiu malarek należących do grona najoryginalniejszych i najciekawszych współczesnych polskich twórczyń: Martyny Czech, Karoliny Jabłońskiej, Katarzyny Karpowicz, Agaty Kus, Doroty Kuźnik, Magdaleny Moskwy i Agaty Słowak.

Artystki w swoich malarskich realizacjach w większości oscylują wokół tematyki kobiety i jej miejsca we współczesnym świecie. Poruszają niejednokrotnie tematy, które stanowią istotne niepokoje współczesnych kobiet na różnych etapach ich życia.

Inspiracją do stworzenia wystawy był obraz niemieckiego artysty doby renesansu Hansa Baldunga Griena, ucznia Albrechta Dürera, wykonany przez artystę w 1544 roku i odnoszący się bezpośrednio do motywu przemijania i siedmiu cykli kobiecego życia. Baldung, ukazując kobietę w siedmiu okresach jej życia, od wieku niemowlęcego po późną starość, podjął temat przemijalności piękna, jego niestałości i krótkotrwałości, jednocześnie – już w XVI wieku – zwracając uwagę, że to wiek zaawansowany pełen jest piękna i dostojności, a także życiowego doświadczenia i mądrości.

Głównym motywem wystawy  jest wątek wanitatywny.

Twórcze, wyrażone na płótnach czy deskach, opinie autorek nie są nastawione na ukazanie jednego wizerunku kobiety. Prezentują kobiecość w spokojnym dialogu, jaki toczy się pomiędzy tradycją europejskiego malarstwa a współczesnością, w różnych etapach życia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Łodzi.

Siedem etapów życia kobiety. Malarstwo polskich artystek

Artystki: Martyna Czech, Karolina Jabłońska, Katarzyna Karpowicz, Agata Kus, Dorota Kuźnik, Magdalena Moskwa, Agata Słowak

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Galeria Willa, ul. Wólczańska 31

23.09 – 13.11.2022

wernisaż: 23.09.2022, godz. 18.00 >>> tłumaczony na żywo na polski język migowy

kuratorki: Małgorzata Dzięgielewska, Adriana Usarek

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
korczak
Mariusz Korczak – Metafizyka formy w Galerii Willa
Jolanta_Ciesielska_rockrolowa_woda
Ciesielscy w Galerii Willa
Niepodległa.kom – 100 lat polskiego komiksu – nowy projekt realizowany przez EC1

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*